Advent v Českém Krumlově

Datum: 11.12.2011
Komentáře: 0
obrázek
Advent již je v plném proudu, zbývá nám poslední adventní neděle a do Vánoc ani ne dva týdny. Přemýšlíte, jak letos prožít zbývající čas jinak než doposud? Neláká vás tlačenice v přeplněných obchodech a toužíte po klidu? Pojeďte s námi kousek na jih, podívat se do malebného jihočeského města u řeky Vltavy, kde na vás dýchne atmosféra romantického středověku a užijete si předvánoční pohodu tak, jak by měla být. Zveme vás do Českého Krumlova.

Jméno města je odvozováno z německého výrazu „Krumme Aue“, který je překládán jako „Křivý luh“. Tento název snadno pochopíme, když se na Krumlov podíváme z leteckého pohledu – byl vybudován při zakřivených meandrech řeky Vltavy, která se kolem něj zvolna obtáčí. První zmínka je zachována v písemnosti z roku 1253, kde je Krumlov označován coby Chrumbenowe. Největší rozkvět město zaznamenalo za vlády pánů z Rožmberka, kteří z něj učinili své sídlo. Český Krumlov

Historická perla na jihu Čech 

Původní město i zámek byly vybudovány ve stylu italské renesance, ale za vlády Schwarzenberků získal Krumlov svoji barokní podobu, ve stylu baroka je postaveno i divadlo (jedná se o nejstarší barokní divadlo na světě) a tento historický ráz městu zůstal až do dnešní doby. Díky tomu do dnešní doby najdeme v samém centru romantická zákoutí, křivolaké uličky, krásné starobylé měšťanské domy a středověké hospůdky a krčmy. I z tohoto důvodu je město od roku 1992 zapsáno na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a přitahuje každoročně plno turistů z celého světa. 

Krumlov si svých návštěvníků váží a snaží se jim nabídnout co možná nejpestřejší program. Díky tomu se zde koná mnoho historických slavností, hudební i divadelní festivaly, najdeme zde muzea a galerie, zámek nabízí program celoročně, raritou je i místní otáčivé hlediště. Nechybí samozřejmě všudypřítomná řeka, kterou lze v létě splout na voru, anebo alespoň pozorovat vodáky, kteří se pokoušejí na kanoích zdolat městský jez. 

Náměstí ve staročeském stylu 

Teď tady ale máme advent a s ním přišla do Krumlova trochu jiná atmosféra. Mezi tradice patří staročeský vánoční trh na Náměstí Svornosti, který již od pátku 25. listopadu nabízí svým návštěvníkům voňavý punč a vánoční cukroví a mnoho stánků s tradičními vánočními drobnostmi. Advent jako takový zahájil v neděli 27. listopadu českokrumlovský vikář Václav Pícha, který pronesl požehnání a spolu s představiteli města slavnostně rozsvítil vánoční strom. děti u vánočního stromu v Krumlově

O dalších adventních nedělích byl připraven rovněž bohatý program. Ať již to jsou pravidelná divadelní představení pro děti, anebo příchod svatého Mikuláše s historickým povídáním o čertech a andělích, Ježíškův poštovní úřad, který odvážel vánoční přání dětí i dospělých před svátkem svaté Lucie a který letos navštívila dokonce Bílá paní, nebo společné zpívání Tiché noci s dětmi a obyvateli města. Těsně před Vánocemi pak návštěvníci uvidí živý betlém s biblickým příběhem ztvárněným písní a tancem. A to můžete ještě pořád stihnout. Krumlov pro děti

Programy na náměstí jsou doplněny výstavou Příběh města Český Krumlov v Regionálním muzeu nebo speciální Vánoční prohlídkou města, při které účastníci poznají všechny jeho historické půvaby. Zúčastnit se mohli nebo stále ještě mohou mnoha adventních koncertů (například v Egon Schiele Art Centru nebo v Kostele sv. Víta), varhanní koncert zazní v Klášterním kostele Božího Těla a Rybova Česká mše vánoční pak v Zámecké jízdárně. Na zámku je pak možné vidět přímo na Štědrý den program Medvědí Vánoce. 

Zajímá vás víc a chtěli byste si udělat na poslední adventní neděli výlet? Víc informací najdete na webové stránce města www.ckrumlov.cz/advent2011. Tak hoďte starosti a stres za hlavu a pojeďte si užít trochu klidu a středověké romantiky. 

Šárka Kunická

 

 

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl