O ekobydlení a nálepkách

Datum: 23.4.2013
Komentáře: 0
obrázek
Hladiny realitního trhu již delší dobu čeří téma ekologických štítků, novinky zavedené ministerstvem průmyslu a obchodu. Bohužel jak už to v České republice bývá, z bohulibé (a např. v Německu naprosto samozřejmé věci) udělá náš Kocourkov ztřeštěnou taškařici, která bude každého kupujícího zase stát pár tisícovek navíc. Zájemkyně o ekologické bydlení totiž nepozná ze štítku zhola nic.

Dobrý nápad, provedení horší (jako vždy)

Ve své podstatě měl štítek pomoci kupujícímu na základě stupnice A - G v odhadu budoucí energetické náročnosti jeho bydlení. Systém funguje na podobné bázi jako skupiny, které dnes běžně rozlišujeme u domácích spotřebičů. Bohužel kategorie (a to platí zejména u nejvyšší A) jsou tak široké, že stejné hodnocení mohou dostat luxusní byty nebo moderní rodinné domy splňující kritéria pasivního domu, a kancelářská budova postavená v roce 1984 s energetickou spotřebou středně velké vesnice. Jedním slovem: hloupost.

Co z toho pro fanynky kvalitního bydlení s nízkou uhlíkovou stopou znamená? Bohužel kromě přidaných a celkem zbytečných nákladů nic.

Bude štítek potřeba?

Zavádění energetických štítků bude probíhat v několika fázích. Od ledna 2013 platí nová povinnost při prodeji či pronájmu nemovitosti. Majitel (tedy potenciální prodávající) si musí nechat vystavit takzvaný průkaz energetické náročnosti budovy. Současná podoba zákona (novela  318/2012 Sb.) přináší povinnost jen pro některé nemovitosti, další budou přibývat postupně až do roku 2016, kdy mají být štítky povinné pro všechny bez rozdílu.

Za štítek z počátku bude platit prodejce, ale je velmi pravděpodobné, že jeho cenu promítne do konečné částky za nemovitost, což nákup prodraží řádově o tisíce. Ministerstvo kontruje, že štítky nepřinesou skokové zdražení všech položek na realitním trhu, jelikož např. stavební pozemky na prodej logicky mít osvědčení nemusejí. To je bohužel útěcha velmi chabá.

Pěkně postaru

Pro ty, které touží po pasivním domě, se tedy nic nemění. Dále bude nutné mít dostatečný přehled o všech technických aspektech pasivního domu. Bez znalosti kvalitní tepelné ochrany, správné konstrukce otvorů, vzduchotěsnosti a pokročilých systémů vytápění a chlazení podle autorů koncept pasivního domu Adamsona a Feista se stále neobejdeme. Na štítky můžeme zapomenout, neboť tento byrokratický výmysl nám žádnou reálnou úsporu sám o sobě nepřinese.

 

 

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl