Zahrada

obrázek

Pěstujeme rhododendrony a azalky

14.5.2018 Zahrada
Máme období, kdy jsou zahradnictví plná krásných keříků rhododendronů a azalek. Dají se s nimi vytvářet na zahradě krásná zákoutí. Zelené pupeny se na těchto typických keřích objevují už od podzimu. Když se potom příští rok v květnu vyloupnou v plné kráse, sytě zelenou barvu listů kontrastně doplňuje pestrá paleta všech možných odstínů a barev květů, díky nimž se zahrada stává skutečnou okrasnou perlou. Řeč je o jednom z nejhezčích keřů jara – rododendronu.

obrázek

Zahrada v únoru

8.2.2013 Zahrada
Letošní únor zatím nenaplňuje pranostiku "únor bílý, pole sílí". Sluníčko v únoru jen tak protepluje, nepálí. Objevují se první cibuloviny. I když je ještě kalendářní zima, tak zahradní přípravy již začínají. První, co můžeme začít na zahradě dělat, pokud není sníh, je údržba trávníku. Vyhrabeme staré listí a můžeme poprvé přihnojit a nebo lehce posypat prosátým kompostem. Připravili jsme pro vás pár rad, jak se začít po zimě starat o svou zahradu.

obrázek

Zahrada v květnu

1.5.2017 Zahrada
Konečně jsme se dočkali a jaro je tady! Příroda se v květnu naplno probudila a nikoho nenechává na pochybách, že teď nastalo období bujné vegetace. Nejkrásnější jsou v tomto období stromy a keře, které se obalily pestrobarevnými květy; zahrádky se zase zabarvují květenstvím tulipánů či hyacintů, tráva vytvořila hustý koberec a slunce nás příjemně hřeje svými paprsky. Jaro je krásné období a květen je možná vůbec nejhezčí z něj.

obrázek

Zahrada v dubnu

10.4.2017 Zahrada
Jaro je tady, a to nejen podle kalendáře. Někdy to tak sice ještě nevypadá, ale to patří k dubnu – teplo a sluníčko střídá zima a déšť, typické počasí pro toto období. Ale rašící rostliny a pučící stromy nás nenechávají na pochybách, že začalo období jejich vegetace. Na teplejších místech již kvetou stromy i keře v celé parádě, zahrady se zabarvují krokusy a narcisy, tráva plná sedmikrásek bude za chvíli potřebovat posekat. Naše zahrada se dočkala a my se dočkali s ní.

obrázek

Na co nezapomenout při zakládání zahrady

27.4.2016 Zahrada
Jaro je tu a to je ten správný čas, kdy můžeme začít se zahradními úpravami. Sázet, přesazovat, zakládat trávník nebo provést po zimě jeho regeneraci, do toho všeho se můžeme pustit. Ale jak na to, abychom byli s výsledkem spokojeni? Pokud jste si ještě nepřipravili plánek založení či úprav zahrady a stále rozmýšlíte, jak by měla vaše zahrada vypadat, přinášíme pár tipů, na co při zakládání nezapomenout.

obrázek

Bylinková zahrada v dubnu

21.4.2015 Zahrada
Duben je měsíc, kdy nám už příroda otevírá svojí bohatou bylinkovou náruč. Při procházce již můžeme sbírat sedmikrásky, kopřivy dvoudomé, violky vonné, petrklíč- prvosenku, podběl nebo začínající mladé listy břízy bělokoré a hlavně pampelišku list i květ. Duben je již vhodný na výsev nebo výsadbu dalších bylinek, které budeme sbírat v průběhu léta, až do podzimu. V zimě si pak pochutnáme na lahodných čajích a nebo si poležíme ve vaně v bylinkové lázni.

obrázek

Zahrada v listopadu

28.10.2014 Zahrada
Letos jsme si mohli teplých slunečných dnů užívat docela dlouho, pozdní babí léto v září i v říjnu nám opravdu přálo. Ale listopad už je tady a zahrádka potřebuje uložit k zimnímu odpočinku. Moc nám toho už na zahradě nekvete. Letničky už končí a růže mají také poslední květy. Radost nám budou dělat pozdní chryzantémy, vřesy a někomu díky teplým a slunečným dnů vykvetl nezvykle rododendron nebo azalka. V listopadu máme ze zahrady hodně zeleného odpadu, který je vhodný pro kompostování.

obrázek

Zahrada v září - babí léto

15.9.2014 Zahrada
Září je už příjemný měsíc pro práci na zahradě, kterou již můžeme postupně připravovat na zimu. Květin kvete již méně, stříháme poslední bylinky k sušení, sbíráme semena květin, které si zasejeme příští rok. Zavařujeme a nakládáme poslední úrody. Řežeme stromy, vysazujeme nové trvalky a nebo bylinky, které používáme v kuchyni. Užíváme si na zahradě teplé dny babího léta.

obrázek

Jedlý balkón – zahrádka na pár metrech čtverečních

23.4.2014 Zahrada
Jarní počasí láká ven a příroda nás v tomto období přitahuje víc než kdy jindy. Ten, kdo nemá dům se zahradou nebo alespoň vlastní malou zahrádku, často zalituje skutečnosti, že nemá žádné vlastní zákoutí, kde by se mohl obklopit rozkvetlými květinami, či si vypěstovat ovoce nebo zeleninu pro vlastní potřebu.

obrázek

Zahrada v dubnu - sázíme mečíky a bylinky

1.4.2014 Zahrada
Podle pranostik se duben částečně kryje s přírodním - kvetou duby. A podle římského kalendáře byl duben druhý měsíc v roce. Z té doby má patrně i své jméno aprilis, což je odvozeno ze slova aperire, jež v latině znamená otvírat. Ve střední Itálii začínalo jaro. Karel Čapek k tomuto měsíci poznamenává: Duben- to je ten pravý a požehnaný měsíc zahradníkův.

obrázek

Zahrada v březnu a jarní detoxikace organismu

28.2.2014 Zahrada
Letos se příroda po mírné zimě probouzí rychle. Při procházkách již můžeme najít některé léčivé bylinky, jejichž blahodárné účinky můžeme použít na očistu organismu po zimě. Na zahradách již kvetou první poslové jara sněženky, krokusy a talovíny. Rychle se objevily jehnědy a kočičky. Začínají pučet i některé keře a nezvykle i růže.

obrázek

Zahrada v říjnu

8.10.2013 Zahrada
Říjen umí být ještě krásným měsícem, kdy jsou práce na zahradě příjemné a ohřívají nás sluneční paprsky. Říjen je také měsícem začínajícího úklidu na zimu a přípravy zahrady k zimnímu spánku. Měli bychom jí svojí péči poděkovat za to, čím nás v průběhu roku obdařila a že nám poskytla místo k relaxaci.

obrázek

Zahrada v září

9.9.2013 Zahrada
Září je devátý měsíc roku. Podle římského kalendáře to byl měsíc sedmý, proto byl nazván september, toto označení proniklo do většiny evropských jazyků. České jméno září se v lidovém povědomí spojuje se slovem záře. Ve skutečnosti však pochází od výrazu ,,zaříjen" neboli malý říjen, popř. spojení ,,za říje", které souvisí s dobou podzimní říje jelenů, která už může koncem měsíce začínat.

obrázek

Terasa - účelné řešení nejen pro dům

26.6.2013 Zahrada
Terasy jsou dnes neodmyslitelnou součástí pohodlného bydlení, které spojuje dům a zahradu. Kvalitní terasa zpříjemní chvíle trávené nejen na zahradě, ale také u bazénu, na balkoně nebo třeba na dětském hřišti. Pokud hledáte vhodnou variantu právě pro váš prostor, máte na výběr hned ze dvou materiálů vhodných pro toto využití.

obrázek

Grilovací sezóna začíná, jak připravit gril?

20.5.2013 Zahrada
Jen trocha kulinářské fantazie, vztah ke grilování a výsledek je zaručen. Grilované delikatesy se tak jako každý rok začínají objevovat na stolech v zahradách i na terasách. Několik měsíců „ve společnosti“ steaků, špízů, grilovaným ovocem či zeleninou začíná. A proto…

obrázek

Koriandr a chilli papričky - součást asijské kuchyně

1.5.2013 Zahrada
Je několik potravin bez kterých se asijská kuchyň neobejde. Protože máme začátek května, tak si představíme koriandr, který si můžeme sami vypěstovat na zahradě nebo i na balkóně. Koriandr setý sice pochází z východního Středomoří, ale u nás se dá také velmi snadno pěstovat. Má nezaměnitelnou chuť.

obrázek

I malá zahrádka může být permakulturní

16.4.2013 Zahrada
Také na malém záhonku nebo v truhlíku si můžeme pěstovat zdravou zeleninu bez chemických postřiků. Pár jedlých keřů nám dá množství zajímavých a neobvyklých plodů. Nejde o to stát se ihned soběstačnými, ale i malé přilepšení a vypěstování pár druhů zeleniny nebo ovoce nám přinese radost a skvělá chuť domácích produktů nás třeba motivuje k dalšímu zahradničení.

obrázek

Vhodný zahradní nábytek pro venkovní posezení

10.4.2013 Zahrada
Za hezkého počasí trávíme venku spoustu času. V útulných zahrádkách restaurací a kaváren, nebo na vlastní terase, balkoně či zahradě, kde se dá skvěle odreagovat od každodenního stresu a odpočinout si. Není nic příjemnějšího než po rušném dni usednout do pohodlné židle a jen si vychutnávat sladké nicnedělání. Na svěžím vzduchu, za ptačího zpěvu a šumění stromů si spolehlivě vyčistíme mysl a nabereme nové síly. A abychom mohli v co největším klidu relaxovat, měli bychom v prvé řadě vybrat vhodný zahradní nábytek. „Velmi praktický je pro venkovní prostory nábytek z kovu. Je vyroben z tenkých, ale pevných částí, které jsou velmi stabilní a lehké, a díky tomu se s nimi snadno manipuluje.

obrázek

Pranostika a zahrada v dubnu. Vysazujeme rakytník

4.4.2013 Zahrada
Venku to stále na jaro nevypadá, přestože již oficiálně začalo. Došlo ke změně na letní čas a my se snad už brzy dočkáme slunečných paprsků a vyšších teplot a počasí nám dovolí začít pracovat na záhonech květinových nebo zeleninových. Čeká nás přímé vysévání například pažitky, naťové petržele i kořenové, mrkve, ředkviček nebo bazalky. Duben je měsícem, kdy bychom už měli mít malé sazeničky vysetých rajčat, paprik nebo i truhlíkových květin. Kdo má skleník, tak již čeká, kdy nebudou teploty klesat pod nulu a sazenice do něj přenese.

obrázek

Zahrada v březnu a jedlá chryzantéma

15.3.2013 Zahrada
S příchodem března dorazily paprsky sluníčka a snad už nás opustí aspoň v nížinách sníh i mrazíky a budeme se moci začít věnovat zahradě. Jaro, alespoň podle kalendáře, je za chvíli tady a s tím už na nás čekají práce na zahradě, ale i doma nebo ve sklenících, kde vesele vyséváme a vyséváme....ať už semena vyzkoušených rostlin a nebo nově objevených, jakou je třeba jedlá chryzantéma.

1-20/39 stránka: 1 [ ]