Kdo skutečně jste? Eckhart Tolle

Datum: 9.7.2014
Komentáře: 0
obrázek
Poznej sám sebe - Gnothi Seauton Tato slova byla vyryta nad vchodem chrámu boha Apollóna v Delfách, kde sídlila slavná věštírna. Lidé v dávném Řecku ji hojně navštěvovali s nadějí, že poznají svůj osud, nebo chtěli poradit, jak se v určité situaci zachovat. Většina návštěvníků si je při vstupu do budovy přečetla, aniž by si uvědomila, že je v nich skrytá hlubší pravda než v čemkoliv, co se dozvědí z věšteb.

Naprosté většině z nich pravděpodobně nedošlo, že ať se uvnitř dozvědí cokoliv, dokud si neuvědomí pravdu skrytou v příkazu : “Poznej sám sebe“, neuchrání je to od neštěstí a utrpení, jež si samy vytvářejí.
Slavný nápis říká asi toto: „Předtím, než se na cokoliv zeptáš, polož si jednu základní otázku: Kdo jsem? „

slečnaNevědomí lidé chycení do pasti svého ega – což je drtivá většina – na tuto otázku odpoví většinou velmi rychle. Řeknou své jméno, zaměstnání, popíší svůj příběh, svůj vzhled, zdravotní stav nebo cokoliv s čím se ztotožňují. Někteří budou budit dojem, že jsou mnohem dál a budou tvrdit, že jsou nesmrtelnou duší nebo božským duchem. Opravdu to tak ale vnímají, nebo jen do své mysli zařadili další duchovně znějící pojem? Poznání sebe sama jde mnohem hlouběji, je to mnohem víc než jen osvojení si souboru vybraných myšlenek. Duchovní moudrosti a pravdy vám mohou pomoci a nasměrovat vás, ale samy o sobě většinou nemají takovou sílu, aby uvolnily váš pevně zakotvené představy o tom, kdo jste, jež tvoří základ vašich myšlenkových struktur. Poznání sebe sama nemá vůbec nic společného s tím, co se vám honí hlavou. Znát sám sebe znamená uvědomovat si spojení s Bytím, ne se ztrácet v mysli.

CO SI O SOBĚ MYSLÍTE

Pocit vašeho já určují především vaše potřeby a věci, na kterých vám v životě záleží – a cokoliv, na čem vám záleží, má tu moc vás rozrušit a vyvést z rovnováhy. Můžete to použít jako měřítko toho, jak dobře se znáte. To, na čem vám záleží, se nemusí projevovat jen v tom, co říkáte nebo v co věříte, ale i v tom, jak se chováte a na co reagujete. Měli byste se tedy ptát sami sebe: „ Co mě dráždí a vyvádí z míry? „ Pokud vás naštve každá maličkost, pak si o sobě s největší pravděpodobností myslíte totéž: že jste nicotní a bezvýznamní. Alespoň podvědomě tomu nejspíš věříte. Co patří mezi maličkosti? Vlastně všechno, protože všechny věci jsou pomíjivé.
Můžete sice tvrdit, „Jsem nesmrtelný duch“ nebo „Už mám toho šíleného světa plné zuby a toužím jen po klidu“ – jenže pak zazvoní telefon a ve sluchátku se ozve: „ Špatné zprávy: burza krachuje, ceny akcií klesly, ukradli ti auto, přijede tchýně, zájezd byl zrušen, jednání bylo pozastaveno, chtějí víc peněz, partner tě opustil, říkají, že je to tvoje vina.“ V tu chvíli se vám do hlasu vloudí nevlídný tón:
 „ Už toho mám dost!“ Začnete nadávat, obviňovat, napadat, bránit se a omlouvat se. To všechno ale řídí váš „autopilot“. Najednou pro vás začne být důležitější něco úplně jiného než vnitřní klid, o němž jste hovořili ještě před chvílí jako o jediném cíli. Během pár vteřin zapomenete i na to, že jste nesmrtelným duchem. Obchodní jednání, peníze, smlouvy, ztráta nebo hrozba ztráty jsou najednou mnohem důležitější. Pro koho? Pro nesmrtelného ducha, za něhož jste se vydávali? Pro vás? Pro vaše já, které touží po jistotě a bezpečí, hledá je v pomíjivých věcech a štve ho, že se mu to nedaří? No, alespoň teď víte, za koho se ve skutečnosti považujete.

Pokud byste skutečně toužili po hlubokém vnitřním klidu, vybrali byste si ho. Kdybyste si klidu cenili víc než čehokoliv jiného a skutečně věřili tomu, že jste duchem, a ne „nicotným já“, zůstali byste v kritických situacích klidní a bdělí. Okamžitě byste danou situaci přijali za svou a nestavěli byste se vnitřně proti ní. Reagovali byste z pozice bdělého vědomí. Reagovalo by to, co jste Tolle(vědomím), ne to, čím si myslíte, že jste (nicotné já). Vaše reakce by byla účinná a smysluplná a neučinila by z žádného člověka nebo situace nepřítele.
Na světě je to zařízené tak, že si nikdy nemůžete příliš dlouho nalhávat, že jste někdo jiný, než kdo ve skutečnosti jste – vždycky vám to připomene tím, na čem vám nejvíc záleží. To, jak reagujete na lidi a události v obtížných životních situacích, je nejlepším indikátorem úrovně vašeho vědomí – toho, jak hluboce si uvědomujete. Kým skutečně jste.

K tomu, abyste poznali, kým jste, nepotřebujete žádnou víru. Jakákoliv víra je jen další překážkou na vaší cestě za poznáním. Nemusíte dokonce ani nic udělat, protože vy už jste tím, kým jste. Dokud si to ale neuvědomíte, nezačnete vyzařovat své skutečné já do světa.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eckhart Tolle
Nová země
foto: Pixmac

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl