Zkusila jsem masáž Širodharu

Datum: 21.11.2011
Komentáře: 0
obrázek
Masáž, obzvlášť asijská, je vždy pro mne velký zážitek a radost. Přináší uvolnění jak těla, tak mysli. O Širodhaře jsem věděla již dlouho, ale teprve teď se mi konečně naskytla možnost si ji vyzkoušet. Ráda bych se s vámi podělila o své zážitky.

 Širodhara, starodávná účinná a prověřená metoda, se používá úspěšně již přes pět tisíc let. V sanskrtu (staroindickém jazyku) znamená širo = hlava a dhara = tok. Během této několik tisíc let staré léčebné metody teče tenkým pramínkem tekutina (nejčastěji teplý léčivý olej) ze speciální nádoby na čelo. 

Nejdříve olej, potom pára 

V centru přírodní medicíny dr. Freje mě přivítal masér, který má indické předky. Ulehla jsem na lehátko a pan masér si připravil speciální nádobku s olejem nad mé čelo. Olej se používá sezamový, který je zahřátý na příjemnou teplotu a je v něm vylouhovaná směs bylin (například Brahmi Gotu Kola - bacopa monnieri, Ašvaganda - withania somenifera, Šatavari - asparagus racemosus, Bala - sida cordifolia, Bringaradž - eclipta alba). Tekoucí jemný pramínek oleje vám míří na střed čela a dál s ním pan masér pomalu jezdí po celém čele. V průběhu celého procesu hraje příjemná relaxační hudba. Vychutnávala jsem jen příjemné pocity v těle a zkusila na nic nemyslet, popřípadě jen sledovat svůj vdech a výdech. Po skončení procedury jsem si šla ještě lehnout do parního bylinného boxu. parní box

Parní bylinná lázeň, neboli orient-sauna, je detoxikační a relaxační procedura. V boxu dochází k rovnoměrnému prohřívání a napařování vonícími bylinnými párami z léčivých rostlin, které přicházejí zdola k celému tělu. Teplota uvnitř boxu dosahuje 40 stupňů. Při tomto saunování se leží pohodlně na dřevěném roštu s prostěradlem, hlava zůstává mimo saunu a tím nedochází k přehřátí plic, mozku a hlavy. Klient dýchá vzduch z místnosti. Pára prochází přes čerstvé nebo nasušené byliny. Vstřebáváním léčivých bylin vyplňuje voňavá pára uzavřený prostor boxu, tělo se prohřívá a dochází k detoxikaci, vylučování toxinů a vstřebávání bylinných par pokožkou. Nastává příjemné uvolnění. Pleť je po celém procesu lesklejší, měkčí, pružnější. Svaly a klouby se uvolní. 

Proč širodhara? 

Jedná se o neobyčejně účinnou relaxační techniku. V Ájurvédě se považuje za jednu z omlazovacích a pročišťovacích procedur, používá se k odstranění příčiny mnoha nemocí. Z těla se vylučují nahromaděné toxiny, způsobující nemoci a zároveň se vyživují tkáně. Širodhara posiluje organismus a prodlužuje věk, také zajišťuje ideální přísun živin v těle i mysli. Při pročišťovací a omlazovací terapii (nazývané rasájana), která je jedinečná a najdete ji jen v Ájurvédě, se tělo pročistí a uvede zpět do rovnováhy. Zejména se také zklidňuje nervový systém, tedy snižuje celkový stres v organizmu, masáž léčí také migrény a bolesti hlavy, odstraňuje deprese a úzkost. 

Na závěr celé procedury, která v této podobě trvá zhruba půl až třičtvrtě hodiny, jsem odešla do sprchy, kde jsem měla možnost si hlavu umýt. Doporučuje se ale nechat ji v teple a olej smýt šamponem nejdříve za hodinu, případně až před spaním, nebo nechat na pokožce působit až do druhého dne bez umytí. Kdo chce ale odejít s olejem ve vlasech, potřebuje s sebou mít nějaký starý šátek či jinou pokrývku hlavy a zajistit si odvoz. Takže ideální po proceduře není vrhnout se znovu do shonu velkoměsta, ale nechat relaxaci vyznít co nejdéle. 

Širodhara je vhodná tam, kde je příliš stresu v životě. Především ale pro ty, kteří chtějí zažít zklidnění a příjemnou relaxaci u speciální procedury. Doporučuji vyzkoušet a nebo si vybrat z další široké nabídky www.eccevita.cz , http://www.dr.frej.cz/ Teď před Vánocemi je tak možné udělat radost nejen sobě, ale prostřednictvím dárkového poukazu někomu ze svých blízkých a objednat mu některou z masáží, ze které vždy odejde s úžasným a nezapomenutelným zážitkem. Takový vánoční dárek určitě každého potěší. 

Vendula Králová
fot:pixmac

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl