Vánoce, jak je neznáte

Datum: 26.12.2011
Komentáře: 0
obrázek
Každý se těší na Vánoce a málokdo si asi dokáže představit, že by nebyly takové, jak je známe – tedy s ozdobeným stromkem, kaprem nebo dárky, s nimiž Ježíšek dorazí po sváteční večeři. Ale na světě existuje spousta míst, kde prožívají lidé Vánoce úplně jinak. Pojďte se s námi podívat na některé tradice v několika zemích. Nám mohou připadat neobvyklé, přesto mají hluboký význam pro ty, jichž se týkají.

Afrika 

Na africkém kontinentu se uctívají na mnoha místech tradice koloniálních období, proto sem patří i tradiční bohoslužby. Vánoční večeře začíná obvykle až po mši. Ti, kteří si to mohou dovolit, si dopřávají bohatou večeři tvořenou skopovým, kuřecím či kozím masem, doplněnou o ovoce, v oblastech s britským vlivem nechybí tradiční puding, v bývalých francouzských koloniích piškotová roláda či sladká štola tam, kde převažoval vliv německý. V některých zemích chodí lidé do vánočních průvodů se zapálenými svíčkami. Častým zvykem je navštěvování přátel. Při večeři sedí rodina v kruhu, dárky se rozdávají obvykle jen dětem. V bývalých španělských koloniích dárky nosí až Tři králové šestého ledna.

Argentina 

V Argentině nenajdeme sněhové vločky. Aby si je lidé alespoň trochu připomněli, věší na stálezelené stromy (především palmy) bílé chomáčky bavlny. Sváteční večeře probíhá venku a tabule bývá ozdobena pavím peřím. Páv je ostatně také hlavním chodem – kromě pečeného páva se podává také pečené selátko, závitky s mletým masem (nazývané „ninos envuettas“), různé druhy ovoce a rovněž studené nápoje. Dětem nosí dárky do vyčištěných bot až šestého ledna koník Magi, pro kterého je nutné připravit přede dveře misku s vodou a seno – to aby měl koník dostatek sil a došel až do Betléma. 

Austrálie 

V období Vánoc v Austrálii vrcholí léto. Na sníh a procházku mezi stánky s punčem, který zahřeje zkřehlé ruce, tam rozhodně můžou zapomenout, protože teplota vyšplhá každý den přes třicet stupňů. Celé rodiny se proto scházejí na plážích u oceánu, kde také často tráví slavnostní večeři, a pokud má někdo stromeček, tak jedině umělý nebo v květináči - zdobí ho balónky nebo slaměné ozdoby. Hlavním pokrmem k večeři je pečený krocan nadívaný kaštany a jablky, k němuž se podává švestkový nákyp, ale hlavně dostatek studených nápojů, melouny nebo zmrzlina. Surfaři v převleku Santa Clause se vozí na mořských vlnách, ale dárky nosí nikoliv Santa, ale „Father Christmas“, tedy Otec Vánoc. Dárky děti najdou v punčoše až druhý den ráno. 

Finsko 

Stejně jako u nás, ve Finsku na Štědrý večer zpívají koledy a čekají na příjezd místního Ježíška „Joulupukki“, který se sobím spřežením oblečený do kůže z kozla přijíždí z Rovaniemi za polárním kruhem, odkud navštěvuje všechny rodiny a rozdává hodným dětem dárky. Mezi tradiční pokrmy štědrovečerního stolu patří „Casseroles“, tedy pokrm z makaronů, tuřínu a mrkve, doplněný o rýžovou kaši, krocana či vařenou šunku. Lidé společně navštěvují hřbitovy a zapalují svíčky za zemřelé, rovněž společně vyrážejí do sauny či se projíždějí na saních. 

Grónsko 

V zemi věčného ledu stromečky nerostou, a tak si je místní obyvatelé musejí dlouho dopředu objednávat. Vzácné stromky potom zdobí papírovými květy, umístí je doprostřed pokoje a během Štědrého večera kolem nich tančí. V Grónsku prý žije děda Mráz i Santa Claus v podzemní ledové jeskyni, proto sem děti posílají svá přáníčka. 

Mexiko 

V Mexiku také nerostou vánoční stromky, proto je sem dovážejí z Kanady. Oproti tomu zde ale na všech ulicích rozkvétají velké keře s vánočními hvězdami, tedy rostlinami poinsettie, které jsou pro Vánoce tak typické i v našich krajích. Ke stromečkům se pokládají fotografie Ježíše a Panny Marie. Hlavním chodem štědrovečerní večeře je krocan na pomerančích. Po večeři děti chodí po domě se svíčkou v ruce a hledají odemčenou místnost se zavěšeným hliněným džbánem, do nějž jsou pro ně ukryty dárečky. 

Norsko 

Domy v Norsku bývají ozdobeny figurkami Juleniseho, tedy vánočního skřítka, který nosí dárky. Skřítkové prý s lidmi žijí v jejich obydlích a dohlíží, aby bylo vše v pořádku – proto se jim dává na Štědrý večer rýžová kaše. Před vchodem do domu bývá nastláno smrkové chvojí, aby symbolizovalo sílu přírody; větve, kapradí a chvojí se umisťují k výzdobě i dovnitř, aby provoněly celý dům lesem. Stromeček bývá ozdoben řetězy z vlaječek. K vánočnímu obědu patří rýžová kaše s ukrytou mandlí, večeře je pak poměrně bohatá a převažují v ní pokrmy z mořských ryb (platýs nebo treska), případně vepřové či skopové žebírko. Typickým nápojem je pálenka z brambor, která se ve speciálních soudcích nechá nejprve cestovat po světě, aby získala lepší chuť. Před slavnostní večeří chodí všichni na odpolední bohoslužbu a po ní zapálit svíčky na hřbitov. Teprve potom usedají ke stolu a po jídle tančí kolem stromku. Až poté přinese skřítek dárky. 

Asie 

Do Číny už pomalu pronikají zvyky z Evropy i zámoří, takže se tam začínají slavit Vánoce, ačkoliv nepatří k typickým asijským svátkům. Stromy na ulicích se zdobí řetězy a světly a děti dávají za okno punčochu, do které jim naděluje „Dun Che Lao Ren“. Jinak se zde ale tradičně slaví až čínský Nový rok v období na přelomu ledna a února. V Japonsku pro změnu slaví klasický Nový rok, který doprovázejí velké hostiny, návštěva přátel a dárky pro děti – zejména hračky a oblečení. I sem ale klasické vánoční zvyky přinesli Američané, takže mnoho obyvatel, ač nejsou křesťané, je uznává – včetně vánočního krocana i dárků přinášených duchem „Hoteisho“ (který má prý oči také vzadu na hlavě, aby mohl hlídat, zda jsou děti hodné). 

Je jistě spousta dalších zemí, které jsme nestihli vyjmenovat. Odlišné jsou zvyky třeba jen u nejbližších sousedů – stačí se podívat na tradiční vánoční pokrmy u nás či na Slovensku (kde dominuje zelná polévka s klobásou - kapustnica). Na některá zajímavá místa se podíváme zase někdy příště. A pokud vám některé zvyky připadají zvláštní či nepochopitelné, tak nezapomeňte, že naprosto stejně může lidem z druhého konce světa připadat náš Ježíšek či bramborový salát. 

Anna Rejšková

Foto: Pixmac

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl