Prosincová zahrada

Datum: 4.12.2011
Komentáře: 0
obrázek
Ačkoliv prosinec patří k nejchladnějším měsícům s nejmenším množstvím denního světla, neznamená to, že zahrada v tomto období musí vypadat smutně a ponuře. Zejména pokud jsme jí poskytli dostatečnou péči v předchozích měsících a trochu ji na zimu připravili a uklidili, přinese nám spoustu hezkých a pohodových chvil i v předvánočním čase.

Stromy a keře sice shodily své listí, ale o to výraznější jsou propletence jejich větví, jejichž struktura díky tomu vynikne. Vhodně je doplňují stálezelené jehličnany anebo keře, které neopadají, případně ztrácejí lístky až v pozdějším období. Pokud takové najdeme na naší zahradě, můžeme se zde kochat všemi odstíny zelené až po stříbřitě modrou (to v případě, že jsme volili některou odrůdu cypřišku nebo stříbrný smrk). Ještě veseleji pak vypadají bobulovité keře, jejichž pestré plody v odstínech červené či žluté barvy skvěle kontrastují se zelenými jehličnany. 

Pokud jsme záhony a volně rostoucí rostliny ve skalce přikryli listím nebo slámou, i tato ochrana proti mrazu působí dekorativně. Ostatně i samotná skalka je originálem i v době vegetačního klidu, protože o to výrazněji vystoupí grafické uskupení různobarevných kamenů. A pokud ve skalce pěstujeme některý druh vytrvalého vřesu, uvítá nás jeho barva i v tomto období, stejně jako se vybarví okrasná kapusta či salát a pekingské zelí v záhonech. 

Zahrádka i za oknem 

Malou zahrádku plnou vitamínů si ostatně můžeme v tomto období udělat i doma, a to i tehdy, když nemáme zahradu žádnou. Ze semínek na vatě můžeme vypěstovat řeřichu nebo čekankové puky, v obchodech dnes koupíme velké množství předpěstovaných bylinek, které budou krásně zdobit náš parapet – nejčastěji je to petržel, pažitka, bazalka nebo meduňka či máta. Nejvýznamnějším zdrojem vitamínu C je právě řeřicha, jejíž pěstování je nejméně náročné – na vlhčené vatě v misce či na tácku vyroste do týdne hustý les vynikajících lístečků vhodných do salátů, pomazánek či na ochucení pokrmů. 

V případě, že ještě není zahrada trvale pokrytá sněhem a půda nepromrzla, můžeme využít situace a připravit si jámy pro výsadbu stromků či keřů na jaro. Výhoda této činnosti je v tom, že se odkrytá půda přes zimu dostatečně prokysličí a také nebudeme muset zjara čekat, až země pořádně rozmrzne. Jarní práci si tím tedy usnadníme, ovšem samozřejmě jen tehdy, pokud jámy nebudou přes zimu naši zahradu hyzdit, případně nebudou v místech, kudy se často chodí. V tomto období se také hodí zrýt záhony, pokud jste tak dosud neučinili. Půda se dostatečně prokypří a ptáci v ní určitě najdou ještě nějakou v zemi ukrytou potravu (například schované larvy). 

Krmení pro zvěř a ptáky 

Mladé stromky či keře ochráníme proti okusu, ideální je omotat je slámou nebo jutou, případně kolem nich udělat malé plůtky z pletiva. Ačkoliv máme plot v pořádku, hladová zvěř, zejména drobnějšího vzrůstu (například zajíci), se dostane dovnitř snadno. Je třeba myslet na skutečnost, že až napadne sníh, stromek bude dosažitelný mnohem výš, než tomu je za sucha – a proto se vyplatí ochrana v dostatečné výšce. Na druhou stranu můžeme vyrazit do lesa a odnést zvířátkům do krmelce jablka nebo mrkev či listy zelí a salátu. Tím jim uděláme radost. odmetat cestičky

Až napadne sníh, bude se zahrada krásně třpytit ve slunci a bude jak přikrytá peřinou. To, co vypadá romanticky, ale může škodit zejména mladým stromkům či keřům. Proto je dobré v okamžiku, kdy napadne hodně sněhu, jej nejen odhrabat z cestiček, ale také setřást z větví právě těchto mladších a zranitelnějších stromů. 

Nezapomeňte na barborky 

Každý rok na začátku prosince, konkrétně na svátek svaté Barbory, si ženy a dívky trhají na zahradě větvičky napučených stromů a keřů, aby jim do Štědrého dne ve váze vykvetly. Nejčastěji to bývají větve třešní nebo višní, ale vykvést stihne i jabloň a nejdříve ze všech také zlatý déšť. Rozkvetlé větve ve váze jsou krásnou a působivou ozdobou vánočního stolu. 

Šárka Kunická

Foto: Pixmac

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl