Čas adventního věnce

Datum: 24.11.2011
Komentáře: 0
obrázek
Minule jsme si vyprávěli o adventu a jeho prapůvodním významu a hlavních rysech. S tímto obdobím se kromě očekávání příchodu Vánoc a mnoha krásných zvyků pojí také tradice výzdoby příbytků a jejich „převlečení“ do slavnostní podoby. Do současnosti nám z té doby zbyl předvánoční úklid a také více než dřív se snažíme svým domovům vtisknout sváteční ráz s vánoční atmosférou.

V letošním roce advent začíná již v neděli 27. listopadu. Znamená to, že v tento den by měla – kromě jiného – na adventním věnci zahořet první svíčka, v kostelech proběhnou první adventní bohoslužby, rozezní se varhany a tóny adventních koncertů, slavnostně se otevřou vánoční trhy na mnoha náměstích. Počasí venku příliš vánoční čas nepřipomíná, ale to neznamená, že bychom jej neměli zkusit přijímat tak, jak k nám přichází. A když už jsme nestihli nic jiného, alespoň tu svíčku na adventním věnci bychom si zapálit mohli. věnec bílé svíčky

Na tržiště, nebo do lesa 

V každém květinářství či na tržišti dnes koupíme nepřeberné množství hotových a ozdobených adventních věnců, dokonce pokud nevyžadujeme čerstvou vůni jehličí, můžeme v každém větším obchodě koupit věnec umělý. Má jednu výhodu – každý rok jej vytáhneme ze skříně, oprášíme a maximálně na něj upevníme nové čtyři svíčky. Tím se ale připravíme o to kouzlo a pohodu, kdy si můžeme věnec udělat sami doma. A možností je opravdu spousta. Pojďte to tedy s námi zkusit, pokud máte alespoň trochu chuť a fantazii. kostra věnečku

V minulosti kostru věnce tvořily větvičky nebo stvoly slámy smotané a zatočené do typického kruhu. Podobné tvary ze slámy či větví dnes snadno pořídíme v obchodech a dozdobit je už můžeme jen podle svojí fantazie. Nejlepší pro výrobu adventního věnce je asi kruh ze slámy, i když pro toho, kdo si netroufne vyvazovat větve do kruhu, se možná hodí kroužek z polystyrénu, do kterého lze jednoduše větvičky zapíchnout. 

Co budeme potřebovat 

Větve jehličnanů nasbíráme při podzimní procházce v lese. Ideální je jedle, která nejdéle vydrží, anebo krásně vybarvený stříbrný smrk – s tím se ale hůře pracuje, protože je velmi pichlavý. Jinak můžeme nařezat větve tújí či cypřišku na zahradě, použít lze také stálezelený břečťan, nejjednodušší na vyvázání a na první pohled nejhezčí jsou samozřejmě větvičky smrku – ale u nich je nutné předpokládat, že v teplém pokoji vydrží sotva týden, takže do svátků nám věnec nejspíš stihne opadat. 

Kromě větví a kruhu na věnec pak potřebujeme tenký vázací drátek (ten pořídíme snadno v železářství nebo květinářství) a potom materiály na ozdobu – stuhy, umělé plody, korálky či slaměné tvary – a samozřejmě čtyři svíčky a podstavce pro jejich zapíchnutí do věnce. Větve stromů si zahradnickými nůžkami nastříháme na stejné kusy a rozdělíme si je podle toho, zda a jak je budeme kombinovat. Potom přiložíme první větvičky na tělo kruhu, přitáhneme drátem, a postupně přikládáme další vrstvy a průběžně drátem utahujeme. Tímto způsobem obtočíme celý věnec dokola a vytvoříme na něm souvislou vrstvu větví. 

Ozdoby podle vlastní fantazie 

Pokud chceme nechat vyniknout i slaměný kruh v základu, stačí větve přichytit jen místy, podle vlastní fantazie můžeme ale větve úplně vynechat a ozdobit slaměný kruh jen umělými květy, šiškami, plody šípku a jinými tvary. Také je možné věnec omotat zdobenou stuhou, ale stejně tak lze stuhu vyvázat jen na jednom místě, případně na čtyřech protilehlých stranách. V případě, kdy bude věnec patřit na stůl, zapíchneme do něj čtyři stojánky na svíčky (ty koupíme také snadno za pár korun v květinářství), pokud jej chceme pověsit na dveře, opatříme jej v horní části stuhou na zavěšení. 

Nejpůsobivější barevné ladění věnce je červená v kombinaci se zelenou (tedy zelené větve a červené stuhy), ale v tomto směru záleží čistě na našich představách a dnes není problém vyladit celou dekoraci v mnoha tónech modré, fialové, bílé, stříbrné či zlaté – a to včetně stejně barevných svíček. 

Nejen zelené větvičky… pečený

Kromě klasických věnců z větví ale existuje mnoho jejich obdob, kdy opravdu můžeme nechat vyniknout vlastní kreativitě a originálním nápadům. Věnec můžeme upéct z kynutého či perníkového těsta, umotat jej z barevných zbytků látek nebo uplést z vlny, vyřezat z kusu dřeva či jen ozdobit čtyřmi svíčkami a dekoracemi velký talíř nebo kulatý podnos. Ať už použijeme jakoukoliv techniku výroby a zdobení, vždy mějme na mysli, že věnec děláme sobě pro radost a pro adventní pohodu našeho domova.  

Při výrobě a postupu věnců se můžete inspirovat na www.vytvarnetechniky.cz

Šárka Kunická

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl