Pokoj ze starých časů

Datum: 22.11.2011
Komentáře: 0
obrázek
Moderní design nábytku, který na nás útočí ze všech stran v mnoha podobách a barevných variantách, může po určité době unavit. Jak člověk vyzrává, mění se i jeho styl a priority, a tak někdy hypermoderní pokoje vybavené v kosmickém stylu, hit současné doby a zejména mladé generace, přestanou vyhovovat. Tehdy si uvědomíme, že mile a útulně na nás působí věci staré a tradiční.

 Tento příklon k minulosti je paradoxně jedním z hlavních trendů současnosti. Je to možná právě onou přesyceností vším novým, možná také proto, že minulost v sobě ukrývá do značné míry určité jistoty, pocity bezpečí, které v dospělosti tak rychle ztrácíme a neustále o ně musíme bojovat. Co je nám platný obrovský obývací pokoj napěchovaný nejmodernějším nábytkem a špičkovou elektronikou, když se v něm cítíme studeně a ani plazmová televize přes půl stěny se zábavným pořadem v HD rozlišení nedokáže zaplašit náš pocit osamělosti? 

Retro styl se veze na vlně zájmu, protože ať si to chceme, nebo nechceme připustit, nejlépe nám stejně bylo ve staré světničce u babičky, kde jsme seděli na oprýskané stoličce u rozpálených kamínek, popíjeli čaj ze sušených bylinek, pozorovali starodávné kukačky na zdi a poslouchali praskající desku ze starého gramofonu doplněnou o historky o našich předcích. Ne, nejsme tak staří. To jen minulost předhonila přítomnost a svým klidným a nenásilným tempem nad ní vítězí. A dnešní uhoněná doba si přímo říká o to, abychom si ji alespoň ve svém soukromí kompenzovali něčím, co nás uklidní a potěší. 

Originál a klasika jsou v kurzu malovaná lavice

Starý nábytek se navíc od toho současného lišil nejen svým klasickým provedením v čistých liniích. Každý kousek byl do jisté míry solitérem, originálem vytvořeným z kvalitních surovin (obvykle masivu, tedy opracovaného dřeva) a prověřeným staletími využití v prapůvodních domácnostech. Propracování do každého detailu, mnohdy i ruční malování, přináší stejně romantický pohled, jako například Ladovy obrázky českých vesniček. A přiznejme si to – tyto obrázky nás uklidňují i dojímají doposud právě pro svoji nostalgii a pohodu, která z nich čiší.  

Objevili jsme pro vás další krásné kousky nábytku, jimiž lze vybavit nejen selskou chalupu v jižních Čechách nebo roubenku na horách. Při troše kreativity a jisté míry citlivosti se dají podobným nábytkem vybavit i zcela nové a moderní domy či byty, samozřejmě v případě, že budou jednotlivé části obytných místností sladěné do stejné podoby evokující starší časy. O kuchyni jsme si zde již povídali, dnes můžete získat dohromady nejen starobylou kuchyňku, ale i další vybavení.

Ložnice jako na zámku? noční stolek

Ať už si vyberete starobylou pohovku, obrovskou almaru na spoustu nezbytností, knihovnu, polici, pohodlnou postel, noční stolek či jenom obyčejnou lavici, ze všech kousků na vás dýchne to nejlepší z české historie. Některé kusy nábytku jsou ručně malované renesančními motivy nebo na nich nalezneme ručně vyřezávané detaily. Starobyle vypadající nábytek překvapí svojí pohodlností, detaily propracování i vzorů a hlavně originalitou odkazující k původům české a moravské historie a architektury.

Pojďte se s námi podívat, kam až může dojít fantazie inspirovaná minulostí. Třeba si vzpomenete ještě na další možnosti, čím doplnit zrovna svůj pokoj.   

www.kuchyne-bohemian.cz 

Anna Rejšková

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl