Ozdobme si Vánoce jinak

Datum: 4.12.2011
Komentáře: 0
obrázek
Nejen adventní věnec, hvězda či jmelí patří k vánočním dekoracím. Jsou to také typické dekorace na stromeček na stůl či sekretář. Není nic jednoduššího, než vyrazit na tržiště či do obchodů a vybrat si v nepřeberné nabídce ozdob ty nejkrásnější právě pro nás. Někdo preferuje dřevo, k dostání jsou slaměné ozdoby, skleněné a potom samozřejmě mnoho různě barevných z mnoha dalších materiálů. Fantazii se meze nekladou, ale právě díky fantazii a vlastní šikovnosti můžeme zkusit udělat si ozdoby sami. Takové, jaké se budou líbit právě nám a našim dětem, které určitě rády pomůžou s jejich výrobou.

Ušité na míru 

Pokud doma schováváme šicí stroj a zbytky látek z dob, kdy jsme ještě měly potřebu svým prckům něco spíchnout, můžeme je právě teď využít. Metráž s vánočním motivem, stejně jako barevné stužky či knoflíky, jinak pořídíme v každém obchodě s galanterií. Pak už jen stačí vymyslet vhodné motivy – srdíčka, jednoduché hvězdy nebo kolečka – nastříhat je, sešít po rubu dva díly k sobě kromě malého otvoru v jednom kraji, obrátit na líc a vycpat vatou či zbytkem vatelínu. Potom dovnitř vložíme oba konce ozdobné stužky a začistíme. Celou ozdobu můžeme ještě ozdobně proštepovat. Ideální barevná kombinace je taková, jakou preferujeme ve výzdobě – nejpůsobivěji vypadá červená se zelenou, ale třeba červeno-bílé kostičky či modro-bílé proužky vůbec nevadí. Stromeček či větve sladěné těmito malými látkovými ozdobami budou vypadat vesele a originálně. filcová hvězdička

Ozdoby z vytvrzovací hmoty 

Další možností netradičních ozdob jsou tvary z moduritu, tedy vytvrzovací modelovací hmoty, kterou určitě všichni velmi dobře znáte z dětství. Modurit je vyroben na bázi polymeru a tvrdne ve vroucí vodě či v horkém vzduchu. Lze jej barvit před zpracováním, anebo na něj malovat po vytvrdnutí. Kromě klasického moduritu jsou na našem trhu k dostání různé druhy dalších modelovacích hmot, které tuhnou samy o sobě působením vzduchu po určité době a jsou navíc docela lehké, například Keraplast. Ať už volíme kteroukoliv variantu, pracujeme potom stejným způsobem, jako bychom vyráběli vánoční cukroví – hmotu můžeme vyválet a tvary vypíchat vykrajovátky, anebo hmotu napěchovat do formiček. Na ztuhlé tvary potom malujeme podle vlastní fantazie. Nesmíme zapomenout tvary, které budeme chtít zavěsit na stromek či větev, předem propíchnout špejlí, aby bylo kudy provléknout stužku na zavěšení. 

Vizovice mají tradici ozdoba z těsta

Ale proč kupovat modurit, když si ozdoby můžeme levněji vyrobit z běžně dostupných surovin. Nejtradičnější v našich krajích je vizovické pečivo, které pochází z přelomu 19. a 20. století z Vizovic na Valašsku. Hmota na jeho výrobu má mnoho různých receptů, ale lze zhruba počítat na jeden kilogram hladké mouky čtyři decilitry vody. Je nezbytné pečlivě zpracovat velmi tuhé těsto, které se nechá odpočinout ve vlhkém hadříku a potom se s ním dobře pracuje. Typické vizovické pečivo se vyrábí řezáním, stříháním a ručním tvarováním těsta, po zpracování se nechá chvíli zaschnout, potře se rozšlehaným vajíčkem a potom poměrně dlouho peče (zhruba 2 – 3 hodiny při stále se zvyšující teplotě z 50 stupňů až na 120), dokud nezezlátne. Inspiraci na tvary a zdobení můžete najít na webových stránkách www.vizovickepecivo.cz

S těstem velmi podobným tomu vizovickému pracuje také Alena Grimmichová. Na svých stránkách www.vytvarnetechniky.cz přináší podrobný popis na zhotovení velmi zajímavé plastické vánoční ozdoby, která je tvořena vyválenými válečky z těsta pospojovanými na formičce na košíčky. Zatímco vizovické pečivo zůstává po upečení tak, jak je, tato ozdoba se ještě natírá akrylovými barvami a vždy dvě části se svazují k sobě zlatou dekorační šňůrkou. Výsledná „koulička“ představuje skvělou alternativu ke skleněným koulím – a stromečku vdechne romantické kouzlo i půvab zašlých časů. 

Pracny z písku pískové pracny

Další možností, jak si vytvořit ozdoby – tentokrát pro změnu pevné a těžké, tedy nikoliv určené k zavěšení, ale spíše pro prostorovou dekoraci na parapetu nebo stole – jsou pracny z písku. Podrobný návod najdeme opět na stránkách www.vytvarnetechniky.cz. Atypické těsto vytvoříme z poměru čtyři díly písku a jeden díl hladké mouky a zpracujeme vodou tak, aby bylo těsto husté. Potom těsto plníme až po okraj do olejem vymazaných formiček na pracny a ve středně vyhřáté troubě pečeme zhruba půl hodiny. Po vystydnutí a vyklopení tvary malujeme opět akrylovými barvami s trochou jaru (jinak by barva na mastné tvary špatně chytala). Výsledek vás skutečně překvapí – je dost možné, že vánoční návštěvníci budou mít chuť se do těchto pevných a tvrdých báboviček zakousnout. 

Jistě vás napadne i plno dalších způsobů, jak si vyrobit vlastní ozdoby na míru a pro radost. Jakékoliv tipy a nápady tady uvítáme – do Vánoc je ještě chvíle času a právě výroba ozdob se může vtěsnat mezi pečení cukroví a pohodové adventní rozjímání. Těšíme se na vaše fotografie vlastních výrobků. 

Anna Rejšková

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl