Nalaďte se vůněmi do podzimní pohody

Datum: 17.10.2013
Komentáře: 0
obrázek
Dnů a večerů u kamen si užijeme během dlouhé zimy ještě dost, ale říjen je prvním obdobím, kdy si to dostatečně uvědomujeme. Doposud jsme celé letní období trávili většinu času venku a domů jsme se vraceli jen na jídlo a přespat, ale to se nyní mění. Právě na podzim bychom měli svůj domov naladit tak, abychom se v něm cítili dobře, aby nás dobíjel energií a abychom se sem rádi vraceli z venkovních procházek nebo po práci. Stačí k tomu opravdu málo.

Světlo a teplo  

I když nemáte dům a kamna nebo krb, pohodu s hořícím ohněm si můžete navodit svíčkami – ať již malými čajovými, kterých je svíčkymožno umístit bezpočet do různých dekorací, anebo velkými solitérními svícemi, svícny a skleničkami s vonnými svíčkami. Mihotající plamen přinášející kromě světla také teplo přitahuje lidstvo odnepaměti, a proto k navození pohody při krátících se dnech a prodlužujících nocích je to nejlepší. 

Kromě tepla a ohně či světla svíček nám bude příjemně, když náš domov provoníme.

Zkuste změnu - zkuste kadidlo

Obliba vykuřovadel a kadidelnic stoupá. Kadidlo a myrha už nepatří jen do kostela nebo arabského kadidelnicesvěta. Vůně vykuřovadel je krásná, tajemná a intenzivní. Jsou to samé přírodní látky. Můžete používat samotná vykuřovadla - pryskyřice, byliny, dřeva a nebo vykuřovací směsi. Tu si můžete koupit a nebo namíchat podle sebe, jaké složení je vám příjemné. Základem může být kadidlo, mastix, kopál, myrha a další. K nim se přimíchávají např. pomeračová kůra, cedr, santalové dřevo, růže, levandule, eukalyptus, kafr a nebo podle vašeho uvážení, co vám voní. Smícháním vznikají opojné vůně pro relaxaci, uvolnění stresu, vnitřního napětí nebo naopak na koncentraci. Krásné kadidelnice, které mohou být i velmi vhodným vánočním dárkem, najdete v parfumerii Rafaella na Maltézském náměstí v Praze.

Difuzéry, aromalampy a vonné tyčinky

aromalampaMožností je opět mnoho – ať již rozvěsíme po pokoji usušené bylinky (nejlépe voní levandule, mateřídouška či meduňka), do odpařovačů na radiátorech či do aromatických lampiček nakapeme vonné esence, anebo po místnosti umístíme ozdobné difuzéry. Těch je nyní na trhu velký výběr – jedná se o stojánky nebo nádobky (dřevěné, skleněné či keramické), do nichž se nalije aromatická tekutina a do ní se vloží dřevěné tyčinky podobné obyčejným špejlím. Tyčinky nasají esenci a pozvolna ji uvolňují do prostoru. Pokud takový difuzér umístíme na stůl či komodu s vhodnou podzimní dekorací, pohoda s ním přijde už sama. Kromě difuzérů provoní místnost zapálené vonné tyčinky – na trhu jich je rovněž velký výběr a pokoj příjemně voní ještě dlouho poté, co tyčinka dohoří. 

Vonné solivonná sůl

Vonnou sůl si připravíte z mořské soli, kterou zakapete olejem a vonnou esencí např. pomerančem, levandulí, rozmarýnem.

Dekorace z přírodnin 

A když už jsme zmínili dekoraci, tak určitě nemůžeme zapomenout na oblázky, sušené květy či plody. Vhodné aranžmá lze udělat prakticky z jakékoliv přírodniny. V posledních letech se do našich domovů houfně vracejí dýně a tykve, jejichž jásavá barevnost báječně kontrastuje s ponurými podzimními dny. Naaranžovat je lze jen tak na zahradu, ke vchodu, do oken či na talíř – vždy domov vesele rozzáří. Kromě dýní vypadá velmi pěkně vchod ozdobený podzimním věnečkem – slaměným nebo proutěným, ozdobeným typickými podzimními přírodninami, tedy například šiškami, spadanými barevnými listy, bobulemi (jeřabinami či šípky), usušenými květinami, stébly slámy či přírodními motouzy. 

Už chybí jen voňavý čaj nebo svařené víno 

A když venku prší, fouká a je nevlídno, doma máte útulno, teplo a příjemně, pro navození té ideální podzimní pohody a relaxace chybí už jen něco pro zahřátí. Svařené víno ohřáté na kamnech nebo bylinkový čaj v dóze provoní místnost ještě předtím, než je nalijete do šálků, usadíte se pohodlně do křesla a začnete relaxovat.

Příjemný podzim vám přeje redakce

foto: Pixmac, Parfumerie Rafaella

 

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl