Ing. Marian Groch

Jelikož typový projekt je vždy (!) nutno přepracovat za násobky jeho ceny, projekty bungalovů EKORD jsou navrhovány bez kompromisů vždy "na míru", a to při srovnatelných cenách.

Bungalovy Ekord mají již ocenění Dům roku 2003, nebo Top Dům 2011 (v kategorii pasivních domů), což svědčí o kvalitě jejich architektonického i konstrukčního řešení.

Architektonické řešení typických bungalovů EKORD se vyznačuje netradičním tvarem, který vyplývá ze snahy mít okna obytných místností směrována do největšího prostoru zahrady, což je většinou po její uhlopříčce (a ne k sousedům nebo do ulice!). Používaný půdorysný úhel 135° umožňuje však i šetřit plochy chodeb, zkvalitnit provoz v bytě a tím bohatě kompenzovat (ekonomicky i kvalitou) složitější tvary. Atrium vytvořené křídly domu zvyšuje (spolu s bydlením bez schodů) kvalitu bydlení zcela zásadně a zhodnocuje i nemovitost jako celek. Zajišťuje maximální soukromí, dokonalé provozní i optické propojení interiéru se zahradou, ochranu před deštěm, sněhem, větrem, sluncem, takže vnímáme při bydlení mnohem více přírodu a mnohem méně sousedy a ulici, což je při dnešním životě plném stresu velmi důležité. Kvalitu bydlení zvyšuje i třígenerační bydlení, při kterém jsou na jednom křídle rodiče s malými dětmi a na druhém staří rodiče, případně se tam přesunou rodiče větších dětí, může tam být i pracovna, host, atd. - podle vývoje rodiny.

Netradiční architektonické řešení lze přitom dosáhnout relativně levně i díky patentovanému jednoduchému a levnému řešení střechy a rovněž díky vynikajícímu a cenově i technologicky výhodnému zdivu ze sádrových tvárnic, které (na rozdíl od západních států) u nás zatím objevilo jen málo firem. Konstrukce EKORD podrobně posuzovali naši nejlepší odborníci a lze s nimi dosáhnout pasivní standard, podle u nás platné TNI 73 3029, i u velmi členitých typických řešení bungalovů EKORD. Dosažení pasivního standardu za každou cenu však není cílem domů EKORD. Tím je kvalitní bydlení.

Pokud by dům EKORD (s vytápěno plochou např. 150 m2) z konstrukcí EKORD měl kompaktní tvar a bydlení zhoršené schodištěm a absencí atria, roční účet za energie by se zvýšil např. z 20 tis. Kč na 21 až 22 tis. Kč! To pro domy EKORD není dostatečná kompenzace za zhoršení kvality bydlení.

Kvalitu bydlení však neurčuje jen architektonické a konstrukční řešení, ale i technologická zařízení. Dnes je mnohonásobně větší pozornost věnována snižování tepelných ztrát, než snižování škodlivin, které dýcháme my i naše děti, pokud nemáme zajištěno dostatečné větrání i v době, kdy se tak v běžných domech neděje - např. kvůli mrazu, prachu, hluku, komárům, zlodějům a pod. Do nových domů dáváme mnohonásobně těsnější okna než dříve a i když máme např. mnohonásobně méně formaldehydu v nábytku, výsledek je hygienicky zcela nevyhovující, hygienici používají i slovo "alarmující". Množství dýchaných škodlivin (např. v nevětrané ložnici v zimě) pak vždy několikanásobně přesahuje hygienické limity. Je proto lepší  zmenšit dům o 1až 3% a za ušetřené peníze pořídit větrání s rekuperací. Větrání kvůli zdraví a rekuperaci, která vrací většinu tepla z vydýchaného vzduchu zpět s čerstvým vzduchem, kvůli účtu za vytápění. Tepelná pohoda a kvalitní vzduch jsou pro dnes stavěné kvalitní domy samozřejmostí.

Je smutné, že mezi informacemi o energeticky úsporných domech najdeme zatím příliš mnoho dezinformací od "rádobyodborníků", kteří přesvědčují o nesmyslné době návratnosti investic do kvalitního zateplení, do kvalitnějších oken, do stínění osluněných oken, do větrání s rekuperací, atd. Neví, že dobrá "vzduchotěsnost" domu znamená méně poruchových míst domu, přes které jinak ve velkém utíkají peníze za topení, ve kterých vznikají poruchy konstrukcí a plísně (po nich alergie...), které navíc zbytečně v zimě přesušují vzduch a zhoršují fungování větrání s rekuperací. Tvrdí, že v pasivních domech se nedají otevírat okna, že se tam nedá dýchat, že jsou o desítky procent dražší, atd.

Kvalitní nízkoenergetické a pasivní domy, pokud mají navíc základní bydlení bez schodů, obytné místnosti do zahrady a atrium, jsou dnes nejkvalitnější, nejpříjemnější a nejzdravější formou bydlení.

Logo: Ing. Marian Groch
Na Vyhlídce 93
251 65 Třemblat

Mobil: 777647624
E-mail:
www: http://www.ekord.cz