Silný imunitní systém s přírodní medicínou

Datum: 20.1.2013
Komentáře: 0
obrázek
V zimním a jarním období jsou lidé vystaveni virózám a bakteriálním infekcím. Přírodní medicína rozlišuje imunitu vrozenou, danou při narození a tvořící bariéru proti mikrobům, a imunitu získanou. Získaná imunita představuje sekundární ochranu proti škodlivým choroboplodným zárodkům a lze ji získat proděláním infekčního onemocnění, po kterém si imunitní buňky pamatují daného mikroba a při příštím setkání již signalizují imunitnímu systému, že je nutné proti těmto malým vetřelcům vyrábět protilátky, které je zneškodní.

Také očkování patří k získané imunitě, ale některá očkování lze řadit ke zbytečným a zatěžujícím organismus, například příliš není doporučované očkování proti chřipce. Většina moderních nemocí je způsobena špatným životním stylem, nevhodným jídelníčkem a vnějšími negativními vlivy, jako jsou toxiny v ovzduší a v potravě. K hlavním faktorům, které snižují imunitu, patří též stres.

Nepravidelná životospráva, strava a stres hluboce ovlivňují náš organizmus a způsobují ukládání škodlivin v tkáních, čímž se vytvářejí podmínky pro nemoc. Po letech tento stav vyústí v různá chronická onemocnění, dokonce i v rakovinu nebo cukrovku. Známým příkladem choroby s oslabenou imunitou je AIDS. V případě této nemoci umírají lidé na nečinnost imunitního systému a tedy relativně banální infekci.

Příčiny a projevy oslabené imunity

Za příčinami imunitních nemocí stojí mikroby, viry, znečištěné ovzduší, stres, metabolická onemocnění, nesprávné životní návyky, ale také můžou být geneticky podmíněny.

K nejčastějším projevům oslabené imunity patří:

- Opakované infekční onemocnění
- Únava bez patologického nálezu
- Náchylnost k onemocnění
- Nedostatek energie

Jak imunitu podpořit

V přírodní medicíně je doporučeno předcházet poruchám imunity správným životním přístupem, kdy každý vhodnou stravou, pohybem, spánkem, protistresovou meditací a relaxací a bylinami upraví nerovnováhu ještě v době, než nemoc naplno propukne. Z hlediska stravy je dobré vyloučit těžké potraviny jako tvrdé sýry, červené maso (hovězí, vepřové, skopové, jehněčí) a jogurty. Pít se má teplá voda s citrónem a bylinné čaje.

Byliny na posílení imunity

K nejznámějším bylinám na podporu imunity patří amalaki, amrita, ašvaganda a neem.

Amalaki (Emblica officinalis) - indický angrešt je nejznámějším tonikem a nejbohatším přírodním zdrojem vitaminu C, který se nezničí ani varem a úpravou do kapslí. Je to jeden z nejsilnějších antioxidantů.

Amrita (Tinospora cordifolia) zvyšuje odolnost proti nemocím, posiluje imunitu. Má hořkou chuť, protizánětlivé a protikřečové účinky.

Ašvaganda (Withania somnifera) je jedna z hlavních bylin podporující tvorbu imunity, tedy posilující imunitu. Zvyšuje odolnost a sílu.

Kutki (Picrorhiza kurroa ) posiluje nejen imunitu, ale také játra. Nachází se v přípravku LKC.

Tulsi. Je vhodné pít teplou vodu s limetkou a některý z čajů Tulsi ze svaté bazalky (Ocimum sanctum). Tulsi, elixír zdraví, má mnoho zdravotních účinků a mimo jiné posiluje imunitu a dýchací systém. Lze je pít v různých chuťových podobách v různých bio Tulsi čajích.

Chřest hroznovitý, Śatavari (Asparagus racemosus), posiluje ženský organismus a imunitu.

Echinacea je vhodná pouze ke krátkodobému užívání při nachlazení.

Ginkgo (čistý extrakt v ampulích) patří také k imunitu podporujícím bylinám, nejen na prokrvení. Též Organic Aloe vera a česnek posilují imunitu.

Tipy na zvýšení imunity

Zvýšení imunity výrazně pomáhá vitamin A a C v přírodním stavu. Vitamín A (antiinfekční vitamín) je obsažen ve žlutém ovoci a zelenině, tučných rybách. Vitamín C ve velkých dávkách 1 - 3 gramy denně podporuje tvorbu lymfocytů a kolagenu, který omezuje průchod virů. Obsahuje ho amalaki, citrusy, hrách, brokolice, kapusta, rajčata, kiwi, čerstvý pomerančový džus, papája, šitaké. Imunitu podporují také olejové ájurvédské masáže a širodhara, speciální masáž hlavy.

David Frej
www.eccevita.cz

Úvodní foto: Pixmac

 

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl