Zahrada v září

Datum: 9.9.2013
Komentáře: 0
obrázek
Září je devátý měsíc roku. Podle římského kalendáře to byl měsíc sedmý, proto byl nazván september, toto označení proniklo do většiny evropských jazyků. České jméno září se v lidovém povědomí spojuje se slovem záře. Ve skutečnosti však pochází od výrazu ,,zaříjen" neboli malý říjen, popř. spojení ,,za říje", které souvisí s dobou podzimní říje jelenů, která už může koncem měsíce začínat.

                                                       Co srpen neuvařil, září nedosmaží. 
                                                 Září víno vaří a co nedovaří , říjen dopeče.

První dekáda září

Semena mnohých krásných letniček - hrachorů, měsíčků, afrikánů, kosmosů a dalších je škoda stále nakupovat. Při určité pěči dozraje na zahradě. Nechte si na semeno nejranější a nejkrásnější květy, ostatní odkvetlé odstraňte. Po dozrání semeno vyluštěte, vyčistěte a uchovejte v sáčku v tmavé chladnější místnosti.

Druhá dekáda 

rajčataNedozrálá rajčata skliďte a nechte za oknem ,,dojít". Okopejte a vyplejte záhony s jahodníkem. Seřízněte výhony stromkového angreštu o třetinu až polovinu. Sázejte podzimní odrůdy česneku. Přesazujte a dělte trvalky a skalničky a ke každé pak přidejte rašelinu.

Plody tykví jsou velmi citlivé vůči nočním mrazíkům, které se vyskytují již v polovině září. Tykve skliďte, jakmile začne hrozit nebezpečí, že bude mrznout. Na dobře větraném místě, kde nemrzne, cukety a dýně dozrají a vydrží tam až do prosince. Je však důležité je průběžně kontrolovat, aby nezačaly zahnívat.

Třetí dekáda

Vysazujte cibule květin, tulipány se sice vysazují až v říjnu, ale vhodný je i konec září. Vysazujeme stálezelené listnáče, aby ještě před zimou zakořenily. Kopejte jámy pro výsadbu ovocných stromků, připravte kůly a úvazky. Vyndejte ze země hlízy jiřin, mečíků a montbrétií, očistěte je a uložte na zimu.

Petrželku přesaďte do kořenáčů, budete ji moci celou zimu sklízet. Pro tento účel je možné využít listovou i kořenovou petržel. Kořenová však nemá kadeřavé listy. Budete pro ni potřebovat hlubší, tedy větší kořenáče, protože její kořeny jsou o hodně delší, než je tomu u kadeřavé listové petržele. Vyryjte optarně ze země, dávejte přitom pozor na kořeny a okamžitě zasaďte. V září zasaďte do kořenáčů pažitku, potom ji budete moci sklízet celou zimu. K výsadbě se hodí jen mohutné trsy.

Chcete-li si nasušit pro zimní potřebu listy libečku, musíte je sklidit v září. Listy se nesmějí sušit na slunci, protože potom ztrácejí značnou část aromatických látek. K podobným ztrátám dochází i tehdy, když usušené listy neuskladníme ve vzduchotěsných nádobách.
Nasušte majoránku z druhé sklizně, protože v tu dobu nemají rostliny většinou nasazena poupata. Nesmíte na ně tedy čekat, naopak se musíte řídit uvedeným kalendářním datem.
Nasušená naťová petržel a nať celeru, kterou uskladníme v dobře uzavíratelné nadobě, nám bude vonět v každé polévce celou jeřabinyzimu.

Málo zahrádkářů oceňuje pomoc sýkorek a jiných užitečných druhů ptactva. Spolykají obrovské množství škodlivého hmyzu. Vyplatí se je lákat na zahradu. Teď je čas začít. Připravit krmítko, do něho dávat semena plevelů, slunečnice a jiných rostlin a k němu občas pověsit kus loje, kůže se zbytky tuku apod. Sýkorky si zvyknou na prostředí zahrady a ,,ubytují" se na ni trvale. Dozrávají také bezinky a jeřabiny. Měli byste je sbírat a sušit, protože představují dobré zimní krmivo pro ptáčky. Celá plodenství rozvěšte na vzdušném místě, chráněné před deštěm a nechte je tam úplně uschnout. V zimě můžete tyto plody smíchat s jiným krmivem pro ptáčky.

Text: redakce
Foto: Pixmac

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl