Měsíčkový olej a olej na celulitidu

Datum: 17.8.2014
Komentáře: 0
obrázek
Měsíček lékařský patří mezi byliny, ale je také krásný svým jednoduchým oranžovým nebo žlutým květem a dělá nám ozdobu na zahrádkách. Mezi domácími léčivými rostlinami má důležité místo. Za slunečného počasí sbíráme květy, stonky i listy. Měsíček patří mezi krev pročišťující rostliny a je univerzální léčivá rostlina s protizánětlivým a spasmolytickým účinkem.

měsíček zahradníMěsíček zahradní (Calendula officinalis L.) pročišťuje organismus a podporuje hojení ran. Vnitřní užití příznivě ovlivňuje činnost jater a žlučníku. Spasmolyticky povzbuzuje sekreci žluči. Při zevním použití se užívá v obkladech a mastech připravovaných z čerstvých květů k ošetření špatně se hojích a hnisavých ran. 

Mastí z měsíčku můžeme natírat pooperační jizvy, povolí napětí. Rozšířené použítí masti je u křečových žil.

Kromě masti si můžeme připravit tinkturu z měsíčku.
Plnou hrst čerstvých květů zalijeme 1 litrem pálenky a necháme vyluhovat 14 dní na slunci nebo při teplotě 20°C.
Tinktura zředěná převařenou vodou je vhodná na oblakdy při ranách, pohmožděninách, výronu krve, přetažení svalů nebo při otocích.

Doma si můžeme připravit měsíčkový olej za studena. Má hojivé účinky na pokožce. Zlepšuje plasticitu vaziv, kloubů a svalů. Je vhodný na normální masáže a zvláště na lymfodrenážní masáže. Masírujeme vždy jen pohybem k srdci. Stejně jako mast i olej se používá na natírání pooperačních jizev a křečových žil. Olej je vhodný i jako obklad uzlin.naložený měsíček zahradní

K jeho výrobě potřebujeme čerstvé květy měsíčku zahradního (Calendula officinalis L.) nejlépe oranžové květy, olej slunečnicový (dá se sehnat i za studena lisovaný), olivový nebo sojový a skleněná uzavíratelná nádoba. Můžeme vyzkoušet i různé poměry a nebo, jak je nám některý z olejů příjemný. Květy zalejeme olejem tak, aby byly ponořené. Sklenici uzavřeme a můžeme postavit na okno, ale chráníme proti slunci a každý den lehce pootočením protřepeme. Když by bylo potřeba můžeme v průběhu olej ještě doplnit. Necháme asi tři týdny a pak olej přelijeme přes sítko a plátýnko do čisté uzavíratelné skleničky.
Vydrží nám asi rok do další sklizně.

Olej můžeme používat i do normální koupele, kam si trochu kápneme.

Kdo si rád připravuje k dennímu popíjení čaj, že projde zahrádkou a natrhá si čerstvé byliny, tak ze samotného čerstvého měsíčku je velmi lahodný. 
Sušené květy měsíčku používáme v zimě do čajových směsí a nebo i samostatný. Květy se suší velmi snadno a rychle na přímém slunci.

Olej na cellulitidu                               levandule
Smícháme 80 g sójového oleje
                                                         30 g rozmarýnového oleje
                                                         10 g meduňkového oleje
                                                         20 g levandulového oleje
Všechny oleje se dobře promíchají a vetřou po koupeli nebo sprchování ráno i večer na postižená místa.
Oleje se připravují podobně jako měsíčkový nakládáním a louhováním čerstvých bylin v oleji.

text: redakce
foto: redakce, Pixmac

 

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl