Zahrada v říjnu

Datum: 8.10.2013
Komentáře: 0
obrázek
Říjen umí být ještě krásným měsícem, kdy jsou práce na zahradě příjemné a ohřívají nás sluneční paprsky. Říjen je také měsícem začínajícího úklidu na zimu a přípravy zahrady k zimnímu spánku. Měli bychom jí svojí péči poděkovat za to, čím nás v průběhu roku obdařila a že nám poskytla místo k relaxaci.

Pokud pěstujete lichořeřišnici větší, která padne za oběť již prvnímu mrazíku, tak proto na začátku října ještě rychle skliďte všechna poupata a nedozrálé plody. Naložte je do octa, získáte tak velmi dobré koření, vhodné především do bramborového salátu, ke sleďům a do podobných pokrmů.

Levanduli a také šalvěji je třeba připravit na sklonku října ochranu před zimní nepohodou. Půdu mezi rostlinami nastelte do výšky 6cm uleželým chlévským hnojem nebo hrubou rašelinou. Na rostliny potom položte vrstvu smrkových větví.

Koncem října mohou uhodit silnější mrazy, tehdy zakryjte mátu peprnou smrkovým chvojím. Listí je pro tento účel nevhodné a slámou si vypomůžete jen v nouzi. Smrkové větve dejte na mátu ve dvou vrstvách, aby nedošlo v případě zimy chudé na sníh k jejímu vyzimování. U tymiánu je bezpodmínečně nutná dobrá ochrana před zimou, protože pokud v zimě nenapadne dost sněhu, tymián zahyne. Na rostliny nesmí mít možnost působit především zimní slunce. Tymián proto přikryjte dvojitou vrstvou smrkového chvojí.

Až na několik vyjímek je v říjnu ta nejvhodnější doba pro výsadbu opadavých okrasných keřů. Přijdou-li sazenice do země do půli října, vytvoří až do nástupu silnějších mrazů ještě tolik jemných kořínků, že hned zjara začnou bujně růst. Totéž platí i pro mohutné plazivé a popínavé dřeviny, jako je břečťan popínavý, loubinec pětilistý a zimolez ovíjivý.

Hlízy šafránů a cibule sněženek můžete počátkem října zasadit do kořenáčů, aby vykvetly v místnosti. Květiny dávejte v malých skupinkách do nepříliš velikých květináčů. Jako substrát můžete použít téměř každou zahradní zeminu. Po výsadbě hlízy či cibule dobře zalijte a postavte je na chladné místo (6 až 10 stupňů). Rostliny pak určitě vykvetou. Dáte-li je do teplejší místnosti, vyženou pouze listy a nepokvetou.

V průběhu října si osazujeme mísy pro podzimní i zimní dekoraci balkónů, teras a domů.

Nastýlku z posekané trávy zaryjte. V suchém podzimu řádně zalejte všechny stálezelené rostliny.

Po sklizních dejte zahradu do pořádku - i ve smutném podzimu má být krásná a upravená.

Další inspiraci pro vaší zahradu můžete najít v článku zahrada v říjnu 2012

Foto: Pixmac

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl