Svátky klidu a míru. Kolik Vánoce stojí a jaké dárky pod stromečkem nacházíme nejčastěji?

Datum: 1.12.2015
Komentáře: 0
obrázek
Vánoce se neúprosně blíží a my pomalu začínáme s vymýšlením a nakupováním dárků. Tipnete si, co nejčastěji nacházíme pod stromečkem a na kolik nás svátky klidu a míru vyjdou? Když zazní slovo Vánoce, většině z nás se vybaví vánoční stromek, kapr, cukroví, dárky a neodmyslitelně také větší množství vynaložených peněz. Era přišla se zajímavým průzkumem, ze kterého vyplývá, že ačkoli se snažíme utrácet s rozvahou a mít spíš skromnější Vánoce, tak nás nakonec tyto svátky stojí stejně jako pěkná dovolená.

Ženy nakupují více

České domácnosti utrácí za dárky v průměru 5 500 Kč. Dražší Ježíšek, konkrétně nad deset tisíc, byl pouze v 6 % domácností. Překvapením asi nebude, že ženy utrácejí za dárky více než muži. A ačkoli dámy vždy plánují trochu šetřit, přiznávají, že většinou zůstane právě jen u plánů. Nejčastěji nakupujeme dárky pro úzký kruh rodiny, většinou tak pro pět až šest lidí. Ženy jsou ale štědřejší a rády obdarovávají i přátele a kolegy z práce. Muži naopak kupují dárky pouze rodině.

Ceny dárků se pak odvíjí od počtu obdarovaných. „Ženy kupují více levnějších dárků, zato muži raději koupí jeden dražší. Specifickou skupinou jsou starší lidé, kteří kupují jeden velký dar pro celou rodinu. Průměrná cena českého dárku se pohybuje kolem 900 Kč. Většina z nás ale utratí za dárek maximálně dva tisíce,“ říká Martina Slavíková, tisková mluvčí Ery. Nejvyšší částky utrácíme za elektroniku, oděvy a šperky.

Peněžní dary jsou oblíbené

Nejčastěji si přejeme nemateriální dárky, které nejsou na prodej, jako je například klid, pohoda, zdraví a často také zaměstnání. Tyto dárky bohužel naši příbuzní, ačkoliv by jistě velmi chtěli, zařídit nemohou. Pod stromečkem tak stále nejvíce nacházíme právě hmotné dárky – kosmetiku, oblečení, ale i potřeby pro domácnost a elektroniku. Obálky s hotovostí, dárkovým poukazem nebo různými předplacenými službami, lístky do divadla a zájezdy ale rozhodně nejsou žádnou výjimkou.

Darovat hotovost nebo dárkový poukaz se v poslední době rozhodlo téměř 3/4 Čechů. A proto například ČSOB a Era letos nově vánocenabízejí dobíjitelnou platební kartu, se kterou si obdarovaný může koupit v obchodě či na internetu přesně to, po čem touží. A pokud bude chtít, může si peníze jednoduše vybrat z bankomatu. „Předplacená dárková karta má hned několik výhod. Umožňuje nabít libovolnou částku, vytvořit si vlastní design a její využití je univerzální, neomezuje se na jednoho prodejce nebo obchodní centrum. Po vyčerpání je navíc možné kartu znovu dobít,“ vysvětluje Jana Opršalová, výkonná manažerka segmentu Platební komfort ČSOB a Ery.

Vánoce nejsou levná záležitost

Nákupem dárků ale výdaje nekončí. Celkové náklady za dárky, stromeček a jídlo se vyšplhají ve třetině domácností na 10 až 20 tisíc korun. Maximální cena, kterou jsme ochotni za vánoční veselí utratit, je astronomických 40 000 korun. Většina nákladů na Vánoce jde dle výzkumu Ery z  příjmů muže či partnera. Svátky nejčastěji financujeme z úspor nebo z posledních dvou platů. Což dokazuje i období, kdy vánoční dárky nakupujeme – největší boom je v posledních třech měsících před svátky, kdy nakupuje 65 % respondentů. Překvapením není ani to, že muži si nechávají na nákupy méně času. Týden před Štědrým dnem nakupuje pouze 5 % lidí a většinou se jedná právě jen o muže.

text: ČSOB
foto: ČSOB

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl