S bankou na cestách

Datum: 3.1.2014
Komentáře: 0
obrázek
Nenechte se napálit při nakupování v exotických destinacích. Víte, jaké finty používají indičtí obchodníci? Chystáte se na dovolenou do Thajska a vaše banka nenabízí thajskou měnu? Za co nejvíce utrácejí Češi v Turecku nebo Austrálii? Odpovědi, ale také rady a tipy týkající se odlišností při placení se dozvíte ve druhém díle seriálu S bankou na cestách. Opět ho pro vás připravili experti ČSOB ve spolupráci se známými cestovateli.

„Ve všech zmíněných zemích utráceli Češi nejvíce za ubytování, dopravu a nákupy, ale registrujeme určité odlišnosti nákupů v jednotlivých státech. Např. v Austrálii zaznamenáváme více útrat než jinde za pronájem automobilů, v Thajsku za krejčovské služby a v Turecku naši klienti více platí za šperky a dětské oblečení,“ říká Peter Demjanovič, ředitel útvaru Karty ČSOB. „Bezhotovostní platby jsou užitečnou službou, ale při cestách do zahraničí bychom – zvlášť v méně rozvinutých zemích – neměli zapomínat ani na hotovost pro případ, že vám maloobchodníci či taxikáři použití karty neumožní,“ dodává Peter Demjanovič. 

Mentalita obchodníků v exotických zemích, především v Asii, se od nákupních a prodejních zvyklostí, na něž jsme zvyklí z Evropy, výrazně liší. Týká se to nejen osobního kontaktu s prodejcem, ale také použití bankomatu nebo výměny peněz. Podle cestovatelů se situace za poslední roky sice výrazně zlepšila, ale i přesto je potřeba mít se při placení na pozoru. „Po každé hotovostní transakci nebo výměně peněz si nezapomeňte bankovky přepočítat. Při výběru z bankomatu zase zkontrolujte zařízení, a pokud se vám bude zdát podezřelé, raději zkuste najít jiný přístroj,“ radí Peter Demjanovič. 

Při žádné cestě do zahraničí by se nemělo zapomínat na cestovní pojištění a na pojištění ztráty či krádeže platební karty, které obvykle bývá součástí karty, ale nemusí to být pravidlem. Pokud vyrážíte na dovolenou nejenom do exotických zemí, neměli byste zapomínat také na zdravotní pojištění. Léčebné výlohy nebo pojištění odpovědnosti za škody na zdraví a majetku jsou součástí některých platebních karet a mohou se vztahovat i na rodinné příslušníky majitele.čsobera
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Indie

V Indii připadne na 100 obyvatel jen 27 debetních karet a 2 kreditní karty. Tomu odpovídá jak dostupnost bankomatů mezi lidmi (1 bankomat na 10 tisíc obyvatel), tak počet transakcí. Přímo v obchodě zaplatí v průměru jeden člověk pouze jednou ročně, z bankomatů pak vybere pětkrát. V platebním styku naprosto převládá hotovostní způsob plateb, který tvoří téměř 90 % plateb.

Platební karty dnes již přijímá většina hotelů, restaurací i nákupních center. Z údajů ČSOB vyplývá, že 27 % všech plateb od klientů tvořily úhrady za ubytování. Je důležité trvat na vystavení účtenky pro případnou pozdější reklamaci. Obchodníci obvykle navýší cenu při platbě kartou o 2 až 3 % z celkové hodnoty služby či zboží. Je třeba ověřit si, jakou cenu vám naúčtovali (jaký kurz například užívají při platbě v eurech nebo v dolarech).

Především v Nepálu si dávejte velký pozor při výměně peněz na místní měnu (nepálská rupie). Často dochází k pokusům o podvod ze strany směnárníků, dokonce i včetně banky. Vzhledem k tomu, že za 1 dolar dostanete přes 100 rupií, máte při výměně např. 200 USD velký svazek bankovek. Téměř vždy udělá směnárník při výměně „nechtěně chybu“ a vydá o několik set rupií méně. Proto si nezapomeňte obnos přepočítat a případně chybu hned reklamovat.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Turecko

Podle údajů ČSOB o bezhotovostních transakcích utráceli Češi v Turecku nejčastěji za nákupy v obchodech a supermarketech, za stravování v restauracích a také za ubytování. Z bankovních dat také vyplývá, že Turci vlastní ve větším počtu debetní karty (téměř dvakrát více než kreditních karet), ale výrazně více platí právě kreditkami, oproti debetním kartám zhruba desetkrát tolik.

V turistických lokalitách lze platit eury nebo dolary, ale nevyplatí se to – ceny v takovém případě bývají vyšší, v restauracích až dvojnásobné. Výhodnější než dvojí směna (koruny – dolary / eura – turecké liry) je výběr přímo z bankomatů.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Austrálie

V Austrálii platí lidé přímo v obchodech častěji bezhotovostně než hotovostí. A to se promítá i do objemů plateb, 70 % z nich tvoří bezhotovostní platby přes platební terminál v obchodech. Navíc platební terminály jsou zde lidem nejvíce dostupné (332 míst na 10 tisíc obyvatel). Zajímavý je také poměr mezi debetními a kreditními kartami. Přestože lidé vlastní více debetních karet, v celkovém součtu zaplatí větší objem kartami kreditními. Pokud budete spoléhat na výběry z bankomatů, mějte na paměti, že ve velkých městech není o bankomaty nouze, ale při cestování mimo velká města jich moc nenajdete.

Australané mohou v supermarketech využívat tzv. Withdrawal (CashBack). Při placení nákupu jim pokladní
přiúčtuje k nákupu částku, kterou si přejí vybrat, a vyplatí ji rovnou na ruku.Pokud to místní obchodník a banka, která vydala kartu, umožňují, mohou tuto službu využít i majitelé českých platebních karet. Doporučujeme nejdříve se o této možnosti u pokladny informovat.

Platba kreditní kartou je pro Australany běžnou věcí, pokud tedy turisté přijedou jen s kreditkou, prostřednictvím jakékoliv banky či bankomatu mají přístup k hotovosti (za procentuální poplatek z výběru). Kartou VISA, MasterCard či American Express můžete platit prakticky všude, třeba i v trafice. Pro jistotu je však vždy lepší mít s sebou hotovost, protože bezhotovostní transakci v hodnotě méně než 5 AUD vám někdy neprovedou. Nakonec ale vše závisí na obchodníkovi – minimální částky se mohou obchod od obchodu lišit.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Thajsko

Dostupnost bankomatů na obyvatele je v této zemi srovnatelná např. s Itálií. Oproti České republice zde najdeme dvojnásobně větší počet bankomatů na člověka – na 10 tisíc Thajců připadá 8 bankomatů. Naopak platební terminály přímo v obchodech tolik frekventované nejsou, ve srovnání s Českou republikou je najdeme zhruba na polovině míst. Data ČSOB ukazují, že v Thajsku utrácíme nejvíce za ubytování, platby za hotely a resorty tvoří celých 47 % z celkového objemu bezhotovostních transakcí. Následuje letecká doprava s 13 %, což dokládá, že Češi stále častěji preferují komfortnější a rychlejší způsob přepravy, ač je dražší než cestování autobusem.

S výměnou hotovosti dopředu nespěchejte a počkejte až do Thajska, kurzy přímo na místě jsou vždy výhodnější. Na FOREX (Foreign Exchange) narazíte velmi často, kurzy jsou denně aktualizovány a jsou přehledně k dispozici na elektronických tabulích. Výměna navíc není zpoplatněna.

Kreditní karty MasterCard, Visa, Dinner's Club nebo American Express jsou přijímány v luxusnějších hotelech, estauracích a celkem běžně v kamenných obchodech. Řada obchodníků však při platbě kartou připočítává poplatek za bezhotovostní platbu ve výši cca 3 %, je tedy na místě si zvážit, kdy se to vyplatí.

Era a Poštovní spořitelna jsou obchodní značky Československé obchodní banky, a.s.

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl