Bříza je nejen koště do sauny

Datum: 9.7.2013
Komentáře: 0
obrázek
Na jaře se vyháněl dobytek na první pastvu březovými pruty, aby zůstal zdráv a nic zlého se mu nepřihodilo. Na velikonoce předpisovala lidová pověra nařezat březové proutky a našvihat jimi dětem, aby zdravě rostly. Na prvního května se dosud stavějí někde na návsích březové máje, zdobené pestrými fábory. Bříza je strom téměř všude obyčejný a známý a mezi všemi stromy se najde sotva jeden, který by tak brzo táhl k sobě šťávu jako bříza…

Břízu zná asi každý. Pupeny sbíráme na jaře, neboť mají mnohonásobně více obsahových látek, listy lze sbírat i v tomto období. Sběr pak nesmí obsahovat příměs větviček a jehněd a sušení se provádí ve stínu.
Březová metla pomáhá při bolesti, loupání ve svalech a kloubech po cvičení a fyzické zátěži. Dobře očišťuje kůži při náchylnostem k vyrážkám a abscesu, zrychluje hojení ran a odřenin, má uklidňující účinek, zlepšuje náladu.

K čemu břízu používáme?

Bříza se užívá k preventivním jarním, ale i letním očistným kůrám. Hlavními obsahovými látkami jsou tzv. saponiny a silice, které působí především močopudně a zároveň mírně dezinfekčně. Tyto saponiny jsou látky, které rozpouštějí hleny, posilují nervový systém a vážou přebytečné žlučové kyseliny. Vážou také cholesterol přijímaný potravou a okamžitě jej vylučují.

Listy břízy jsou součástí různých močopudných a urologických čajových směsí. Pro obsah tříslovin lze nálevu z listů břízy použít zevně ke koupelím např. u hemeroidů. Lze je v čajových směsích kombinovat s listy medvědice, kořeny pýru, libečku, petržele, jehlice trnité, s natí průtržníku, přesličky, bazalky, s plody jalovce a podobně. Listy působí i potopudně, zejména použije-li se čajových směsí např. s květy lípy, bezu černého nebo kůry vrby. Odvarem z březových listů se potírá kůže, postižená svrabem nebo lišejem a též se používá na koupele proti pocení nohou.

Březové koupele ke snížení nadváhy

Za pomoci březových koupelí můžeme provést celkovou nenásilnou redukční dietu. Z množství asi 3 hrstí čerstvých březových listů na 1 litr připravíme 5-10 litrů odvaru, který zředíme ve vaně s 60-100 litry vody. Celková koupel by měla trvat zhruba 10 minut, né déle, při mírné tělní teplotě vody. Po koupeli se neutíráme, zabalíme se pouze do županu a dynamicky se pohybujeme asi 15 minut po místnosti. Koupel provádíme 2x, u těžších forem obezity i 3x týdně, k tomu podáváme ještě 2 polévkové lžíce otrub opražených na suché pánvi a 1 lžíci lněného semene denně. Současně však musíme dodržovat nízký příjem kalorií a pravidelný pohyb.

Čaj na pročištění krveolej

Potřebujeme: Bříza list 10 lžic, kopřiva list 5 lžic, květ bezu 5 lžic, květ trnky 5 lžic

Necháme přejít varem, poté na 15 minut odstavíme a přecedíme. Popíjíme teplý šálek ráno i večer. Při vodnatelnosti se doporučuje odvar ve víně. Používáme 4 lžičky připravené směsi na 1/4 litru vody.

Březový olej na problémy s pokožkou

Za velmi účinný přírodní prostředek se nepochybně považuje březový olej. Vyrábí se z březových větviček a kůry. Můžeme si jej vyrobit podomácku. Odřežeme mladé větvičky a kůru, dobře je naklepeme paličkou a vložíme do 1 litru olivového oleje. Necháme na teplém místě asi 20 dní, pravidelně 2x denně protřepáváme, poté dobře přecedíme, nejlépe přes plátýnko. Používá se na všechny kožní neduhy, proleženiny, otoky, revmatismus, křečové žíly nebo bolestivé klouby.

Redakce
článek o koupeli - Byliny v prevenci - J.A. Zentrich
Foto: Pixmac

 

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl