Začít pěkně od podlahy

Datum: 8.12.2011
Komentáře: 0
obrázek
Možná to zní jako obehraná fráze, ale opravdu to tak je. Ať už stavíme nový dům, koupili jsme si byt v novostavbě, anebo předěláváme byt starší, podlaha je to první, na co se zaměříme. Má to svoji logiku – vybavit svůj interiér od podlahy je zkrátka nezbytné, protože v prostorách zaplněných nábytkem už těžko budeme dělat nějaké zásadní změny.

Dnešní doba je ve vztahu ke spotřebitelům velmi štědrá, co se týče nabídky. Možností, jak zrealizovat svůj nový domov, je tolik, že jen málokdo si nedokáže vybrat to pravé. Rozhodující potom budou tedy na prvním místě naše představy o využití prostoru, ale ruku v ruce s nimi také naše finanční možnosti. Protože jakýkoliv materiál lze pořídit za pár korun v obchodech specializovaných na stavbu, stejně jako za tisíce u originálních návrhů designových studií. 

Návrat k přírodním materiálům je patrný už delší dobu. Starší ročníky, odchované v panelácích s jednotvárnou barvou lina či univerzálními dlaždicemi ve dvou odstínech, mohou jásat. Tehdy byly výstřelkem snad jedině typizované parkety – ale nutno dodat, že kdo je dnes ve starších objektech objeví, rozhodně neprohloupí, pokud se je pokusí restaurovat a vdechnout jim nový život. Není to někdy úplně snadné, protože často se na původní parkety lepilo lino, případně se znehodnocovaly různými jinými způsoby. 

Linoleum, nebo marmoleum? 

Dnes je naopak lino trochu odstrčené za záplavou dřevěných a laminátových podlah. Je to trochu škoda, protože současné podlahoviny tohoto typu – ať už umělé lino z PVC, anebo čistě přírodní linoleum vyrobené z pryskyřicí, lněných olejů, juty a dřevité moučky, známější spíše pod názvem marmoleum, nabízejí mnoho atraktivních designů leckdy k nerozeznání podobných dřevu, korku anebo kameni či dlažbě. Mají i různé tvary, velmi se blížící skutečnému přírodnímu materiálu – tedy nejen celoplošné role, ale čtverce či lamely, díky čemuž jejich podobnost ještě více vynikne. Jejich cenová relace je velmi příznivá, nutno ovšem dodat, že poměr cena/výkon je patrný – méně kvalitní a výrazně levné produkty obvykle nedisponují dlouhou trvanlivostí proti ošlapu. 

Dřevo i korek je klasika z přírody 

Dřevěná podlaha provázela lidstvo odnepaměti. Dnešní trh nabízí nepřeberné množství dřevěných podlahových materiálů, ať už ručně hoblovaných, probarvených technikou kouřování, anebo kolorovaných mnoha různými jinými způsoby. Levnou a hezkou podlahu lze vyrobit ale i z obyčejných palubek, případně i z nejlevnějších prken – je samozřejmě opět důležité, jak a kde bude položená a jak často namáhaná. Dřevo lze impregnovat různými způsoby – od běžného lakování až po šetrné nanášení přírodních vosků či olejů. Nejhezčí na dřevěné podlaze je právě její originalita – nepravidelně vyznačená „léta“, různé suky či jiná struktura povrchu, který se navíc mění postupem času – buď změnou barvy na světle a slunci, anebo ošlapem a otěrem. Trvanlivost a kvalita dřevěné podlahy se obvykle odvíjí od jeho tvrdosti – nejměkčí je smrkové či borové dřevo, nejtvrdší exotické dřeviny, dřevěná podlahanapříklad teak. 

Nesmíme také zapomenout na přírodní korek. Tento typ podlahy je příjemný, teplý a vhodný rovněž do každého interiéru. Je zhotoven z kůry korkového dubu, stromu rostoucího v jihozápadním středomoří. Podle stáří a umístění stromu se může odlišovat barva či struktura povrchu korku, nespornou výhodou je jeho ekologičnost a hygienická nezávadnost. Navíc opravdu výrazně tlumí hluk. Korek lze stejně jako dřevo lakovat i olejovat, disponuje dlouhodobou trvanlivostí, jistou nevýhodou je ale možná jeho vyšší cena. 

Plovoucí laminát 

Někomu nicméně může připadat přírodní dřevo či korek příliš náročné na údržbu, přesto by rád podlahu, která se té dřevěné alespoň vzdáleně blíží. Potom padne volba s největší pravděpodobností na laminátovou, jinak také plovoucí podlahu. Plovoucí se nazývá pro svou snadnou pokládku, kdy jednotlivé lamely do sebe zaklapnou díky důmyslným zámečkům (systém „click“) a jakoby „plavou“ bez pevného ukotvení na podkladu. Tento typ podlahy nalezneme v nepřeberném množství tvarů, druhů a kvality – a lze ji využít prakticky opravdu všude. I zde ovšem platí, že čím levnější materiál, tím bude pravděpodobně kratší jeho potenciální životnost. Nicméně pro mladou rodinu jako dočasné a rychlé řešení je tato podlaha ideální variantou v jakékoliv cenové relaci. Údržba je prakticky nulová, obvykle stačí jen vyluxovat a vytřít. plovoucí podlaha

Dlažba nejen do koupelny 

Velké oblibě se těší rovněž dlažba. Už dávno neplatí, že se podlahové dlaždice pokládaly jen do koupelny či chodby, a to ještě spíš jen v domech, protože panelákové byty si vystačily s již zmíněným umělým linem. Dnešní nepřeberné množství dlažby (a to včetně opracovaného přírodního kamene) nabízí využití prakticky všude. Mnoho rodin volí tento materiál i do obývacího pokoje, zejména tehdy, kdy je pokoj propojený s terasou a v letním období tedy velmi frekventovaný. Dlažba při pokládce vyžaduje perfektní stěrkovaný podklad bez nerovností, odměnou nám potom je skvělý design a snadná údržba. Určitá nevýhoda spočívá v chladnosti povrchu, ale to lze řešit dopředu například instalovaným podlahovým topením. 

Mramor jako luxusní tečka 

Mramor, jinak také krystalický vápenec, je mimořádně tvrdá, ale snadno opracovatelná vápencovitá hornina různého zabarvení. Lze jej dobře leštit i tvarovat, má skvělý vzhled povrchu a byl oblíben již v dávné minulosti zejména u řeckých a římských stavitelů a sochařů. Jedná se o velmi kvalitní materiál nejen na podlahu, ale i na obklady či palisády. Je ale málo odolný proti otěru. Ti, kteří se pro něj rozhodnou, vykazují dobrý vkus, ale kromě toho také dostatek finančních prostředků.

Na samém konci podlahových materiálů se pak nacházejí koberce. Dříve byly položené ve všech pokojích celého domu či bytu, dnes se od nich velmi často zcela ustupuje, anebo se místo celoplošné pokrývky pořizují spíše kvalitní designové kousky pod sedací soupravu či malé koberečky do dětského pokoje jako podložka na hraní. Je to zejména pro jejich nepraktičnost – nezbytné je časté luxování, kdy přesto zadržují prach a nečistoty, což nevyhovuje zejména rodinám s malými dětmi či alergiky.

Všem podlahovým krytinám se budeme ještě věnovat detailněji v některém z dalších témat.  

Šárka Kunická
foto:Pixmac

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl