Zdraví

obrázek

S přírodou proti jarní únavě

21.3.2018 Zdraví
Jaro je tady, dokonce tentokrát přišlo docela rychle a náhle. Ze zimy rovnou do teplé prosluněné pohody, z mínusových teplot do téměř letní dvacítky. Není to přirozené, každá změna je lepší pozvolná, a proto se náš organismus nemusí s takovým skokem vyrovnat snadno. Sluníčko pohladí na duši, ohřeje naše zimou promrzlé tělo, ale přesto se můžeme dál cítit unavení, zmožení a bez energie. Pojďme zkusit pár tipů, jak s únavou zatočit.

obrázek

Zdravé vánoční pečení

27.11.2017 Zdraví
Advent už je tady a Vánoce se blíží. Proto je nejvyšší čas začít přemýšlet o tom, jaké cukroví letos upečeme. Jistě máme všichni svoje oblíbené recepty, které si v rodinách předáváme z generací na generace. Ale dnešní doba přináší tolik zajímavých tipů i v oblasti vánočního cukroví, že s pouhými vanilkovými rohlíčky, pracnami a slepovanými kolečky bychom se zbytečně ochuzovali o poznání něčeho nového.

obrázek

Třešně a višně - zdroj jódu

16.6.2017 Zdraví
Nejtypičtější je pro začínající léto jeho barevnost. Příroda se vybarvila v nespočetném množství tónů zelené, keře a květiny na záhonech nabízejí až kýčovité kombinace barev, ale jedna z nich tomuto období dominuje, protože přináší nejtypičtější letní plody – je to červená. Proto se také ostatně někteří historici domnívají, že se první letní měsíc kvůli této barvě jmenuje právě červen. A které plody léta máme na mysli? No přece třešně.

obrázek

Ořechy nejen o Vánocích

12.12.2016 Zdraví
Ořechy vlašské a lískové, tak bez nich si většina z nás neumí představit vánoční cukroví. Spolu s máslem a s cukrem krásně provoní naše domácnosti. Neměli bychom však na ně zapomínat ani v průběhu roku a používat je při přípravě např. snídaní, kdy jsou zdrojem enrgie a dalších důlžitých látek pro náš organismus.

obrázek

Trápí vás bolesti zad nebo potíže s krční páteří?

7.11.2016 Zdraví Zdraví
Zajímá vás, co můžete pro svá bolavá záda udělat? Najděte si chvilku pro pohyb a regeneraci a zkuste rehabilitační cvičení pro uvolnění zad.

obrázek

Dýně posiluje žaludek

21.9.2016 Zdraví
Prapůvodním domovem dýně je Dálný východ, do Evropy ji nicméně přivezl z Ameriky Kryštof Kolumbus, který ji objevil u tamních Indiánů. Dýně patří mezi zeleninu a její správný název je tykev obecná. Jedná se o rostlinu se zajímavými barevnými plody, které slouží pro mnohé podzimní dekorace, ale její využití je především v kuchyni. Možná netušíte, jak je zdraví prospěšná.

obrázek

Připravte si vlastní masážní bylinkový olej

24.8.2016 Zdraví
Louhování bylin v tucích, zejména v panenských olejích, je praktikem lidového léčitelství od pradávna. Do rostlinného oleje se uvolňují bioaktivní látky a silice z květů, listů i kořenů rostlin. Rostliny jsou evolučně starší a moudřejší. Mají náskok asi 500 milionů let, lidé ve srovnání s bylinkami jsou miminka. Rostliny vědí, jak a co vyléčit, jsou mistři života na zemi, jsou nosiči světla. Proto je škoda jejich sílu a účinky nevyužít.

obrázek

Jahody - zásobárna vitamínů a minerálů

6.6.2016 Zdraví
V dnešní době už nemusíme jako Maruška tápat ve sněhu a mrazu a hledat jahody u moudrých starců. Když si jsme ochotni připlatit, pořídíme je i v zimním období v supermarketech. Ale typickým měsícem, kdy je jahod nadbytek a můžeme si je natrhat i na zahrádce, je právě červen. Jahody se červenají, omamně voní a do našich domovů přinášejí začátek léta.

obrázek

Jarní očista jater - karotka a červená řepa

5.4. 2016 Zdraví
Podle kalendáře máme již jaro a to znamená, že nás čeká jarní úklid doma, někoho i na zahradě, ale že bychom měli uklidit i ve svém těle, tak to opomíjíme. S jarem přichází velký úklid hlavně jater. Asiaté je považovali za orgán zodpovědný za duševní a nervovou činnost. Lékaři věděli, že játra hrají svou úlohu při srážlivosti krve. Dobře pracující játra znamenají, že je člověk vytrvalý a odvážný.

obrázek

Žito pro naše zdravá játra a krásu

11.2.2016 Zdraví
Jaro je na dohled a tomu odpovídá energie dřeva a dřevo zase odpovídá funkčnímu okruhu jater a zelené barvě. K prvku dřeva patří vitalita, pružnost, růst, dynamičnost, aktivita a tvořivost. Dřevo tak v sobě skrývá síly, které pomáhají navenek – podobně jako jaro. A žito, to s tím vším souvisí, i když se to možná na první pohled nezdá.

obrázek

Zánět: otázka života a smrti

18.1.2016 Zdraví
Akutní zánět, způsobený poraněním nebo bakterií, si můžeme představit jako oheň s průběhem reakcí vedoucích ke konečné rovnováze-zhojení. Na rozdíl od akutního zánětu, který reaguje na poranění, úraz či infekci, a má za cíl vyléčit a zhojit poškození, chronický zánět naopak udržuje a často i zhoršuje projevy nemoci.

obrázek

Stravovací doporučení pro podzim

19.11.2015 Zdraví
Pro nastolení rovnováhy přizpůsobujeme výživu a životosprávu nejen dané roční době, ale též aktuálnímu počasí. Velmi důležité je věnovat pozornost svému tělu při přechodu z jednoho ročního období na druhé, například na podzim, kdy je organismus více náchylný k nemocem.

obrázek

Jak pomoci jídlem zmírnit stres

7.10.2015 Zdraví
Každý z nás reaguje na stres jinak, někdo míň a někdo víc. Záleží na tom, jak jsme od přírody vybaveni se proti stresu bránit, a také jakým způsobem života jsme doposud žili a jak jsme se stravovali. Což se přenáší i do současnosti.

obrázek

Hledáte svůj střed, najdete ho s pomocí dýně

7.10.2014 Zdraví
Dýně se na našem trhu objevují již mnoho let, spíš se však využívají pro krásné podzimní dekorace bytu či u domu. Jen pomalu se učíme zařazovat dýni do našeho jídelníčku v různých úpravách. Již Indiáni rozeznali léčivé účinky dýně. Využívali ji jako lék na nemoci zažívací soustavy, posílení imunity, léčbu štítné žlázy nebo hojení ran a růst dětí. I staří Číňané věděli, že chceme-li být zdraví, musíme mít v pořádku svůj střed. K pozdnímu létu patří okruh země a do něj spadá žaludek, slezina, slinivka.

obrázek

Měsíčkový olej a olej na celulitidu

17.8.2014 Zdraví
Měsíček lékařský patří mezi byliny, ale je také krásný svým jednoduchým oranžovým nebo žlutým květem a dělá nám ozdobu na zahrádkách. Mezi domácími léčivými rostlinami má důležité místo. Za slunečného počasí sbíráme květy, stonky i listy. Měsíček patří mezi krev pročišťující rostliny a je univerzální léčivá rostlina s protizánětlivým a spasmolytickým účinkem.

obrázek

Jahody pro zdraví i podle čínské medicíny

17.6.2014 Zdraví
Červen je obdobím jahod z našich zahrádek a nebo z místních jahodových plantáží. Měli bychom ho náležitě využít a dopřát našemu tělu příděl vitamínů A,B, E, hlavně vitamínu C a organických kyselin.Čerstvě natrhané zralé jahody jsou jedním z nejlepších darů přírody - jsou sladké, chutnají ohromně a obsahují výjimečně málo kalorií.

obrázek

Levandule – pro vnitřní pohodu i na vaření

5.5.2014 Zdraví
Málokdo nikdy neviděl překrásné květy levandule. A co teprv jejich vůně, která okouzlí každého. Barvy levandule přecházejí od bílé do světle modré až fialové. Pokud si tuto rostlinu pořídíte na svoji zahrádku nebo jen jako dekoraci do květináče na terasu či balkón, rozhodně neprohloupíte.

obrázek

Rostlinné oleje - malý rituál - velký přínos

18.3.2014 Zdraví
S nastávajícím jarem sílí intenzita slunečních paprsků, odkládáme slupky zimního oblečení, obnažujeme naši pleť. Krásná a opečovávaná pokožka už není jen výsadou královen. Pěstící tělové masážní oleje jsou základním a nejpřirozenějším prostředkem pro ochranu a výživu pleti. Dokážou snadno proniknout do pórů, hluboko do buněčných struktur kůže, vyživují a čistí tkáně a klouby, podporují látkovou výměnu. Ajurvéda rozlišuje tři typy: vátu – vzduch, pittu - oheň a kaphu – voda, země.

obrázek

Zima prověří, jak máme čisté plíce a tlusté střevo

6.2.2014 Zdraví
Okruh plic a tlustého střeva patří sice k podzimu, ale v tomto stávajícím zimním období se prověří, jak máme tyto orgány čisté. Jestli trpíme na rýmy, ucpané nosy a dutiny, jestli se nám opakují zahleněné průdušky. Abychom omezili užívání antibiotik, různých tablet na chřipku nebo různých kapek do nosu, měli bychom se snažit udržovat tyto orgány nezatížené. Můžeme se už pomalu připravovat na používání prvních jarních bylin, které se začnou objevovat v přírodě. Budeme se snažit pomoci našemu tělu tím, že se vyhneme nevhodným potravinám, které nás zahleňují a zatěžují naše trávení, protože okruh plic a tlustého střeva ovlivňuje okruh žaludku, sleziny a slinivky.

obrázek

Vykročte rázně a zdravě

10.1.2014 Zdraví
S dovolením jsem si vypůjčila část textu pana Wericha a pana Voskovce, protože se krásně hodí k novoročnímu vykročení ráznému a následně i zdravému. Rázné není myšleno ani agresivní ani bezohledné, ale zdravě sebevědomé. Tak, abyste v rozhodování neváhali a nebo zase nebyli ukvapení. K tomu, aby vykročení bylo právě takové, je potřeba mít orgány v těle v pořádku.

1-20/69 stránka: 1 [ ]