Zima prověří, jak máme čisté plíce a tlusté střevo

Datum: 6.2.2014
Komentáře: 0
obrázek
Okruh plic a tlustého střeva patří sice k podzimu, ale v tomto stávajícím zimním období se prověří, jak máme tyto orgány čisté. Jestli trpíme na rýmy, ucpané nosy a dutiny, jestli se nám opakují zahleněné průdušky. Abychom omezili užívání antibiotik, různých tablet na chřipku nebo různých kapek do nosu, měli bychom se snažit udržovat tyto orgány nezatížené. Můžeme se už pomalu připravovat na používání prvních jarních bylin, které se začnou objevovat v přírodě. Budeme se snažit pomoci našemu tělu tím, že se vyhneme nevhodným potravinám, které nás zahleňují a zatěžují naše trávení, protože okruh plic a tlustého střeva ovlivňuje okruh žaludku, sleziny a slinivky.

 Vztah mezi plícemi a tlustým střevem je pro nás sice poněkud nepochopitelný, ale ji staří Číňané věděli, jak na sebe orgány vzájemně působí. Zrcadlem plic je nos. Onemocnění horních cest dýchacích je varovným příznakem slabosti celého okruhu. Tělo má přirozenou touhu po čistotě, proto pochopíme, že se chce nečistot - hlenu zbavovat co nejrychleji a nejdůkladněji. Je lepší vysmrkávat jen nosem , než aby onemocněly plíce. Nestyďte se vysmrkat. Nepopotahujte, nečistoty chtějí ven.

Dráha plic začíná pod plicní kostí. Přes přední stranu paže přechází loketní jamkou, přední stranou předloktí a zápěstí na palec ruky. Orientální lékaři se domnívali, že v této dráze začíná koloběh čchi. Má vliv na onemocnění dýchacích cest, kůže a kloubů horní končetiny. Těsně nad zápěstím na ní leží zajímavý bod. Byl používán jako první pomoc při spáleninách.

Druhou polovinu okruhu tvoří tlusté střevo. Kdyby stěna střevní propustila do těla vše, co ve své nenasytnosti vložíme do úst, dlouho bychom nežili. Funkce střevní stěny mimo jiné spočívá v tom, že odděluje snesitelné od nesnesitelného. Protože však rádi zapomínáme, že vše má své meze a svá pravidla, tak se jednoho dne dočkáme toho, že střevní stěna přestává plnit do puntíku své úkoly a tímto okamžikem začnou naše problémy. Rozběhne se řetězec chorob, který začíná předčasným stárnutím kůže, pokračuje přes bolesti páteře, gynekologické choroby, nemoci žlučníku a jater. Nakonec zbývají nádory a skleróza tepen.

Navykli jsme si jednotlivé nemoci od sebe oddělovat. Uměle izolujeme a izolovaně je i léčíme. Domníváme se, že únava, nervozita, žlučníkové kameny, žaludeční vředy, nádory prsu či skleróza věnčitých tepen spolu nijak nesouvisí. Ovšem souvisí, a to velmi pevně. Je třeba si občas zopakovat poučku o celistvosti organismu. Porucha každé funkce má své dalekosáhlé následky.

Dráha tlustého střeva začíná na druhém prstu ruky, pokračuje mezi palcem a ukazovákem, kde leží nejdůležitější bod akupunktury pro hlavu a ramena. Říkají mu he-gu. Při jeho stimulaci se otupují bolesti v horní polovině těla, bod harmonizuje, působí protizánětlivě, protialergicky a zklidňuje psychiku. Dráha dále po palcové straně přestupuje zápěstí a po hraně se dostává na paži. Po rameni ubíhá na krk a končí u nosního křídla. Doménou této dráhy jsou bolesti paže, ramene a hlavy, alergické a psychické obtíže. Působí i na dráždivý tračník. Za velmi důležitý se pokládá vztah tlustého střeva k určitým úsekům páteře. V bederní části má vládu nad čtvrtým a pátým obratlem. Tato místa jsou velmi kritická a většina bolestí vychází právě z těchto úseků.
Meridián tlustého střeva kontrlouje látkovou výměnu a dýchání. Má také vliv na kvalitu kůže.

Plíce potřebují pohyb, cvičení, disciplínu, střevo potřebuje čistou stravu, vlákniny, minerály a vhodné složení vnitřního prostředí, aby bakteriální flóra mohla kvést. Proto klystýry a bylinné nálevy přetrvaly tisíciletí. Jednou z velmi vhodných bylinek na odhlenění je podběl lékařský (Tussilago farfara), jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) nebo kopřiva dvoudomá ( Urtica dioica).

Podběl lékařský

Květy podbělu můžeme používat s nejlepším úspěchem pro jejich schopnost uvolňovat hleny a pro jejich antibakteriální účinky, zejména při zánětu prudušek (bronchitidě), kataru hrtanu, astmatu a při zápalech pohrudnice.
Později v květnu vyrůstají listy, které jsou navrchu zelené, na spodní straně stříbřitě bílé. Používáme je na přípravu polévek a jarních salátů, protože obsahují vitamín C. Jelikož listy obsahují více účinných látek než květy, sbíráme je také, abychom mohli připravit čaj ze směsi květů a listů. Květy si můžeme nasbírat do zásoby na zimu.

Jitrocel kopinatý

Užívá se v podobě nálevu nebo sirupu při silném zahlenění, kašli nebo plicím astmatu. U jitrocelu se dá použít celá rostlina a to jak kořeny, listy, květy i semena. Krev, plíce a žaludek pročišťuje tak, jako žádná rostlina. Jitrocel je vhodný i na rány. Rozmačkané listy pomáhají při řezných ranách nebo při odnutí vosy.

Kopřiva dvoudomá

kopřivaKopřiva je celá léčivá, od oddenku přes stonky a listy až po květy. Je to naše nejlepší léčivá rostlina na pročištění krve, odhlenění a krvetvorbu. Má též dobrý vliv i na slinivku břišní, proto se kopřivou snižuje i obsah cukru v krvi. Léčí i nemoci a záněty močových cest a chorobné zadržování močení. Protože současně vyvolává dobrý průběh stolice, je velmi vhodná na jarní kůry.

Podle čínské medicíny může mít okruh plic a tlustého střeva vliv na deprese. Smutek je charakteristický svým podceňováním a nedůvěrou ve vlastní síly.
Již teď je čas, abyste se s příchodem jarních bylin a dál v průběhu roku připravili na podzim, kdy přichází čas tohoto okruhu a byli v plné síle a nepodléhali podzimním depresím a náladám a každé roční období si příjemně užívali.
Vybírejte si vhodné potraviny a nezapoměňte, že i vdechování energií, kde se pohybujete, jak žijete, má svůj vliv na zdraví těchto orgánu.

foto: Pixmac
text: zdroj - Křížovka života Josef Jonáš

 

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl