Zahrada v únoru

Datum: 8.2.2013
Komentáře: 0
obrázek
Letošní únor zatím nenaplňuje pranostiku "únor bílý, pole sílí". Sluníčko v únoru jen tak protepluje, nepálí. Objevují se první cibuloviny. I když je ještě kalendářní zima, tak zahradní přípravy již začínají. První, co můžeme začít na zahradě dělat, pokud není sníh, je údržba trávníku. Vyhrabeme staré listí a můžeme poprvé přihnojit a nebo lehce posypat prosátým kompostem. Připravili jsme pro vás pár rad, jak se začít po zimě starat o svou zahradu.

Kdo má na zahradě místo na pařeniště, ten může začít s jeho přípravou před setím. Na dno dáme suché listí a na něj navážíme koňský hnůj. Lehce pokleme lopatou a přidáme další vrstvu listí, která má zabránit rozvoji hub. Zároveň udržuje v pařeništi teplo. Poslední vrstvou je kompostová zemina. Zvenčí obložte stěny pařeniště hnojem nebo listím a pařeniště zakryjte oknem a zakryjte slaměnými rohožemi. Rohože odstraňujte jen při déle trvajícím slunečním svitu. Do takto připraveného a ohřátého pařeniště sázíme koncem února nebo začátkem března předpěstovanou sadbu salátu a do meziřádků můžeme zasít ředkvičky.

Během února se dokončí prosvětlování a případný průklest okrasných dřevin. Okrasné dřeviny, které jste vysadili na podzim a neseřezali je, se musí prořezat nejpozději do konce března. Neplatí to pro zakrslé dřeviny a pro jehličnany.

Za bezmrazých dnů lze prosvětlit plané růže. Staré větve odstaňujte každoročně. Aby živé ploty vyhnaly pěkné letorosty, je potřeba dokončit jejich řez koncem února nebo začátkem března. Týká se to především ptačího zobu obecného, habru obecného a hloh obecného. Ploty z kdoulovce japonského nebo zlatice převislé stříhejte až po odkvětu.

Pokud není půda promrzlá, tak můžeme ještě vysazovat cibule tulipánů.

Na konci února je vhodná doba na naklíčení a předkořenění brambor. Pokud je chcete sázet na záhon nebo malá políčka na konci dubna, tak nakličujeme brambory až ve druhé polovině března. Do bedýnky nasypeme vrstvu vlhké rašeliny a hlízy brambor sázíme očky nahoru. Po vsazení ještě lehce zasypeme rašelinou. Používáme zdravé hlízy kvalitních raných odrůd. Teplota místnosti by měla být 12-15 stupňů Celsia.

Je čas na seříznutí muškátů, které jsme nechali přezimovat. Koncem února seřízněte každou větvičku na třetinu, přesaďte do nové zeminy a zakraťte kořeny. Stejně tak je čas na zakrácení výhonů fuchsií, aby nám vytvořily husté keříky. 

Únor je čas na vysetí některých druhů paprik, rajčat, lilku, zelí, květáku nebo pórku. Také je čas pro rychlené kedlubny nebo salát.
Z květin jsou to např. lobelky nebo petúnie s dlouhou dobou klíčivosti..

Kvetoucí orchideje přihnojujeme jednou za měsíc zatímco ostatní pokojové rostliny necháváme ještě odpočívat.

Užijte si květy prvních poslů jara sněženek, talovínů a později i krokusů

redakce

Foto: Pixmac

 


 

 

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl