Zahrada v září - babí léto

Datum: 15.9.2014
Komentáře: 0
obrázek
Září je už příjemný měsíc pro práci na zahradě, kterou již můžeme postupně připravovat na zimu. Květin kvete již méně, stříháme poslední bylinky k sušení, sbíráme semena květin, které si zasejeme příští rok. Zavařujeme a nakládáme poslední úrody. Řežeme stromy, vysazujeme nové trvalky a nebo bylinky, které používáme v kuchyni. Užíváme si na zahradě teplé dny babího léta.

                                podzimní dekorace        Touží-li září po rose, bude v říjnu bláta po ose  chyzsntéma

      Okrasná zahrada
 Sbíráme semena mnoha krásných letniček - měsíček, afrikán, cynie, hrachor a uschováme si je na příští rok.    
Dělíme trsy trvalek, které nekvetou pozdě na podzim a je vhodná doba na přesazování nebo sázení nových trvalek. Koncem září vyndáme hlízy mečíků, necháme je ve svazcích oschnout na místech chráněné před deštěm a pak teprve očistíme a uložíme do sklepa nebo do chladu. Vyndaváme jiřiny, montbrécie nebo dosny. Očistíme od hlíny a uložíme na zimu.

Přihnojujeme růže, které nám dělají radost ještě posledními květy. Hnojivo nesmí obsahovat dusík. Chryzantémy zaléváme, abylilie nám zhruba za měsíc mohly krásně kvést. Vyštipujeme postranní levandulepoupata. Vysazujeme cibuloviny. Hloubka pro výsadbu tulipánů je 10 cm, narcisů je 15 cm a hyacinty potřebují 10 cm. Je také vhodná doba na sázení a přesazování lilií kromě bělostné ( Lilium candidum), ty se sázejí v srpnu. Ostříháme levanduli.
V průběhu září přeneseme domů pokojové květiny, které jsme letnili Ještě do poloviny září máte čas na přesazování pokojových květin. Uklidíme všechny rostliny, které se pěstují v přenosných obalech a přes zimu by nám venku zmrzly např. oleandr.

Přihnojumeme okrasné dřeviny. Jehličnaté dřeviny vydatně zaléváme, aby nám dobře přečkaly zimu.

    Zeleninová zahrada 
pestoV září vysazujeme nové jahodníky. Ostříháme a usušíme poslední výhony majoránky, natě celeru nebo naťové petržele. V zimě se nám budou hodit mražené nebo sušené do polévekNaťová petržel nám vydrží na záhoně až do zimy. Můžete jí teď v září přesadit do kořenáče a budete ji sklízet celou zimu. Z bazalky si uděláme pesto. Otrháme zelená rajčata, která necháme za oknem dozrát.  Zakládáme záhon s bylinkami na příští rok. 

 Ať máte velkou zahradu nebo jako "dlaň", užijte si na ní krásné podzimní dny a nechte se dobíjet její příjemnou energií. Plánujte si jaké změny uděláte, vždyť je to krásná hra, tak si jí užijte.

foto: Pixmac 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl