Vánoční zvyky a pověry

Datum: 20.12.2017
Komentáře: 2
obrázek
Vánoce mají svoji magickou moc pro mnoho lidí na celém světě. Bylo tomu tak odnepaměti nejspíš pro samotný zázrak narození malého Ježíška ve chlévě, pro jeho dojemný příběh i pozdější život a učení. Proto patří k nejvýznamnějším křesťanským svátkům. A právě pro kouzlo a tajemno, které toto období obestírají, se k Vánocům pojí mnoho pověr, zvyků či rituálů.

Do dnešní doby se jich už příliš nedochovalo, respektive je spíše vnímáme jako zajímavý doplněk. Snad jen lidé na vesnicích, hluboce věřící, některým zvykům přisuzují skutečný význam – ale upřímně, některé z nich podvědomě dodržujeme i dnes, aniž bychom se zamýšleli nad skutečností, že možná pocházejí až z dob pohanského svátku slunovratu. Mnoho z nich souvisí s odhalením budoucnosti či našeho dalšího osudu. 

Tak například štědrovečerní stůl. Usedalo se k němu s první vyšlou hvězdou. Na stole o štědrovečerní večeři mělo být dohromady devět druhů pokrmů, někde zase dvanáct (to podle počtu měsíců v roce). Neměl by u něj sedět lichý počet lidí, proto lidé dříve zvali hosty, anebo alespoň prostřeli prázdné místo s talířem i příborem pro náhodného příchozího. Pod talíř se schovává šupina z kapra, případně drobná mince, která se potom schová pečlivě do peněženky – to proto, aby se nás celý příští rok držely peníze. Od večeře nikdo nesmí vstát dřív, dokud všichni neskončí s jídlem, jinak by do roka zemřel. prostřený stůl

Krájení jablka, lití olova nebo lodičky z ořechů 

Další zvyky rovněž souvisí se Štědrým večerem. Po večeři se nožem přepůlí jablko, kolmo na osu. Když se ukáže jádřinec ve tvaru hvězdy, všichni přítomní se za rok sejdou ve zdraví. Pokud má ale tvar kříže, pravděpodobně někdo onemocní nebo zemře. Budoucnost předvídá také lité olovo. Kousek olova se roztaví nad plamenem a opatrně se najednou vlije do nádoby s vodou. Jakmile vzniklý odlitek vystydne, snaží se všichni poznat, čemu je podobný a co představuje. 

Do prázdných skořápek vlašských ořechů se vkládají malé kousky svíček, které se pouští po vodě v lavoru. Podle toho, jak se lodičky pohybují, se určuje budoucí rok – ti, jejichž skořápka se drží u kraje, zůstanou doma, naopak komu skořápka se svíčkou vypluje do středu nádoby, budou cestovat. Komu lodička vydrží svítit nejdéle a nepotopí se, toho čeká dlouhý a šťastný život. Svobodné dívky kromě toho také házely střevícem za hlavu. Podle toho, jak se bota otočila, určovaly, zda se v dalším roce provdají (to když se obrátila špičkou ke dveřím), nebo zůstanou ještě doma. Což je podobné jako s vykvetlými barborkami. 

Dárky jako symbol 

Dárky, které si lidé dávali, byly v minulosti spíš symbolické a upevňovaly vztahy mezi nimi. Lidé však byli přesvědčeni, že darováním člověk obdarovanému dává kousek sebe. Proto si dávali dárky, které sami vyrobili. Kdo nikomu nic nedal, tak ten prý přišel na mizinu a čekala ho bída. Rovněž měl každý do Vánoc srovnat své dluhy, jinak také riskoval nouzi. dárky

Další zvyky se vztahovaly k hospodářství a domácnosti. Na Štědrý den se klepalo na studnu, aby byla dobrá voda, ze stejného důvodu se do ní vhazoval kousek chleba nebo vánočky. Pečivo se nosilo také dobytku do žlabu a házelo se do ohně – proto, aby oheň nevyhasnul a aby dobytek dobře prospíval a dával rodině obživu. Často se také pekly figurky zvířat, které se zavěsily nad chlév, do stáje i do kurníku nebo nad psí boudu, aby byla zvířata v pořádku. Po večeři se zakopávaly kosti a drobečky z jídla v ubrousku pod jabloň, aby dobře plodila. Další drobečky – nejlépe z vánočky – se sypaly před úly, aby měly včely příští rok dostatek medu. Z okna či na zápraží se sypala mouka, to aby odehnala na další rok vítr. Slepicím sypala hospodyně mák či hrách a podle toho, kolik jej sezobaly, měly mít příští rok vajec. 

Většina zvyků už dávno upadla v zapomnění, anebo se s nimi setkáváte jako s příjemnou vánoční zábavou, ale již bez původní obřadnosti a vážnosti, která se jim přisuzovala. Mnoho rodin i v dnešní době má svoje vlastní tradice, jako jsou například pravidelná setkání, zapálení svíček na hřbitově anebo vánoční výlet do lesa s krmením pro zvěř. A samozřejmě – nesmíme zapomenout na pootevřené okno v pokoji, do kterého přiletí Ježíšek s dárky. Ať už ve vánoční zvyky a pověry věříte, nebo ne, určitě budete souhlasit, že díky nim jsou Vánoce mnohem víc tajemné a kouzelné. 

Anna Rejšková

Foto: Pixmac

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
0-2/2

rozbití hlavy

gseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

píča

dete vsici do pici
  • 03.01.2013 10:13
  • tomas11111111111
  • reagovat
0-2/2