Zahrada v dubnu - sázíme mečíky a bylinky

Datum: 1.4.2014
Komentáře: 0
obrázek
Podle pranostik se duben částečně kryje s přírodním - kvetou duby. A podle římského kalendáře byl duben druhý měsíc v roce. Z té doby má patrně i své jméno aprilis, což je odvozeno ze slova aperire, jež v latině znamená otvírat. Ve střední Itálii začínalo jaro. Karel Čapek k tomuto měsíci poznamenává: Duben- to je ten pravý a požehnaný měsíc zahradníkův.

V lidové meteorologii Poláci vysvětlují nestálost aprílového počasí tím, že se v dubnu stýká zima s létem a obě roční doby zápasí, kdo z koho. Němci pak říkají: Nevěř žádnému počasí v dubnu- apríl si stejně troubí, jak chce.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Duben je měsícem, kdy hojně vyséváme nebo již vysazujeme předpěstované bylinky. V lerošním roce, kdy na záhonech neležel dlouho sníh, budou již záhony prohřáté jarním sluníčkem.

Saturejka zahradní - můžeme jí vysévat i na stinější záhony, neklade velké nároky na půdu. Nať seřezáváme v době květu od června do září. Sušíme ve stínu. Při umělém sušení by pak teplota neměla překročit 35 °C. Obsahuje třísloviny a silici, které mají antiseptický účinek. Používá se při lehkých průjmech, žaludečních a střevních katarech, při poruchách trávení a plynatosti. Posilující účinek má na žaludek. Hodí se ke všem druhům masa, k luštěninám a houbám, které tím činí lépe stravitelným.

dobromyslDobromysl obecná - origanum vulgare. Vytrvalá bylina příbuzná majoránce, která vyžaduje lehčí půdu. Kvete v červenci a srpnu a je cennou pastvou pro včely. Seřezávají se kvetoucí vrcholky nejlépe před polednem, kdy mají největší obsah silic. Hlavní sloužkou je thymol. Usnadňuje odkašlávání a účinkuje protizánětlivě. Používá se jako kloktadlo při onemocnění dutiny ústní, při zánětech dásní a přidává se do posilovacích koupelí na koriandrpodrážděné nervy. Proto dobrá mysl. Dobromysl je součástí provensálského koření.

Koriandr setý - jedná se o jednoletou rostlinu, kterou lze vysévat i na podzim. Sbírají se především semena, ale dnes je oblíbená celá nať. Koriandr pomáhá při nadýmání, při pocitu plnosti žaludku, žaludeční nevolnosti a nechutenství. Podporuje také odkašlávání.
Koriandr je dnes oblíbený do salátů, k zelenině, do pomazánek nebo omáček či k rybám.

Jako další velmi vhodná bylinka do kuchyně je naťová petržel, bazalka nebo majoránka, která nasušená pak ovoní připravovaná jídla celou zimu. Dále je to máta, levandule nebo třeba meduňka, které pěstujeme, sušíme a používáme i jako bylinky.

mečíkyDuben je měsícem, kdy sázíme měčíky, které jsou pro svojí krásu květů a barevnou škálu velmi blíbenou květinou k řezu. Krásné jsou nejen nabídkou barev, ale dnes i tvarem květů. Na trh se dostávají květy se zvlněným okrajem, s různě barevným okem nebo miniaturní, které mají menší květenství.  Je vhodné je sázet cca 10cm hluboko, aby se pak rostliny nevyvracely. Je potřeba mít hlízy zdravé. Pokud si nejste jistí, můžete hlízu oloupat a vložit do roztoku vhodného k moření. Na trhu jsou různé přípravky. Mečíky jsou ve váze trvanlivé a budou ozdobou vaší zahrady.


text: redakce, Naše rostliny v lélkařství
foto: Pixmac

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl