Na co nezapomenout při zakládání zahrady

Datum: 27.4.2016
Komentáře: 0
obrázek
Jaro je tu a to je ten správný čas, kdy můžeme začít se zahradními úpravami. Sázet, přesazovat, zakládat trávník nebo provést po zimě jeho regeneraci, do toho všeho se můžeme pustit. Ale jak na to, abychom byli s výsledkem spokojeni? Pokud jste si ještě nepřipravili plánek založení či úprav zahrady a stále rozmýšlíte, jak by měla vaše zahrada vypadat, přinášíme pár tipů, na co při zakládání nezapomenout.

Vzrůst rostlin 
Neřiďte se při výběru keřů a stromů pouze hezkými fotografiemi. Zjistěte si také, jak rychle a kolik vyrostou. Počítejte při rozmisťování s jejich rozměry a snažte se vidět zahradu za pár let. Kam vám půjde stín od stromu, který bude vysoký např. pět metrů? Nebude vám stínit do oken nebo na bazén? A poroste keř z jednoho kmene nebo se rozšíří do stran odnožemi? Některé zahradarostliny totiž mají rády kolem sebe prostor. Blízký soused je velký problém například u jehličnanů. Jakmile cítí blízkost jiné rostliny, tak z té strany začne prosychat. A zase nízké rostliny, které mají rády světlo nebo přímé slunce, neměly by být po čase ničím zastíněné. Pak budete muset zase řešit přesazení.

Životní podmínky pro rostliny (mrazuvzdornost, pH půdy)
Líbí se vám rostliny ze Středozemí? Bohužel klimatické podmínky se od našich značně liší. Pokud chcete nějaké teplomilné rostliny, musíte pamatovat na to, že je nutné je na zimu přemístit ze zahrady do teplé místnosti. Ale bohužel se stromy to neuděláte. Pěstujte tedy raději pouze ty odrůdy, které jsou přizpůsobené našim podmínkám. Před plánováním zahrady si také nejdříve zjistěte pH vaší půdy. Například rododendrony, česky zvané pěnišníky, mají rádi zásadité pH. Sázejte tedy i do správné půdy, kterou můžete v tomto případně zajistit vrstvou rašeliny. 

Světové strany a okolí pozemku
Nezapomínejte dbát na správné stanoviště. Například zmíněné rododendrony nesnášejí přímévodopád slunce. Měly byste je sázet do polostínu. Také rozmístěte k sobě jednotlivé druhy rostlin s podobnými nároky na vláhu. Může se zdát, že všechny rostliny mají rády vodu a tak neustále vlhké prostředí bude to pravé, ale jsou i takové, které nesnášejí přemokření. Umožněte jim tedy i suché stanoviště. Rozdělte si zahradu podle světových stran, uvědomte si, kde máte neustálé slunce a kde stín a podle toho rozhodněte, které rostliny a keře pořídíte. Je také lepší, když dáte více kusů rostlin od jednoho druhu k sobě. Zahrada pak působí upravenějším dojmem než různé druhy, které k sobě neladí ani barvou ani tvarem. Zkuste také při výběru rostlin přihlédnout na období květu, kdy vám postupně budou v zahradě kvést a poskytnou vám tak neokoukaný vzhled zahrady po celý rok.

Vodní prvek vám vždy příjemně oživí zahradu.

Nezapomínejme tedy na nejdůležitější věc, že když se nám zalíbí nějaký strom či keř, tak si nejdříve musíme zjistit, zda je do naší zahrady vhodný, vybrat správné stanoviště a poskytnout ty pravé podmínky pro růst. Držíme palce, ať se z vaší zahrady stane místo, kde budete rádi trávit čas, a bude vás těšit pohled na ní v každé roční době.

text: redakce
foto: Pond5

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl