Hledáte svůj střed, najdete ho s pomocí dýně

Datum: 7.10.2014
Komentáře: 0
obrázek
Dýně se na našem trhu objevují již mnoho let, spíš se však využívají pro krásné podzimní dekorace bytu či u domu. Jen pomalu se učíme zařazovat dýni do našeho jídelníčku v různých úpravách. Již Indiáni rozeznali léčivé účinky dýně. Využívali ji jako lék na nemoci zažívací soustavy, posílení imunity, léčbu štítné žlázy nebo hojení ran a růst dětí. I staří Číňané věděli, že chceme-li být zdraví, musíme mít v pořádku svůj střed. K pozdnímu létu patří okruh země a do něj spadá žaludek, slezina, slinivka.

Všechny orgány jsou přiděleny k různým prvkům a ty pak ke světovým stranám, jen prvek země leží v jejich středu a udržuje je pohromadě a podporuje jejich vzájemné působení. Země je vrátným, který rozhoduje o tom, co do svého organismu vpustíme a co nevpustíme. Země je středem člověka. Člověk se zdravým středem stojí oběma nohama na zemi a soustředěně vykonává své úkoly.
Jestliže se člověk ze svého středu vychýlí, jeho myšlenky budou neustále kroužit okolo určitých problémů, aniž by dospěl k nějakému výsledku. Dostavuje se jen nadměrné přemýšlení a hloubání a to vede k poškození středu, hlavně sleziny. Člověk se silným a zdravým středem vyniká pronikavou vůlí.

Když Číňané pojmenovávali funkční okruhy, dávali slezinu do spojitosti s přijímáním potravy.  Okruh sleziny je totiž zodpovědný za přeměnu potravy a rozdělení živin. Jestliže do našeho středu proniká příliš mnoho podnětů a nevhodné stravy, střed již tyto dojmy nedokáže dobře zpracovat a náš organismus reaguje únavou. Únava patří k hlavním příznakům přetíženého středu.dýně

Vhodnou potravinou pro náš střed je dýně.

 Dýně obsahuje velké množství vitaminů a minerálů – především vitaminy řady A, B, D, E a K, zinek, sodík, draslík, železo, fosfor a hořčík, velké množství betakarotenu, díky němuž je dýně považovaná za významný antioxidant, ale také vysoký obsah vlákniny, tolik potřebné pro dobré trávení a čištění organismu.

Oblibu si čím dál tím víc získává dýňový olej. Je lisovaný ze semen. Pro svůj obsah zinku je vhodný na růst a kvalitu nehtů. Dopručuje se na zábaly na vlasy, dodává jim lesk a pružnost. Můžeme olej vmasírovat a doporučuje se i vnitřní užívání několik lžiček denně jako doplněk zdravé výživy. Pomáhá snižovat cholesterol. Je vhodný do studené kuchyně, na polití krémovitých polévek a nebo do salátů.
Jako nealergizující plodina je vhodná i pro kojenecké příkrmy.

Dýňová semínka jsou zdrojem nepostradatelných omega 3 mastných kyselin a aminokyselin - tryptofanu jejíž množství přímo semínkasouvisí s naší náladou. Můžeme si udělat i dýňové pesto z opražených dýňových semen, které se rozmixují s dýňovým olejem, parmazánem a citronovou šťávou.

Velkou oblibu má ve světě a už i u nás začná být oblíbená dýňová polévka. Na podzim a v zimě pro žaludek velmi vhodná úprava. S dýní můžeme zapékat brambory nebo dýnětěstoviny. Dá se připravit dýňové pyré, zapékat na pizze s rukolou, dýně s mascarpone, dýňové rizoto. Ve sladké úpravě se dají připravit dýňové řezy nebo dýňový kompot a už i dýňová zmrzlina.

Na co všechno pomůže?

Jednou z hlavních předností dýně je, že posiluje žaludek, slinivku břišní a slezinu. Pomáhá rovněž při onemocněních ledvin. Váže na sebe toxické látky a odvádí je z těla ven, protože podobně jako třeba meloun, působí močopudně. Zlepšuje imunitní systém a je prospěšná při onemocnění srdce, protože snižuje hladinu cholesterolu a tuků v krvi. Dýňová semínka pak pomáhají, jak již bylo uvedeno, proti různým parazitům v trávicím traktu, působí pozitivně na nemoci prostaty a močového měchýře, olej ze semínek léčí jaterní onemocnění, působí proti zácpě a obsahem zinku regeneruje tkáně. A co může být v dnešní uspěchané době velmi zajímavé - semínka dýně také působí jako přírodní antidepresivum.

Užívejte si podzimu a snažte se chránit si svůj střed.  Zdravý střed reguluje potřebu živin prostřednictvím zdravé chuti k jídlu. Pokud někdo nemá chuť k jídlu nebo naopak přehnanou chuť k jídlu, pak s jeho středem není něco v pořádku.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
text: redakce a část textu z knihy Zákon rovnováhy Dr. Fritz Friedl
foto: Pixmac

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl