Zahrada v listopadu

Datum: 28.10.2014
Komentáře: 0
obrázek
Letos jsme si mohli teplých slunečných dnů užívat docela dlouho, pozdní babí léto v září i v říjnu nám opravdu přálo. Ale listopad už je tady a zahrádka potřebuje uložit k zimnímu odpočinku. Moc nám toho už na zahradě nekvete. Letničky už končí a růže mají také poslední květy. Radost nám budou dělat pozdní chryzantémy, vřesy a někomu díky teplým a slunečným dnů vykvetl nezvykle rododendron nebo azalka. V listopadu máme ze zahrady hodně zeleného odpadu, který je vhodný pro kompostování.

chryzantémaKvětiny ostatně už mají své dny sečteny. Možná ještě pokvete pozdní vřes nebo odolná chryzantéma. Ale většina ostatních rostlin má dávno po květu – pouze keřové růže nám zdobí zahradu svými plody šípků. Růže by se měly okopat a přikrýt chvojím, pokud je to potřeba, přihrneme jim také čerstvou zeminu. Růže, stejně jako ozdobné jehličnany (například pro výsadbu živých plotů), můžeme rovněž v tomto období vysazovat – ale jen tehdy, bude-li ještě půda nepromrzlá a počasí se na výsadbu hodí.
Z odkvetlých letniček jako jsou např. afrikány, cynie nebo astry sbíráme odkvetlé suché květy a shováme si semena na příští rok.

Co musí pryč

Co je velmi důležité – v listopadu už na zahradu nepatří muškáty v truhlících na oknech, ani květináče s letničkami a různými okrasnými teplomilnými či pokojovými rostlinami. Stejně tak je potřeba uklidit hadice a různé plastové spojky či čerpadla – a nejen to, z venkovního kohoutu nezapomeňte vypustit vodu, nebo jej může mráz poškodit, a to i když ústí dovnitř do domu. Je také potřeba vyčistit a zazimovat bazény či zahradní jezírka (pokud je samozřejmě nevypouštíte). A pod střechu patří také zahradní nábytek. Zasněžený stůl se židlemi možná vypadá romanticky, ale dlouho by nám potom nevydržel.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Někdo si třeba pěstuje na zahradě chmel, tak můžeme šištičky spolu se šípky použít na krásný podzimní věnec.věnec

Levanduli a také šalvěji je třeba připravit na sklonku října ochranu před zimní nepohodou. Půdu nastelete uleželým chlévským hnojem nebo rašelinou. Na rostliny potom položte vrstvu smrkových větví, těmi přikryjte také tymián i mátu peprnou. Když by nebylo dostatek sněhu, zimním sluncem zahyne.

Dvouletky, které mají příští rok vykvést, opatřete do konce listopadu ochrannou vrstvou smrkového chvojí.

V listopadu trháme poslední odrůdy jablek. Uskladňujeme uschlé hlízy mečíků do chladu.
Sekáme ještě naposledy trávník. Zaléváme jehličnany, rododendrony a azalky, aby nám přes zimu neuschly.

Užijte si procházek barevným podzimem

foto: Pixmac 

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl