Omlazení s ájurvédou

Datum: 27.12.2011
Komentáře: 0
obrázek
Kdo by nestál o to získat zpět svoje mládí! Není to zas tak nemožné – prvním krokem ale musí být důkladná očista organizmu. Detoxikace probíhá v ájurvédské medicíně ve třech fázích: přípravné, samotné detoxikační a následné regenerační. Rásajána, jak se nazývá samotné omlazení, následuje po detoxikaci. Když je tělo zbaveno nežádoucích zplodin, je dosaženo nezbytné podmínky pro dobré trávení a příjem potravy.

Nyní se mohou tvořit nové zdravé buňky a tkáně. Jedná se o velmi důležitou část detoxikace, neboť vám udrží rovnováhu dosaženou po detoxikaci. K rásajáně patří konkrétní doporučení, stravování a ájurvédské bylinné přípravky, které přinášejí sílu a energii. Doporučuje se nejméně jeden, lépe tři až čtyři týdny. 

Správná výživa  

Je důležité zvolit pravidelné termíny stravování, ve kterých se toho má sníst tolik, kolik je třeba, ovšem bez přejídání. Je důležité, abyste si vybrali doby, které vám vyhovují, přitom je samozřejmě nutné, aby se nešlo spát s plným žaludkem a aby tudíž poslední jídlo dne neprobíhalo příliš pozdě (méně než 3,5 hodiny před spaním). 

V této době vynechejte kofein (káva, kakao, čokoláda, bezkofeinová káva, zelený a černý čaj, maté), jako vhodný nápoj se nabízí například Tulsi čaj a bylinná káva. Dále je nutné vyloučit běžné sladkosti (výrobky z bílého cukru) kromě bio sladkostí s přírodní sušenou třtinovou šťávou, stevií a agave sirupem. Regenaraci narušuje užívání  sedativ, hypnotik (léky na spaní) a jiných návykových látek, stejně jako alkohol. Nedoporučuje se jíst mléčné výrobky kromě teplého bio nehomogenního mléka s kardamomem večer i před spaním, bio tvarohu a tvarohových sýrů a podmáslí. 

Těžce stravitelné jsou i arašídy a kešu, maso (vepřové, hovězí, jehněčí), vejce, bílé a pšeničné pečivo. Přípravky je vhodné užívat dle doporučení (k dostání jsou u nás všechny bez problémů). V přírodní medicíně se zdůrazňuje nejen to, co jíme, ale i doba, kdy pokrmy konzumujeme. Podle biorytmů je nejvhodnější dobou pro jídlo následující časové rozmezí: snídaně ráno v 7 - 8 hodin, oběd ve 12 - 13 hodin, svačina v 15 - 16 hodin a večeře v 18 - 19 hodin. Při vaření je dobré používat koření, jako je římský kmín, fenykl, zázvor, koriandr, skořice, kardamom, černý pepř, speciální starodávná směs Trikatu podporuje trávení a zažívání. 

Bylinky omlazují tkáně 

Po pročištění těla doporučuji látku podporující omlazení tkání v souladu s vaší konstitucí a zdravotním stavem. Užívejte ji každé ráno po dobu 40 dnů, než zhodnotíte účinnost na váš organizmus. Většina bylin v Ájurvédě omlazuje tkáně, jmenovat lze například Šatavari (chřest hroznovitý), což je i účinný fytoestrogen navozující hormonální rovnováhu ve směsi „Zdraví pro ženu“, dále silný antioxidant a regenerační bylinu Amalaki, organické Tulsi čaje, indický ženšen Ašvaganda, který má harmoničtější účinek než sibiřský ženšen, nebo nektar nesmrtelnosti Amrita, který silně posiluje imunitní systém. 

Nutrijam chutná jako švestková povidla a je silným antioxidantem podporujícím imunitní systém, zejména v kombinaci s dostatečným množstvím šafránu posilujícím obranyschopnost, nervový systém a celý organizmus, také vyživuje tkáně a orgány. Jedná se o bohatý zdroj vitamínů a minerálů. Obsahuje mnoho himálajských bylin, koření a palmový cukr. Vnitřně užívaná směs zvaná Triphala (v překladu směs tří ovocných plodů) omlazuje zažívací trakt, játra i ledviny. Tato detoxikační směs je unikátní, neboť současně detoxikuje i omlazuje.

Protože stárnutím se snižuje lesk i pružnost pokožky, zevní péče o kůži je také důležitá. Zvláštní minerální prášek s jílem nazývaný Mysteribath navozuje regeneraci kožních buněk. Zdravé tělo dýchá kůží stejně jako plícemi, proto péče věnovaná kůži pomáhá udržovat ve zdraví celé tělo. Vhodná je tudíž olejová ájurvédská masáž, kterou provádí zkušení maséři. 

MUDr. David Frej 

Zajímá vás téma omlazení s ájurvédou? Více se dozvíte na
www.eccevita.cz/
http://dr.frej.cz/
foto:Pixmac

 

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl