Aromaterapie – řešení pro chladné podzimní dny

Datum: 26.11.2013
Komentáře: 0
obrázek
Aromaterapie, využívající sílu vonných esencí rostlin, je známá jako přírodní léčebná metoda již po staletí. Jako univerzální lék působí nejen na fyzický stav, ale hlavně i na duševní povzbuzení. Účinky esenciálních olejů znali už staří Římané a Řekové, používali je pro krásu i uklidnění mysli. Současná doba a rychlý životní styl přináší velké nároky na náš organismus – a proto je potřeba hledat možnosti, jimiž navodíme svoji vnitřní pohodu a upevníme tak i fyzické zdraví.

Jak aromaterapie funguje?

Působením aromaterapie harmonizujete svoji vitalitu a vnitřní sílu. Odplavíte stres, uvolníte se a navodíte pocit relaxace a pohody, radosti a spokojenosti. Současně se zvyšuje koncentrace a výkonnost. Aromaterapie účinně pomáhá při nervozitě, nespavosti, tlumí bolesti hlavy a kloubů, příznaky nachlazení či trávicí potíže. Nejčastější forma, jakou je aromaterapie aplikována, je pomocí inhalací, působením krémů či vonných mastí při masážích, koupele a obklady.

Inhalace je nejobvyklejší způsob využití. Zapálení vonné svíčky, tyčinky či aromalampy s několika kapkami vonného oleje je možné nejen doma, ale i v zaměstnání, na semináři, v čekárně u lékaře. Příjemná vůně zlepší atmosféru v místnosti, povzbudí a uklidní mysl, nabudí dobré pocity.

Vonné esence se využívají také v saunách či v parních kabinách, kde je šíření vůně výrazné a intenzivní. Podobně intenzivně působí vonné koupele. Použití několika kapek kvalitního oleje působí pozitivně nejen na smysly, ale také na kůži. Umocnit účinek lze dodatečnou masáží po koupeli či po saunování, a to ideálně aromaterapeutickou mastí či gelem.

Při výběru vhodného aromaterapeutického oleje je dobré spolehnout se především na kvalitu esence, tedy rozhodně nevybírat podle ceny. Pro přímé použití na kůži je nezbytné vyhnout se syntetickým silicím – ty jsou vhodné pouze do aromalamp. Vonné oleje by měly být uložené v tmavé lahvičce, nikoliv na přímém světle, pečlivě zavřené a při stálé teplotě. Éterické oleje vybírejte nejen podle vůně, která vám je příjemná, ale také podle obsahu účinných složek a zamýšleného účinku. Při vhodném výběru získáte kromě příjemného pocitu také prevenci před chorobami a posílíte tak svoji obranyschopnost.

Protože přírodní rostlinné oleje patří mezi zázraky, které nám darovala sama příroda, pojďte se podívat na některé z vybraných esencí, které můžete v chladných podzimních dnech využít nejčastěji.

Nachlazení, rýma, kašel

Proti běžným respiračním onemocněním lze bojovat mnoha způsoby, aromaterapie je jedním z osvědčených prostředků. Proti rýmě a nachlazení je nejlepší olej z anýzu, borovice, eukalyptu, tea tree, máty, skořice, smrku, šalvěje či zázvoru. Na kašel a astma potom působí rovněž anýz, bazalka, cedr, jedle, máta, modřín, myrha či tymián.

Antidepresivní účinky a tlumení bolesti

Mnoho silicí z rostlin působí na bolesti, únavu, stres, deprese a migrény, mají zklidňující účinky. Do této kategorie patří olej z bazalky, cedru, citrónu, cypřiše, eukalyptu, grepu, hřebíčku, jasmínu, kafru, citrónové trávy, levandule, majoránky, máty, mateřídoušky, meduňky, muškátového oříšku, pomeranče, rozmarýny, růže, santalového dřeva, skořice, šalvěje, ylang-ylang nebo zázvoru.

Oleje z některých rostlin mají více účinných látek, proto by určitě neměly tyto prostředky pro aromaterapii chybět ve vaší koupelně či lékárničce právě nyní, v chladném podzimním období, kdy krátké dny, sychravé počasí a málo slunečního světla působí tak negativně na pohodu našeho organismu. Příjemná vůně, světlo svíčky a teplo domácího krbu nám pomůžou udržet si pozitivní mysl a nepodléhat špatné náladě.

Krásný podzim vám přeje redakce
Foto: Pixmac

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl