Zahrada v březnu a jarní detoxikace organismu

Datum: 28.2.2014
Komentáře: 0
obrázek
Letos se příroda po mírné zimě probouzí rychle. Při procházkách již můžeme najít některé léčivé bylinky, jejichž blahodárné účinky můžeme použít na očistu organismu po zimě. Na zahradách již kvetou první poslové jara sněženky, krokusy a talovíny. Rychle se objevily jehnědy a kočičky. Začínají pučet i některé keře a nezvykle i růže.

Pokud se bude dál oteplovat, tak si za chvíli již na procházce nebo někdo i na svém pozemku nasbírá košíček jarních bylin a budeme popíjet lahodný čaj.

Nejdří se objeví lístky a květy sedmikrásek, pampelišek, listy bršlice (kozí noha), začínají již vykukovat lístky vlaštovičníku a květy podbělu. V naší jarní směsi by neměly chybět lístky kopřiv,  která má velké čistící účinky. Dále sem patří violka vonná, šťovík kyselý, prvosenka jarní nebo bříza bělokorá.

Pampeliška lékařská

V léčitelství se užívá její nálev při chorobách jater, zánětech žlučníku a střev, proti ledvinovým a žlučníkovým kamenům, proti nechutenství a také podpůrně při konkrétních chorobách močového měchýře i cukrovky. Někdy se hodí jako doplňující léčba při žloutence. Mladé listí pampelišek je bohaté na vitamin C a proto se hojně užívá do salátů a polévek. Svařené pampeliškové květy s medem se užívají proti kašli. Na jeden litr pampeliškového odvaru nám postačí asi 30-50 květů, může jich však být i více.

Prvosenka jarní

Zlatožluté květy prvosenky jarní šíří příjemnou medovou vůni. Věděli jste, že čaj ze směsi, kde je  obsažená prvosenka, je vhodný proti nespavosti a nervovým poruchám? Je doporučovaná při ledvinových onemocněních, při astma a je vhodná do jarní hubnoucí směsi. Droga má výrazné odhleňující účinky, v čajových aplikacích usnadňuje odkašlávání a uvolňování hlenů při chorobách horních cest dýchacích. Dobré úspěchy vykazuje při léčení černého kašle, suchého kašle i jako mírné projímadlo a prostředek močopudný.

Bršlice kozí noha

Sbíráme mladé listy před květem a to od března do května. Bršlice obsahuje silice, hořčiny, minerální soli a vitamin C. Obklad z listí má zklidňující účinek. Má silné močopudné účinky a pomáhá vylučovat soli kyseliny močové při dně nohou. Rozmačkaný stonek listu pomáhá při komářím štípnutí.Touto rostlinou je možné plně nahradit běžně používaný klasický špenát.

Violka vonná

Droga se doporučuje jako prostředek k snadnějšímu rozpouštění hlenů a ke zmírnění úporného kašle při chorobách horních cest dýchacích. Používá se převážně jako výluh nebo odvar. Zevně pak ke kloktání při mírných zánětech.

 

Březen je měsícem, kdy je vhodný čas na vysévání semínek různé zeleniny a květin. Zastřihujeme thuje a pokud budou dál teplé dny, tak můžeme již zastřihnout růže. 

text: redakce
foto: Pixmac

 

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl