Chytrý dům ovládaný nejen telefonem

Datum: 5.1.2013
Komentáře: 0
obrázek
Každý dům a mnohý byt je dnes vybaven spoustou elektricky ovládaných zařízení, jako jsou světla, žaluzie, rolety, topení, případně klimatizace, závlaha zahrady apod. Každá technologie má svoje vlastní ovládání. Počínaje vypínačem pro světla a ovládáním rolet, přes termostaty pro topení, domovní telefon s otvíráním dveří, až po dálkové ovladače ke klimatizaci a žaluziím nebo klávesnici alarmu. Při odchodu, ale i běžném provozu domácnosti pak musíme běhat a vše individuálně nastavovat...

1. Proč se nebát inteligentních domů?

Kolikrát při odchodu zapomeneme zapnout alarm nebo vypnout světlo v komoře, nebo se vracíme zkontrolovat, zda jsme vypnuli žehličku a sporák. Začne li svítit slunce, obíháme dům a žaluzie po jedné stahujeme, abychom je za chvíli zase vytahovali. Na spotřebu zbytečně zapnutého topení nebo tichých žroutů jako je televize a ostatní „vypnuté“ přístroje, myslíme pouze při placení účtu za energie.

V tak zvaných Chytrých domech, které se stávají stále běžnějšími, jde o co nejjednodušší a nejpohodlnější ovládání těchto zařízení. Zde vítězí líbivé aplikace pro tablety a telefony, které sdružují všechna ovládaná zařízení a podávají přehled o dění v domácnosti, zapnutých spotřebičích i návštěvě za dveřmi. Důležitý je také přínos propojení jednotlivých samostatných systémů, kdy se v letním parnu sami stáhnou rolety a se sluncem nemusí bojovat jen klimatizace, nebo kdy nám takzvané odchodové tlačítko postupně vypne všechny světla, zavře žaluzie, odpojí sporák i zásuvky pro varnou konvici, žehličku i televizi. Dále se sám zapne alarm a po nějaké době sníží výkon topení. Kromě komfortu a pocitu bezpečí nejsou k zahození ani takto dosažené provozní úspory.   

2. Proč vznikl Chytrý rozvaděč?

Dnes se chytré domy realizují na zakázku dle individuálních požadavků jednotlivých investorů. Umožňuje to řešení na míru, kdy je možné realizovat jakoukoliv funkci, na jakou si klient vzpomene. Tento zakázkový přístup musí ale zákazník patřičně zaplatit. Proto je také v rámci nových domů v České republice jen kolem 5% těch inteligentních. U bytů je toto procento ještě řádově nižší.

Vzniku Chytrého rozvaděče byl inspirací automobilový průmysl. Auta byla dříve také vyráběna ručně na zakázku, což sice umožňovalo individuální přístup, ale k masovému rozšíření došlo, až když Henry Ford v roce 1913 spustil pásovou výrobu a snížil tím cenu automobilu na dostupnou úroveň. Při koupi automobilu se 99% zákazníků plně spokojí se sériovým vozem. Jen si vyberou značku a typ dle svých potřeb a přidají úroveň výbavy, která nejlépe vyhovuje jejich vnímání poměru cena/výkon.

Chytrý rozvaděč je podobně modulárně řešený. Základní moduly se vyrábí v několika velikostech (Piccolo, Uno, Due a Tre), které se stejně tak jako jednotlivé modely automobilů hodí pro různé uživatele a pokrývají potřebu různě velkých domů a bytů.  Jako si u auta volíme doplňkovou výbavu (jestli chceme elektricky stahovat okýnka vpředu i vzadu, jestli budeme mít jedno zónovou či více zónovou klimatizaci, vyhřívání sedaček apod.), tak si k základnímu modulu Chytrého rozvaděče můžeme přidat rozšiřující modul pro Alarm, modul pro Kamerový systém, modul Multimédia, apod. A stejně, jako do automobilu můžeme ihned nasednout a odjet, i Chytrý rozvaděč můžeme po zapojení s kabeláží začít plně využívat včetně ovládání přes tablety, telefony a počítače. Zapojení zvládne každý běžný elektrikář.

3. Kolik Chytrý rozvaděč stojí?

Cena tohoto sériově vyráběného řešení je podobná nadstandardním výbavám tuzemského automobilu. Pro jednoduchost lze říci, že Chytrý rozvaděč i s ovládací aplikací pro telefony a tablety, představuje navýšení od 40.000 Kč oproti konvenční elektroinstalaci. To je cena, která chytré bydlení přibližuje opravdu každému.

www.chytryrozvadec.cz

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl