Už máte doma vánoční hvězdu?

Datum: 2.12.2011
Komentáře: 0
obrázek
Málokterá rostlina se dokázala stát tak výrazným symbolem Vánoc, jako poinsettie. Pod tímto jménem ji ale nezná každý, stejně jako pod botanickým označením Euphorbia pulcherrima. Okamžitě se ale všem vybaví její zažitý název vánoční hvězda. Tato překrásná rostlina si jej zaslouží plným právem, protože jako zářící hvězda skutečně vypadá a právě o Vánocích můžeme obdivovat její překrásný květ.

On to ve skutečnosti není květ v pravém slova smyslu – kvítky poinsettie jsou drobné a nenápadné. Výrazné červené zbarvení představují horní listy rostliny pod květy. Přičemž červená je jen jeden (nutno říci, že nejtypičtější) z mnoha odstínů poinsettie, vyšlechtěny byly odrůdy od sněhově bílé, smetanové, přes růžovou, broskvovou až po temně rudou, některé překvapují mixem barev či různými tvary listů. Stejně tak najdeme rostlinu v rozličných velikostech od maličké s jedním kvítkem hodící se tak na noční stolek, standardních velikostí s více květy na stůl či okenní parapet, až po košatý velký keř či úpravu ve tvaru stromku s hustým mnohačetným květenstvím do obývacího pokoje či haly. 

Při správné péči o květinu právě v odbobí Vánoc přichází ke změně ve formaci květů a listů s ní souvisejícím barevným zbarvením. Důvod je jednoduchý - zhruba od konce září a příchodu podzimu na severní polokouli denní světlo trvá méně než dvanáct hodin. V důsledku menšího množství světla se rostliny, respektive jejich vrchní listy, začínají vybarvovat a po zhruba dvou měsících získávají své typické výrazné zbarvení pod drobným nenápadným kvítkem. věnec z hvězdy

Hvězda nikoliv z Betléma 

Svůj původ má poinsettie ve střední Americe, pravděpodobně ponejvíce v Mexiku. Proslavily ji ale hlavně významné a bohaté bulváry Hollywoodu a Los Angeles, z nichž se potom tato zářící nádhera přestěhovala jako ozdoba do domovů obyčejných lidí. Dnes už si bez ní vánoční dekorace dokáže málokdo představit. V našich krajích zdomácněla stejně jako vánoční kaktus – který ostatně vykvétá ve stejném období na základě velmi podobného principu. 

Pokud si chceme vánoční hvězdu užít co nejdéle, případně si ji uchovat i do dalších let, musíme být opatrní už při jejím nákupu. Rostlina, která pochází z teplých oblastí, je choulostivá na přílišný chlad. Znamená to tedy, že při nákupu bychom ji měli nechat pečlivě zabalit a neponechávat ji zbytečně venku – a to ani v uzavřeném autě na parkovišti, které může během dlouhého stání také promrznout. Květina, která se musí potýkat s přílišnou zimou, pak obvykle velmi brzy začne ztrácet listy a usychá. 

Pozor na zimu a průvan 

Doma je vánoční hvězdě nejlépe na teplém místě bez přímého slunce, ale s dostatkem denního světla. Nemá ráda průvan, takže bychom na ni neměli příliš větrat, zrovna tak jí nedělá dobře neustálé přesouvání na jiná místa. Zálivku vyžaduje pouze k zavlažení, nesmí stát ve vodě, ani není potřeba ji rosit. Přihnojovat hnojivem na pokojové rostliny stačí až po odkvetení, tedy po Vánocích, když začne pomalu opadávat. V této době ji pak přestěhujeme do chladnější místnosti a zálivku omezíme na jednou týdně. 

Na konci jara je pak dobré rostlinu seříznout a případně i přesadit. Při řezu ze stonků může prýštit mléčná tekutina, která je jedovatá, tedy pozor na potřísnění pokožky. Výhonky, které uřízneme, je možné použít na řízkování – doporučuje se ponořit je na hodinu to vlažné vody a poté, co přestane prýštit míza z rostliny, je pak zasadíme do směsi z rašeliny a písku. Při pravidelném vlhčení směsi a případném zakrytí rostliny fólií je velká pravděpodobnost, že se nový výhonek ujme. 

Málo světla = hodně květů 

Na konci léta pak poinsettii začínáme připravovat znovu na vánoční režim. Rostlinu ponecháváme na denním světle jen zhruba deset hodin, po zbytek dne ji ukrýváme do stinné místnosti, nebo ji přikrýváme. Jen tímto postupem se nám podaří, aby hvězda do Vánoc vykvetla a dosáhla tak znovu krásných červených či jinak barevných listů. Pak už jen stačí ji posadit do krásného dekorativního květináče a případně dozdobit, abychom podtrhli její slavnostní vzhled. Ale vánoční hvězda je tak krásná, že je dokonalou dekorací sama o sobě a do našich domovů zaručeně přinese skutečnou vánoční atmosféru.  

Anna Rejšková
foto:picmax

 

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl