Pořizujeme pozemek na stavbu domu

Datum: 23.11.2011
Komentáře: 0
Pokud někdo nevyrůstal v rodinném domě se zahradou od dětství, dříve nebo později dospěje k poznání, že by bylo prima takový dům mít. Ať už chceme kvůli dětem odejít z města, investovat do budoucnosti, realizovat se na vlastní zahradě, anebo nás zkrátka už nebaví tísnit se v bytové zástavbě – důvodů může být plno, ale v závěru každého rozhodování stojí na prvním místě otázka jak od Nerudy – kam s ním?

Samozřejmě v případě, že na nás štědří předci mysleli příjemným odkazem v podobě chaty či chalupy, anebo nám zahrada spadla do klína v rámci restitucí či vyrovnání s příbuznými, pak máme zčásti vyhráno a zbývá nám jen dořešit, zda právě na tom našem konkrétním pozemku bude moci stát právě ten náš domeček, anebo zda použijeme k přestavbě dosavadní budovu. 

Většina budoucích majitelů domů ale takové štěstí nemá. Potom nezbývá, než pátrat na vlastní pěst, anebo se obrátit na odborníky, tedy především makléře realitních kanceláří. Důležité ale je vědět, co vlastně potřebujeme zjistit, předtím, než nám vůbec nějaký pozemek bude připadat zajímavý. Jistě na prvním místě jsou naše finanční možnosti – pokud nedisponujeme hotovostí, tak musíme mít dopředu jasno, jakou hypotéku můžeme dostat, ale abychom ji také zvládli splácet. 

Máme jasno, kde chceme žít? 

Poté je důležitým kritériem lokalita a její občanská vybavenost. Někoho třeba nadchne šumavská samota, ale má také dopředu jasno, že bude děti dovážet do školy několik kilometrů i v metrových závějích, vytápět dům devět měsíců v roce, po čtvrté hodině odpoledne už nenakoupí a nejbližšího lékaře najde pouze ve vzdáleném městečku? Na druhou  stranu – pokud volíme pozemek v případném budoucím satelitu, dokážeme se vyrovnat se skutečností, že vedle naší vysněné zahrady bude jednou stát malé sídliště naležato, sousedi nám uvidí do talíře úplně stejně jako v paneláku a my strávíme několik let v okolí staveniště? 

Na velikosti záleží 

Dalším důležitým kritériem je také rozloha pozemku, protože malý bungalov se vmáčkne i na pár set metrů čtverečních, ale rozlehlé sídlo ve stylu seriálu Dallas asi bude potřebovat takových metrů několik tisíc. Každý stavební úřad určuje kritéria rozlohy pozemků, podle nichž povolí stavbu ve svém katastru. V průměru se pohybují kolem tisíce čtverečních metrů, ale u satelitů či uvnitř již hotové zástavby mohou být i menší. Obvykle platí dvacetiprocentní zastavěnost pozemku – což znamená, že budoucí postavený objekt včetně terasy či garáže nesmí zabírat více než 20 procent rozlohy celé parcely. 

K pozemku by každopádně měly vést – anebo být v plánu – inženýrské sítě. Zcela nezbytná je elektřina, pokud není v místě zřízen vodovod a kanalizace, je nutné vědět, zda se na pozemku nachází zdroj pitné vody a zda stavební úřad povolí vlastní odpadní jímku (a také jak ji budeme vyvážet). Někdo také preferuje plyn jako nejlepší zdroj vytápění – i tehdy je potřeba mít jasno, jak se to má s jeho přívodem na pozemek. Natažení sítí ze vzdálených míst samozřejmě možné je – ale původně výhodnou cenu pozemku může velmi výrazně navýšit. K tomu navíc potřebujete souhlas vlastníků pozemků, přes něž by se sítě vedly. Ideální pozemek je tedy ten, který je kompletně zasíťovaný – tedy na jeho kraji se nacházejí „kapličky“ s přívodem všem požadovaných energií. 

Smí se tady vůbec stavět? 

Ne nepodstatným faktorem, který je důležitý pro náš budoucí dům, je zastavitelnost pozemku. Tedy zda se nachází v územním plánu obce určeném pro výstavbu bytových domů. Tuto informaci si snadno ověříme na příslušném stavebním úřadě, potřebujeme znát pouze číslo pozemku. K němu samozřejmě také musí vést přístupová cesta – kupovat pozemek, kde není vyjasněný přístup, je šílenství – a ostatně banka by nám na něj ani nedala úvěr a stavební úřad by se s námi nejspíš taky nebavil. Pokud náš vyhlédnutý pozemek zahrnutý v územním plánu pro výstavbu není, je potřeba si zjistit dostatek informací, zda a kdy tomu tak bude. V opačném případě si totiž můžeme pořídit sice hezkou louku, ale postaví si na ní (a možná taky ne) leda naše děti. 

V případě, že chceme ušetřit nervy a čas hledáním vhodného pozemku a obíháním úřadů, je nejlepší volit buď mezi developerským projektem, kdy si vyhlédneme firmu, která již nabízí zainvestované pozemky, velmi často přímo se zpracovanými schválenými projekty budoucích domů, anebo realitní kancelář, která pro nás vytipuje pozemky přímo na míru našim požadavkům, zašle nám o nich podrobné informace a my se pouze přijedeme podívat na ty, které nás zaujmou. Můžeme zde získat i další užitečné rady týkající se naší budoucí stavby. Tato varianta je nejvýhodnější a určitě se vyplatí, samozřejmě za předpokladu, že volíme kvalitní realitní kancelář anebo prověřenou developerskou společnost. 

A ve všech případech každopádně mějme na mysli, že při pořizování pozemku na náš budoucí dům se nevyplatí spěchat a raději si vždy všechny kroky pořádně promyslet a prověřit si veškeré potřebné informace. Jedině tak máme jistotu, že naše investice se nám vyplatí a že jednou opravdu budeme moci na zvoleném pozemku spokojeně žít v našem vysněném domě.  

Šárka Kunická

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl