Novoroční předsevzetí

Datum: 29.12.2011
Komentáře: 0
obrázek
Už zase je to tady. Konec starého roku a začátek nového v nás pokaždé evokuje potřebu bilancovat a plánovat. Přemýšlíme, co se nám povedlo, co naopak vůbec ne, porovnáváme naše loňské představy se skutečností. A případně také hledáme rezervy a vyhlídky do budoucna

Předsevzetí bývají různorodá, ale jedno mají společné. Málokterá z nich vydrží do konce ledna. Většinou tedy nepřežijí ani Tři krále. Důvodů může být víc, zejména ale obvykle přání bývá otcem myšlenky – a my jsme přesvědčení, že to letos určitě už konečně musí vyjít. Jsme přece o další rok starší a rozumnější! To, k čemu se zavážeme, nechceme ani tak moc proto, že bychom to považovali za nutné, ale spíš máme pocit, že by se to mělo, anebo si právě přejeme, abychom to udělali. Tedy vlastně si přejeme, aby se to nějak udělalo samo, a toto přání obalíme zaklínadlem novoročního tajemna. 

Co si nejvíc plánujeme? 

Nejčastějšími plány a předsevzetími do nového roku bývají různé snahy přestat kouřit (či alespoň omezit dvě krabičky denně na polovinu), pít alkohol (případně stáhnout jednu láhev vína na jednu skleničku), nějakým nejméně bolestným způsobem zhubnout (ideálně tak, abychom se nemuseli nijak a ničím omezovat, zejména pak ne v jídle), začít více sportovat nebo cvičit (aby to tolik neunavovalo), naučit se angličtinu (dál než do páté lekce), najít lepší práci (samozřejmě za víc peněz, pokud možno při menší námaze), méně utrácet, případně snad našetřit konečně na to, co se nám v uplynulém roce nepovedlo. Ano, toto poslední přání je nejméně závislé na naší vůli a zodpovědnosti – protože v okamžiku, kdy náš plat stagnuje, či snad přímo klesá, zatímco daně, energie a ceny všeho kolem, zejména pak potravin, se zvyšují, při nejlepší snaze se nám šetří stále hůř a hůř. 

Přesto ale více jak polovina lidí na konci roku nějaké plány má a s nimi vstupuje do toho nového. Ona taková půlnoční mantra „abychom se nehádali“ nebo „abychom měli na sebe a na děti víc času“ zní úžasně a v opojení z přípitku a všudypřítomných barevných rachejtlí působí také skálopevně – jenže pokud se nechceme hádat, nikdo jiný to za nás neudělá – a jenom my sami musíme včas umět zastavit a vzpomenout si, co jsme si předsevzali. A pokud si na sebe a na děti víc času vzájemně neuděláme, tak ho zkrátka mít nebudeme a čas sám o sobě se nikde záhadně nevynoří. 

Bez pevné vůle a víry to nejde 

Pokud nicméně nevstupujeme do nového roku s dostatkem pevné vůle, odvahy a zejména pak touhy dokázat to, co si stanovujeme za cíl, začneme polevovat při prvních potížích, anebo v okamžiku, kdy naše plány začnou ztrácet jasné obrysy. Pevná předsevzetí totiž nevyžadují start s novým rokem – přestat kouřit lze docela dobře uprostřed podzima po prodělaném astmatickém záchvatu. Stejně tak jako nás ke studiu jazyka motivuje setkání s příjemným cizincem, kterému jsme nerozuměli ani to, jak se jmenuje. Anebo ke zhubnutí poznatek, že do oblíbených džín se nenarveme už ani vleže a v plavkách vypadáme jako malý hroch. 

Pokud skutečně chcete některá svá předsevzetí splnit, neplánujte si jich mnoho. Stačí jedna jediná věc, která je ale pro vás velmi důležitá a významná. V okamžiku, kdy si naplánujete tento cíl, musíte od samého začátku věřit, že ho dosáhnete, a nesmíte připouštět žádné „ale“ nebo „kdyby“ a jiné podmínky. Prostě je to fakt a ten tak bude. Musíte věřit sami sobě a být se svým cílem ztotožněni. Pomoci tomu mohou nejen stejně „postižení“ blízcí z našeho okolí (kamarádi, kolegové nebo manžel), ale i zcela neznámí lidé (například na internetových diskuzích), s nimiž se můžeme navzájem podporovat. 

Pokud ale dopředu necítíte víru a jistotu, že své plány chcete naplnit, raději o nich neuvažujte. Anebo si najděte takové, které splnit dokážete. Když si nejste sami sebou jistí, je lepší vstoupit do nového roku v pohodě a bez stresu – a ono se ukáže. Třeba hned za měsíc přijdete na to, že s něčím hodláte zatočit sami od sebe – protože dostanete ten správný impulz. A to je pro vás mnohem důležitější. Říká se často, že samotná cesta už je cíl. Přejeme vám do nového roku mnoho takových poklidných cest. 

Vaše redakce www.realityprozeny.cz

Foto: Pixmac

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl