Ukliďme si sami v sobě

Datum: 5.1.2012
Komentáře: 0
obrázek
Zima je v plném proudu, i když to tak možná nevypadá. Ale od okamžiku, kdy se začal zkracovat den a venku se ochladilo, naše tělo muselo najet na rezervy. Energii není kde brát a ta, kterou jsme pracně dobili během letní dovolené a posledních slunečných dnů podzimu, se ztrácí jako pára nad hrncem. Vánoce z některých z nás vyždímaly poslední zbytečky a náš organismus začíná strádat. Měli bychom se s tím rychle vypořádat, abychom se jara dožili ve zdraví a v pohodě.

Samozřejmě si to nechceme připouštět do té chvíle, dokud nás nepoloží realita na kolena. A to buď v podobě nenadálé nemoci, která nás vyřadí z provozu, anebo stále chmurnějším pohledem na svět a na skutečnosti, které nás obklopují.

Nejprve pohladit duši

Pokud má být v pohodě celý náš organismus, začít musíme od hlavy. Tedy od našich myšlenek, od naší duše, od centrálního systému, který to všechno řídí. Poslední dobou je moderní odvolávat se na stres a depresi, ale pravou míru dosahu tohoto civilizačního onemocnění neumíme domyslet do okamžiku, než nás samotné srazí na kolena. Přitom někdy stačí opravdu málo. Schůzka s kamarádkou, procházka zimní přírodou, něco malého na sebe ulovené třeba ve výprodejích, anebo jen klidný večer s oblíbenou knížkou. 

Nezapomeňte na vitamíny mrkvová šťáva

Zní to jako otřepaná fráze, ale vitamíny jsou pro tělo skutečně potřeba. Není ale nutné vykoupit v lékárně či supermarketu umělé potravinové doplňky. Pro běžný provoz si vystačíme s dostatečným přísunem ovoce a zeleniny, které můžeme obohatit každý den o čerstvě vylisovanou šťávu (ideální jsou pomeranče, jablko, citrón, mrkev nebo červená řepa). Svoji stravu bychom měli doplnit o větší množství rybího masa, tvarohových sýrů, olivového oleje a cereálních produktů.

Voda, samá voda.. 

Možná si myslíte, že tekutiny jsou potřeba hlavně v létě, když je horko. Ale to je omyl! Organismus potřebuje dostatečný přísun tekutin po celý rok – a v zimním období se tekutinami odvádí velké množství toxických látek, které tělu škodí. Kromě toho se taky potřebujeme pořádně prohřát, například vymrzlí po návratu z venku. Můžeme si uvařit čaj z bylinek, které jsme si v létě nasušili  nebo zázvorový čaj, případně si ho můžeme osladit medem. Velice vhodná k čištění organismu je jen horká voda, kterou s oblibou pijí v Asii. Vždyť mastné nádobí se také myje lépe teplou vodou než studenou. Ale kromě toho bychom měli denně vypít dostatek tekutiny. Základem je vždy čistá voda občas doplněná minerálkou. Nezapomeňte, že káva a čaj, stejně jako alkohol, dehydruje. Takže každý hrnek kávy čí sklenici alkoholu bychom měli doplnit stejným množstvím vody. 

Půst kopřiva

Čistit tělo můžete i půstem. Stačí i jednodenní. Není to žádné hladovění, jen se uleví trávicímu systému. Z bylinných čajů je vhodná kopřiva, smetanka lékařská (pampeliška) nebo řepík lékařský. Odlehčíte nejen žaludku, ale i játrům a ledvinám. Nezapomeňte pít vodu. Vhodné je využít úplňku, který bude v pondělí 9.1. 2012. 

Prohřejte se v lázni levandule

Každý den na to čas není, ale minimálně jednou týdně bychom si měli najít čas na pořádnou koupel. Trh nabízí velké množství voňavých a tělu příjemných olejů či solí, které prospějí naší pokožce. A pokud nemáme zrovna po ruce žádný, stačí do vany nasypat mořskou sůl, nalít trochu olivového oleje anebo vylouhovat bylinky, které máme zrovna po ruce – třeba obyčejný kopřivový či heřmánkový čaj. A potom si na kraj vany položit zapálenou svíčku, ponořit se do příjemně teplé vody a relaxovat. Cítíte tu pohodu a energii, která se do vás vlévá, ačkoliv je jaro ještě daleko?

Anna Rejšková

Foto: Pixmac

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl