Čím ozdobit stromeček?

Datum: 16.12.2013
Komentáře: 0
obrázek
Vánoční stromeček nebo alespoň větve ve váze si každý neodmyslitelně spojuje s vánočním obdobím. Nazdobené stromky zdobí ulice a náměstí již od začátku adventu, v některých rodinách nečekají na Štědrý večer a zdobí stromeček kvůli dětem také dříve. Ozdobený stromek má zkrátka svoje kouzlo a vypadá to, jako kdyby k Vánocům patřil odnepaměti.

Samotná tradice vánočního stromku sahá až do roku 1570, kdy o něm existuje první zmínka v brémské kronice. Pořizovat si stromky začali především měšťané v průběhu 17. století, k nám dorazil stromek z Německa až na začátku 19. století. Původně byl katolickou církví považován spíš za uctívání pohanských tradic. Zpočátku se stromky zavěšovaly doprostřed místnosti nebo nad stůl špičkou dolů. Prvním vánočním stromečkem v Čechách byl pravděpodobně ten, který svým přátelům představil ředitel Stavovského divadla Jan Karel Liebich ve svém libeňském zámečku v roce 1812. V bohatých měšťanských rodinách se tato novinka rychle ujala a zdobit smrčky nebo jedličky se postupně stávalo vánočním zvykem, který pozvolna pronikal i mezi chudší lidi na venkov. Tam obvykle místo stromečků skromně ozdobili pouze větve ve váze.

Přírodní materiály nikdy nezklamou

Zdobení stromečků bylo zpočátku velmi jednoduché – na větve se věšelo sušené ovoce, malá jablíčka, sladké pečivo (zejména perníčky), ořechy. Později se začaly vyrábět ozdoby z přírodnin – především ze slámy, šišek nebo proutí či dřevěných hoblin, případně z papíru. Až v roce 1860 se na stromečku poprvé rozsvítily lojové svíčky. Ve druhé polovině 19. století se také začala rozmáhat výroba skleněných ozdob, a to zejména díky rozmachu skláren v horských a podhorských oblastech (především Krkonoše, Jizerské hory nebo Šumava). Zpočátku je lidé vyráběli doma z malých foukaných korálků a tyčinek, které formovali nad kahanem, později začaly vznikat malé dílny. Výrobu velkých skleněných koulí prý započal jako první sklenář v Alsasku, který v roce 1858 kvůli neúrodě ovoce vyfoukal kouličky připomínající ovoce ze skla – a jeho nápad se zalíbil a stal se velkým hitem.

Foukané koule spolu s korálkovými ozdobami se brzy staly žádaným vývozním artiklem českých sklářů. V počátcích 20. století byly tyto typické české výrobky oblíbené nejen v Evropě, ale především v USA, kam mířila většina produkce. Tento trend přetrvával i v poválečném období – a přes mohutnou invazi levných čínských výrobků v posledních letech lze konstatovat, že české vánoční ozdoby mají v zahraničí dobré jméno doposud. Kromě klasických koulí (které mohou mít podobu baňky, šišky, olivy či jiného protáhlého tvaru) se vyrábějí z foukaného skla například ptáčci, domečky, muchomůrky, případně na přání zákazníka i zcela atypické designově rozmanité tvary. Podobně pestré jsou korálkové ozdoby. Skleněné perle se vyfukují ze skleněné trubičky po nahřátí nad hořákem, v podlouhlé formě se do horkého skla foukne vzduch. Tím se horké sklo roztáhne a ve formě vytvoří řadu perliček, které se potom uvnitř natáhnou stříbrným roztokem. Hotové studené tyčinky s perličkami (nazývané skláři „klaučata“) se potom rozřežou na jednotlivé perličky, které se navlékají na drátky a tvarují do požadovaných ozdob – hvězdiček, andělíčků, zvířátek, košíčků a mnoha dalších tvarů. Tento způsob výroby je tedy velmi náročný a nelze jej nahradit žádnými stroji – a v tom spočívá jeho největší kouzlo.

Dnes je možností zdobení stromečku ještě mnohem více. Díky výrobě syntetických materiálů lze koule na stromeček pořídit z nerozbitného plastu, ozdoby se vyrábějí z plechu, na vánočních trzích najdeme nepřeberné množství ozdob ze slámy, dřeva či háčkované krajky. Ozdoby lze vyrobit i z oblíbeného moduritu či podobných materiálů vytvrzovaných teplem či vzduchem, anebo z plsti či látky – fantazii se meze nekladou. Místo papírových řetězů existuje celá škála třpytivých barevných řetězů i lametových třásní. Také svíčky na stromcích už málokde najdeme voskové, protože nabídka elektrických světel je stále nápaditější. Přesto ale klasika a tradice má svoje kouzlo, a tak pokud se rozhodnete pro výzdobu stromečku v duchu starých tradic a původních materiálů, a to včetně klasických voskových svíček, rozhodně tím nic nezkazíte a stromeček vám možná přinese mnohem víc radosti a pohody.

Pohodové Vánoce přeje redakce

 

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl