Rozvádíte se? Poradíme, jak se vypořádat s rozdělením majetku

Datum: 5.11.2015
Komentáře: 0
Autor: ČSOB
obrázek
Žila jste v přesvědčení, že budete mít šťastné manželství, ale dostala jste se do situace, kdy „vylepšíte“ statistiky o rozvodových řízeních? Rozvod manželství patří dozajista mezi nejnáročnější životní etapy. Soustřeďte se proto zejména na svou emoční pohodu a nedělejte si vrásky z rozdělování společného majetku a hypotéky. Poradíme vám, jak se s tím rychle a efektivně vypořádat.

Svatba sama o sobě byla velkým zásahem do rozpočtu domácnosti, tolik úsilí, času a peněz jste vztahu věnovala a nyní před vámi leží rozvodové papíry. Vypořádání se s jednou z nejtěžších životních situací je bezesporu náročné. Nejen pro vás, ale také pro vaše děti, pokud je tedy máte. Jak se však poprat s otázkou dělení společného jmění včetně hypotéky?

Rozdělení majetku dle nových pravidel

Na rozdělení majetku, byste se měli dohodnout v klidu, hlavně kvůli dětem. Na rozdělení se dokonce musíte dohodnout, má-li jít o tzv. nesporný rozvod, v jehož rámci se s partnerem také dohodnete na výživném a péči o děti. Ne vždy je však prostor pro rozumnou debatu a může se stát, že budete muset zvolit pomoc soudu, konkrétně jeden z vás bude muset podat návrh na rozdělení majetku. Vypořádání majetku není, až na výše uvedenou výjimku, součástí rozvodu manželství, soud jej řeší zvlášť dle pravidel občanského zákoníku:  

1)      Soud vychází z předpokladu, že podíly manželů na vypořádávaném jmění jsou stejné.

2)      Každý z páru musí nahradit to, co bylo ze společné kasy určeno na jeho výhradní majetek.

Pokud tedy například byl ze společných peněž rekonstruován byt ženy, která jej vlastnila již před svatbou, bude muset muži půlku této rekonstrukce vynahradit. Stejně tak i obráceně, tedy pokud si pár po svatbě koupil byt a zrekonstruoval je z úspor muže, má muž právo na náhradu. 

3)      Soud zohledňuje potřeby nezaopatřených dětí. Soud tedy může rozhodnout, že společný byt připadne tomu z rodičů, kdo se bude starat o děti.

4)      Uplatní se i řada dalších kritérií. V potaz bude brána i péče o rodinu a jak kdo přispěl k získání majetku ve společném jmění.

Pokud se o vypořádání společného jmění do tří let od rozvodu nedohodnete, ani nepodáte návrh soudu k vypořádání, bude majetek rozdělen dle tzv. zákonné domněnky. To znamená, že movité věci bude vlastnit ten, kdo je doposud výlučně užíval. Ostatní předměty, nemovitost nevyjímaje, jsou v tzv. podílovém spoluvlastnictví obou a bývalí manželé si je rozdělí rovným dílem. Stejně je tomu i s dluhy, ostatními majetkovými právy a případnými pohledávkami. Ty náleží oběma společně a bývalí manželé si je rozdělují ve stejném poměru.

Co když máte hypotéku

Movitý majetek nebude hlavní záležitost, jejíž vyřešení vám bude vrtat hlavou. Podstatnější bývá rozdělení nemovitostí a při otázce dalšího splácení hypotéky se mnohým rozvádějícím se párům orosí čelo. Své o tom ví paní Kateřina z Čáslavi: „Rozvod byl pro mě velmi emočně náročný a všechno ještě zhoršovala myšlenka na finanční stránku, máme totiž společnou hypotéku.“ Odpověď na otázku, jak z této prekérní situace ven, hledala u odborníků: „Doporučovala bych konzultaci s bankou, u které máte hypotéku, abyste se poradili o možnostech řešení. Až bude mít o vypořádání majetku mezi Vámi a partnerem jasnou představu, informujte banku, jak zamýšlíte s nemovitostí, která je v její prospěch pro zajištění hypotéky zastavena, naložit,“ radí Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB.

foto:ČSOB

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl