Prodej nemovitosti zatížené úvěrem

Datum: 19.11.2013
Komentáře: 0
obrázek
Dnešní příběh upozorňuje na některá rizika spojená s převodem nemovitosti Mladý pár si pořídil pěkný byt. Když přišly na svět dvě děti, stávající byt už nevyhovuje ani dispozicí, ani umístěním. Nezbývá než byt prodat a koupit si jiný. Prodávající se mne obvykle ptají, zda jejich hypotéka negativně neovlivní cenu prodávané nemovitosti. Odpovídám, že v současné době je spíš raritou prodej nemovitosti nezatížené hypotékou. Málokdo kupuje nemovitost a nevyužívá financování úvěrem. Při současných nízkých úvěrových sazbách je nákup na úvěr ekonomicky výhodnější, protože cena peněz v čase klesá.

I když jste úvěr dosud nestačili splatit, při prodeji nemusíte výrazně snižovat cenu. A to, i přesto, že je na nemovitost v evidenci, resp. na listu vlastnictví, uvaleno zástavní právo smluvní ve prospěch banky, která úvěr poskytla.

Byty i domy s hypotékou se prodávají úplně stejně jako ostatní.
Kupující většinou zástavní právo nijak netrápí …

NÁKUP NEMOVITOSTI ZATÍŽENÉ ÚVĚREMdům a peníze

Ze zkušenosti Realitní Radilky považuji za lehkomyslné počínání kupovat nemovitost zatíženou úvěrem bez spolupráce s odborníky. Zástavní právo je jistým rizikem při každé transakci vedoucí ke změně vlastníka.

Doporučuji vyžádat si od prodávajícího aktuální doklady z banky o výši nesplacené části úvěru. Mohlo by se vám stát, že nesplacený úvěr je vyšší, než je nynější tržní hodnota nemovitosti.

Jak je to možné? Pět let jste řádně spláceli úvěr a výše dluhu je vyšší než prodejní cena?

V době před pěti či sedmi lety byla vysoká poptávka po nemovitostech a jejich tržní ceny byly výrazně vyšší, než jsou nyní. I úroky a bankovní poplatky byly vyšší, což může způsobit situaci, kdy požadovaná prodejní cena v současnosti nepokryje výši dlužné částky. Pokud by v takovém případě kupující zaplatili sjednanou prodejní cenu, mohlo by se jim stát, že by se nezbavili zástavního práva, neboť by nebyla bance uhrazena celá dlužná částka.

Dalším rizikem jsou DVA ÚVĚRY na STEJNOU NEMOVITOST. Jeden úvěr má uzavřený prodávající a má být vyplacený z prodejní ceny. Kupní cena však bude hrazena z jiného úvěru, ovšem bude třeba vložit zástavní právo na stejnou nemovitost, kde již jedna zástava je.  Ideální je, pokud jsou oba úvěr uzavírány u jednoho bankovního ústavu. Nejedná se o tzv. převzetí úvěru, ale o dva nezávislé úvěry. Není však podmínkou podat žádost o úvěr u stejné banky.

Vyřízení žádostí o úvěr, odhadní hodnota nemovitosti pro zástavu a podání návrhu na vklad na katastr nemovitostí je citlivá transakce, která by měla být svěřena odborníkům.

JAK POROVNAT NABÍDKY NĚKOLIKA BANK

Jak sehnat nejlepší nabídky na hypotéku je otázka, která trápí mnoho žadatelů o úvěr. Manželský pár si vybral byt, který si rozhodně chtěli koupit. Pečlivě prostudovali nabídkové letáčky a požádali o předschválení úvěru současně v několika bankách. Chtěli si prověřit a posoudit více nabídek a na základě výpočtů se chtěli rozhodnout pro nejvýhodnější bankovní ústav. Ačkoli oba mají dobré a pravidelné příjmy a neměli jiné nesplacené či nepřiměřené finanční závazky, dostali z hypotečních bank zamítavé odpovědi.

Proč?

smlouvaPokud si podáte současně několik žádostí o úvěr, může se stát, že vás banka vyhodnotí jako podezřelé žadatele. Peněžní ústavy každou žádost klientů o úvěr odesílají do registrů dlužníků. Z Bankovního registru, který eviduje informace, ale i PODANÉ ŽÁDOSTI o bankovních úvěrech klientů, se informace vymazávají až po roce z Nebankovního registru (databáze informací o klientech nebankovních finančních institucí) po půl roce.

Odesílání informací do registru tak ihned po podání žádosti o úvěr klientům znemožňuje faktické porovnání současně několika úvěrů.

Žadatel se nemusí dozvědět důvod, proč byl hodnocen negativně. Banky souhlas žadatele k prověření v Registru dlužníků nepotřebují. Výměna informací o platební morálce, bonitě a důvěryhodnosti klientů je bankám povolena v zákoně o bankách. Mohou se tedy informovat a vyměňovat si informace i bez souhlasu žadatele o úvěr. U Nebankovního registru je situace jiná, zde je souhlas klienta se zpracováním osobních údajů nezbytný pro to, aby informace mohly být do registru zaslány.

Doporučení tedy zní: renomovaní realitní odborníci spolupracující s bankami a s právníky, vám předem podrobně vysvětlí celý proces převodu a každý jednotlivý krok.

Svěřte svůj záměr prověřeným specialistům, kteří porovnání bankovních produktů mohou pro vás zpracovat a předloží vám k posouzení několik aktuálních bankovních produktů.

Právní odborníci pro vás zajistí spolehlivý a bezpečný převod nemovitosti, pomohou vám s komunikací v bance a na katastrálním úřadu. www.Realitni-Radilka.cz
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Realitní Radilka zve zájemce na seminář určený všem, kteří chtějí prodávat nemovitost bez spolupráce s realitní kanceláří. Dozvíte se přehled doporučených kroků pro úspěšný a bezpečný realitní obchod.

Účastníci semináře mají možnost položit své dotazy právnímu převodci s mnohaletou praxí v realitách.

Seminář se koná ve čtvrtek 28. 11. od 17.30 hod. v Praze, ve Velehradské ul. 1/88. Vstup je zcela zdarma.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
text: www.Realitni-Radilka.cz
foto: Pixmax

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl