Úklid za každou cenu?

Datum: 1.12.2011
Komentáře: 0
obrázek
Odnepaměti hospodyňky před Vánocemi smýčily a vyklízely své domovy, aby jim o tomto výjimečném svátku vtiskly sváteční podobu. I v nuzných příbytcích se všechno lesklo a světnice byly nazdobené, aby si všichni alespoň o Vánocích mohli dopřát pocit pohody a na okamžik zrození Ježíška čekali v odpovídající atmosféře. Vždyť i v Betlémě na seně bylo čisto a uklizeno...

Je pravda, že od dob minulých, a to ne zase až tak moc dávných, se hodně změnilo. Málokdo si šetří sváteční šaty jen na významnou bohoslužbu, masa, ovoce i cukroví je dostatek po celý rok, moderní byty a domy disponují více místnostmi než jen jednou světnicí a dárky si lidé nevyrábějí potají večer při světle svíčky, ale bojují o ně v přeplněných hypermarketech a na internetových serverech. 

Tradice ano, ale... 

Přesto nám tradiční zvyk pojící se s úklidem domova přetrval i do současnosti. Je to dáno nejen zažitým stereotypem, přenášeným z předchozích generací, který zkrátka velel úklidu se věnovat, a to pořádně a do hloubky, ale také rychlým životním stylem, kdy v průběhu roku není obvykle příliš prostoru zdržovat se uklízením a odstraňováním nedostatků. Proto je pak příležitost jednou za rok vzít pořádek z gruntu od půdy až do sklepa, vnímána tak zásadně. 

Nabízí se ale otázka, nakolik je nezbytné podobný maraton drhnutí, leštění a vymetání absolvovat. Bude naše štědrovečerní večeře méně chutná a nadílka méně štědrá, když ze všech koutů neucítíme dezinfekci a leštěnku na nábytek? Potká nás v následujícím roce méně štěstí, pokud zapomeneme u stropu pavučinku s pravidelným osminohým návštěvníkem? A budou pro nás Vánoce ty jediné a pravé, když klesneme ke stromečku vyřízené a strhané, protože jsme do poslední chvíle pucovaly vše, co se nestihlo dřív? 

Bordel v bytě, šťastné dítě? 

Asi je dobré všechno brát s rozumem a rozvahou. Některé matky se celkem úspěšně řídí heslem „bordel v bytě, šťastné dítě“, ale je pravda, že nic se nemá přehánět. V zaneřáděném bytě plném nesmyslů, špinavého nádobí a nevypraného prádla by nám asi taky moc příjemně nebylo. A tedy pustit se do přiměřeného úklidu je rozumné. Určitě je ale potřeba si ho nějak šikovně naplánovat, případně delegovat úkoly na ostatní členy rodiny, aby nám potom zbylo víc času navzájem na sebe. 

Zamést pavučiny smetákem zvládnou i děti, umýt okna by mohl pomoci manžel, vydrhnout podlahu starší syn. Dnes naštěstí existuje plno užitečných pomocníků, ať už to jsou teleskopické smetáky, kbelíky, mopy, drsné žínky i měkké hadříky, saponáty, oleje, vosky, odstraňovače rzi, vodního kamene, leštěnky nerezu, pěny na okno či troubu a prostředky na údržbu čehokoliv – dřevěnou podlahou počínaje a sklokeramickou deskou konče. Vysavače existují již ty, které pracují samy, stejně jako leccos dalšího za nás zvládne pračka a myčka. Stejně tak si ale vystačíme – a výrazně levněji - s osvědčeným octem, solí, kyselinou citrónovou nebo obyčejným roztokem na nádobí a jádrovým mýdlem. Na okno jsou pak nejlepší staré noviny. 

S pomocníky to zvládneme snadno 

Při troše snahy a pomocníků se dá pořádný úklid zvládnout za jedno adventní odpoledne, abychom si potom společně mohli večer sednout k zapálené svíčce na věnci a v klidu si vypít sváteční punč. Pokud nechceme obětovat víkend, po částech to stihneme v průběhu týdne, stačí si jen byt či dům rozdělit na několik částí a uklidit je postupně. V domově, kde se bydlí, se čistota svařené vínooperačního sálu stejně nedá udržet trvale, takže takové poslední naleštění všech detailů si můžeme nechat na poslední den před Vánocemi – poté, co obalíme kapra a umícháme salát, abychom si už nikde další nepořádek nedělali. 

A pokud z nějakého důvodu nemůžeme nebo nechceme uklízet s rodinou sami, pak je možnost si někoho na úklid najmout. Velké úklidové firmy už mají pravděpodobně v tuto dobu plno a nové zakázky už do Vánoc nestíhají, ale existuje plno nabídek na internetu, ať už to jsou studentky, maminky na mateřské či prostě jen nadšenci, kteří si chtějí před Vánocemi něco málo vydělat. Úklid lze pořídit v průměru kolem 150 korun na hodinu, s okny je to zhruba další pětistovka navíc, další částku stojí čištění koberců či sedacích souprav. Za generální uklizení průměrného třípokojového bytu vydáme kolem dvou tisíc. Ale v klidu a bez práce. 

Důležitá je pohoda 

Ať už volíme jakoukoliv variantu, vždy je důležité jedno – tam, kde žijeme, se musíme cítit my dobře. Takže Vánoce a úklid s nimi spojený děláme pro nás a pro naši pohodu. Proto není dobré nic přehánět a vše dělat tak, abychom se v pohodě opravdu cítili. A abychom místo štvaní stihli se věnovat třeba právě onomu adventnímu rozjímání a očekávání... 

Anna Rejšková
foto:pixmac

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl