Fialová barva pro letošní Vánoce

Datum: 5.12.2013
Komentáře: 0
obrázek
Fialová barva patří k Vánocům a zejména adventu odnepaměti. Je to barva, kterou má kněžské roucho, a protože advent předjímá Vánoce a jeho hlavním tématem je očekávání příchodu Spasitele, tak i z tohoto duchovního pohledu je fialová barva tou správnou. Kromě toho jde do jisté míry o barvu tajuplnou, kterou jde i takto symbolicky spojit s tajemnem vánočního období. Proto pokud jste se rozhodli letošní Vánoce podmanit právě tomuto odstínu, děláte dobře.

Fialová barva má škálu začínající na světlé lila, fialkové, fuchsiové či purpurové až po temnou fialovou přecházející až do černé. Kombinovat ji lze nejlépe se světle růžovou, bílou či slonovinovou, anebo nejlépe třpytivou stříbrnou, která ji doplňuje nejvhodněji. Protože v přírodě zejména v zimním období není fialová barva přirozeně zastoupená a byla tedy velmi vzácná, lidé si začali v minulosti nahrazovat fialovou především červenou v kombinaci se zelenou – to je také nejtypičtější barevná kombinace, která se k Vánocům pojí a ke které později přibyla ještě zlatá.

Proč vlastně bývá advent spojován s barvou kněžského roucha? V adventním období věřící lidé čekání na příchod Spasitele a na krásné svátky jeho zrození trávili velmi často v kostele. V brzkých ranních hodinách, obvykle kolem šesté, začínají během adventu mariánské rorátní mše, které mají specifickou podobu. Během nich se zpívají typické české liturgické zpěvy, samo označení roráty vzniklo z latinského „rorate“ – rosu dejte. A právě proto, že křesťané trávili během adventu více času v kostelích na mších, spojovali si toto období s fialovou barvou, kterou měli na sobě kněží.

Fialová barva se bude krásně vyjímat na svíčkách, stuhách, ozdobách, ubrusech, adventním věnci nebo skleněných ozdobách na stromečku. Právě díky tomu, že tuto barvu lze krásně kombinovat s bílou či stříbrnou, se k Vánocům hodí i z toho důvodu, že bílá je barva zimy, sněhu, sněhových vloček – a kovově studená či třpytivá stříbrná fialovou nádherně doplňuje v originálních akcentech. Nic nezkazíte, když do fialové ozdobíte nejen samotný adventní věnec, ale tomuto odstínu přizpůsobíte dekoraci celé fialové koulemístnosti – ladění do fialova totiž kromě estetičnosti působí velmi luxusně, tím spíš, když využijete kombinace tón v tónu.

A protože období adventu je už tady, pojďte si připomenout, co nás čeká v nejbližším týdnu. První prosincová neděle je současně první adventní. Na svátečně vyzdobeném stole bychom už měli mít připravený adventní věnec a na něm zapálit první svíčku. Pokud chceme ozdobit chvojím, vánoční dekorací či zavěšeným adventním věncem také vchodové dveře našeho domu či bytu, tak je nejvyšší čas. Po víkendu nás čeká svátek svaté Barbory. Tento den by se měly ze stromů třešní, višní či jiných peckovic nařezat větvičky a naaranžovat je do vázy. Při správné péči v průměrně teplé místnosti vykvetou přesně do Vánoc. A ještě jeden svátek je připraven na první adventní týden. Je to svátek svatého Mikuláše a jeho příchod s dárky pro děti. Správný Mikuláš by měl mít také roucho laděné do fialové barvy – a pokud tomu tak bude, ve fialově ozdobené místnosti se bude zcela určitě pěkně vyjímat :-)

Krásný advent přeje redakce
foto: Pixmac

 

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl