Bylinková zahrada v dubnu

Datum: 21.4.2015
Komentáře: 0
obrázek
Duben je měsíc, kdy nám už příroda otevírá svojí bohatou bylinkovou náruč. Při procházce již můžeme sbírat sedmikrásky, kopřivy dvoudomé, violky vonné, petrklíč- prvosenku, podběl nebo začínající mladé listy břízy bělokoré a hlavně pampelišku list i květ. Duben je již vhodný na výsev nebo výsadbu dalších bylinek, které budeme sbírat v průběhu léta, až do podzimu. V zimě si pak pochutnáme na lahodných čajích a nebo si poležíme ve vaně v bylinkové lázni.

pampeliška list

Pampelišku - smetanku lékařskou sice nevyséváme, ale určitě stojí za zmínku, že je důležitou jarní bylinou a je léčivá celá rostlina. V dubnu před květem sbíráme kořen nebo pak v řijnu po odkvětu. Jinak sbíráme list, stvol i květ. Na jaře využíváme na salát čerstvou rostlinu. Vylepšuje žaludeční šťávy, pročišťuje žaludek, pomáhá při žloutence, při chorobách sleziny. Má dobrý vliv na játra, pomáhá při cukrovce. Čerstvé stvoly mohou rozpouštět žlučníkové kameny, mají vliv na činnost jater a žlučníku.

V dubnu vyséváme Brutnák lékařský, který pro svou okurkovou chuť používáme s koprem jako salátové koření. Jemně rozsekaný s cibulí a jinými kořenitými bylinami můžeme použít k přípravě bylinkového másla a sýrů. Mladé listy používáme do salátů a sušené do čajů při zánětech močových cest a při revmatismu. Roste lépe v lehčích půdách.

Dobromysl obecná - Origanum vulgare pěstujeme na slunném stanovišti. Dobromysl používáme do čajů, do koupelí a je oblíbenou součástí kořenících směsí. Lžičku řezané drogy na šálek vody používáme při kašli, nechutenství a žaludeční nevolnosti. Dobromysl je vhodná místo majoránky.lichořeřišnice

Lichořeřišnice větší - Tropaeolum majus pochází z Jižní Ameriky. Můžeme jí pěstovat na záhoně nebo v truhlících, kde bude zářit svými krásnými červenými nebo oranžovými květy. Obsahuje antibiotikum rostlinného původu a tím příznivě ovlivňuje infekce v dýchacích cestách. Působí jako dezinficiens močových cest.

okud máme vysetou v truhlících Majoránku zahradní, musíme v polovině dubna přepíchat do studeného pařeniště. Pokud koupíme předpěstované sazenice majoránky zimní, můžeme je již vysadit na záhon. Nať majoránky stříháme několikrát v průběhu jejího vegetačního růstu, což může být do pozdního podzimu. Čerstvou i sušenou nať používáme do mnoha jídel. Jako bylinku jí používáme vnitřně při žaludečních a žlučníkových potížích. Vhodná je při lehké nervové slabosti, při nadýmání a jako diuretikum. Dá se použít ve formě mastí na špatně se hojící rány.

Máta peprná - Mentha piperita je bylinka, která vyžaduje živinami bohatou půdu. Snese i plné slunce, ale jinak má ráda polostinné polohy. Poměrně dobře se rozrůstá, pokud nechceme, aby nám prorostla zahrádkou, musíme jí krotit. Máta peprná tlumí a odstarňuje křeče v trávicím traktu, zmírňuje nadýmání a působí v těle dezinfekčně. Působí také protizánětlivě. Je součástí mnoha bylinných čajových směsí i dětských.

Meduňka lékařská - Melissa officinalis potřebuje provzdušněnou, živinami bohatou půdu. Stinné a větrné polohy jsou pro meduňku nevhodné. Sbíráme v červnu a v červenci za suchého počasí před obdobím květu. Sušíme ve stínu. Vnitřně se používá při lehké měsíček zahradnínespavosti, při bušení srdce a srdečních neurózách. Dále při nadýmání nebo při lehkých žaludečních a střevních potížích. Zevně je vhodná do koupelí při zánětech nervů a při revmatismu.

Měsíček zahradní - Calendula officinalis vyséváme v dubnu na záhon. Za suchého počasí sbíráme jednotlivé květy bez lůžka. Suší se ve stínu. Nejen že nám krásně prosvítí záhon, ale jeho účinky jsou vhodné při žlučníkových a jaterních potížích. Také se podává ve formě tinktury. Vyrobit si můžeme také mast z měsíčku k ošetření špatně se hojích a hnisavých ran.


Saturejka zahradní - Satureia hortensis nemá žádné vysoké nároky na pěstování. Má rada slunné stanoviště, ale snese i polostín.
Saturejku využíváme hlavně při přípravě jídel, kde nám pomáhá snižovat nadýmání. Také jí používáme do směsi koření. Povzbuzuje chuť k jídlu a působí protizánětlivě.

Dále by určitě neměla na zahrádce chybět šalvěj, yzop, řepík, levandule nebo bazalka. Také kopr, fenykl, estragon, kmín,
koriandr nebo rozmarýn.

                                    směs bylin

Přejeme hodně pěstitelských úspěchů, abyste si mohli vychutnávat lahodné čaje, příjemné koupele nebo vám bylinky byly nápomocné při zdravotních potížích.

foto: Picmax
 

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl