Zahrada v lednu

Datum: 3.1.2012
Komentáře: 0
obrázek
Přepadají vás chmury, když některý z prvních dnů po začátku nového roku stojíte na své trochu smutné zahradě a rozhlížíte se? Co vás asi napadá - jestli jsou všechny stromy v pořádku? Nepřekáží něco pěknému vzhledu zahrady? Nepotřebuje některý kout vyčistit? Není potřeba něco opravit? Zahrada nevypadá v tomto období příliš vesele, tím spíš, že jen na vzácné výjimky ji dosud nepřikryl sníh svojí milosrdnou peřinou. Ale zima nebude věčně a jara se dočkáte.

Pokud teplota  nespadne pod mínus pět stupňů, tak můžeme připravovat stromy a keře na novou sezónu a provádíme jejich řez – nejčastěji prořezáváme jabloně a hrušně. Za větších mrazů s řezem počkáme. Mírný řez podporuje růst plodonosného obrostu, silný řez potom podporuje růst dřeva. Také můžeme prosvětlit starší kdouloně a mišpule, pokud je na zahrádce máme. Urodí se na nich díky tomu větší a zdravé plody. 

Ideální čas k řezu 

K zimnímu stříhání patří i živé ploty z listnatých dřevin. Opět zde platí teplota nad nulou nebo těsně kolem nuly. Kvetoucí keře jako je například zlatice forsythia (tedy oblíbený zlatý déšť), šeřík, lýkovec nebo okrasné třešně už teď nestříhejte. Ostříhali byste nasazené květy, které by pak v předjaří v zahradě chyběly. Pokud máte živý plot ze zlatého deště, tak je vhodné tvarovat jej až později na jaře po odkvětu. Živé ploty z ptačího zobu a z habru obecného můžete v zimě stříhat bez omezení. Pokud jsou keře od spodní části vyholené, tak uděláme zmlazovací  řez až do starého dřeva.

Pokud máte na zahradě kaliny, růžovce nebo tavolníky, tak zkracujte jen málo výhony, které na jaře vyrostou na dřevě předchozího roku. Silně seřezat se smějí okrasné keře, které tvoří květy na mohutných letorostech téhož roku. Mezi ně patří například hortenzie. Ta bude krásná, když necháte na každém letorostu jeden až dva pupeny. 

Pozor na sníh i na mráz 

Letošní zima je až na výjimky horských oblastí prakticky bez sněhové pokrývky. Pokud sníh v průběhu ledna ještě napadne, tak ho opatrně odstraňujte z jehličnanů, aby se nerozlámaly.  Oklepávejte sníh i z azalek a rododendronů. V lednu je možné sklízet z venkovních záhonů růžičkovou kapustu, pórek nebo kadeřávek. Za mrazivého počasí rostlinám ale nesvědčí slunce, které způsobuje prudké změny teplot. Proto rostliny podle potřeby chraňte a zastiňte rákosovými rohožemi, chvojím či netkanou textilií. Při sklizni potom se zmrzlými listy zacházejte opatrně. První rostlinou, která nám může vyrašit brzy na jaře, je potom rebarbora. Také tu na začátku ledna přikryjeme tlustou vrstvou nastýlky. 

Přísun čerstvých vitamínů si zajistíme zeleninou rychlenou v teple domova. Může to být řeřicha, pažitka, cibulka s natí, různé bylinky. Ty koupíme už předpěstované v supermarketech a naše okno v kuchyni určitě rozveselí – stejně tak jako naše pokrmy. Také v lednu můžeme do truhlíků nebo kelímků na okenním parapetu začít vysévat semena pro předpěstování sazeniček – zejména těch, které potom budeme v předjaří pěstovat v pařeništi nebo ve skleníku. Ideální je výsev, salátů, ředkviček, ale také okurek či paprik. 

Naplánujte si novou sezónu 

Průběžně kontrolujeme hlízy jiřinek a mečíků a plánujeme, jaké rostliny budeme pěstovat v následujícím roce, a tedy jaká semena či sazeničky  si koupíme nebo objednáme. Rovněž bychom měli vymyslet, co na zahradě chceme změnit či vylepšit. Také je vhodná doba na vysévání okrasných květin s delší vegetační dobou, u nichž plánujeme velké květenství a záplavu květů v našich truhlících. Tedy například pelargónie, lobelie nebo petúnie. Inspiraci nalezneme v odborných časopisech či knihách, které se zahradě věnují – a na jejichž detailní četbu budeme mít právě v tomto období dostatek času.  

A samozřejmě nezapomeňte zkontrolovat svoje zahradnické nářadí. Pokud jste je neopravili a neuložili v pořádku, je nejvyšší čas je očistit, promazat olejem, nabrousit a připravit na novou sezónu, případně v předstihu nechat opravit či dokoupit to, co nám chybí, nebo co se v minulém roce poničilo.

A nezapomeňte - na Tři krále o krok dále. Takže den se už pomalu začne prodlužovat.

Redakce
foto:Pixmac

 

 

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl