Advent je tady co nevidět

Datum: 19.11.2011
Komentáře: 0
obrázek
Advent (z lat. adventus – příchod) představuje začátek liturgického roku. Jeho hlavním tématem v křesťanském pojetí je očekávání oslavy narození Ježíše Krista, tedy příchod Vánoc. Toto období patří k nejkrásnějšímu očekávání v roce, a to zejména pro svůj přesah ze svátků ryze křesťanských do běžných zvyků všech ostatních – mnohdy zcela ateisticky smýšlejících - lidí.

Stopy adventní liturgie sahají až do pátého století, a to zejména v Ravenně a Římě. Tato doba představovala postní období trvající několik týdnů (neboli adventních nedělí) a věřící ji vnímali jako kajícnou přípravu na příchod Krista. Papež Řehoř Veliký stanovil definitivní počet nedělí na čtyři, tento počet se ustálil zhruba v desátém století. Období adventu začíná první nedělí adventní, což je neděle mezi 27. listopadem (jako je tomu i letos) a 3. prosincem. Advent potom končí při západu slunce na Štědrý večer. 

Fialová není červená 

Liturgickou barvou adventu je fialová a její odstíny (je to prý také barva bolesti a lítosti), tuto barvu o třetí adventní neděli ale nahrazuje růžová, symbolizující radost. Fialovou barvu měla i kněžská roucha, protože však tato barva nebyla příliš v přírodě zastoupená, poměrně často se mezi prostým lidem nahrazovala (a v dnešní době již zcela běžně nahrazuje) červenou, později ji doplnila také modrá či stříbrná a dnes můžeme vidět adventní výzdobu prakticky ve všech barevných spektrech. 

Očekávání příchodu Ježíše na svět bylo vždy v myslích lidí chápáno jako zastavení, zpomalení a rozjímání a klidné očekávání svátků Vánoc. Bylo to typické pro toto období – brzký příchod tmy, dlouhé večery, lidé nemohli pracovat venku, a tak seděli doma při světle svíček, vyprávěli si a věnovali se například draní peří či vyřezávání předmětů ze dřeva a jiným domácím pracím. V tomto období v minulosti hospodyňky pečlivě uklízely a svátečně zdobily své domovy a pekly cukroví – protože přes rok žili lidé skromně, sladké pečivo si dopřávali jen velmi zřídka – a Vánoce byly jedním z těchto slavnostních okamžiků. Cukrovím se také později zdobily stromečky pro radost dětem. vánoční cukroví

Trochu pozměněné tradice 

Oba tyto tradiční zvyky nám zůstaly do současnosti – pouze v poněkud pozměněné podobě. Hospodyňky se předhánějí v důmyslnosti a počtu druhů vánočního cukroví a výrobci cukrovinek zase závodí v nabídce čokoládových kolekcí, kterými se stromky ověšují. Také ono rozjímání z minulosti dostalo vážné trhliny. Adventní neděle byly v období komunistické vlády přejmenovány na méně nábožensky závadné pojmy jako železná, bronzová, stříbrná a zlatá. V tomto období o předvánočních nedělích byly oproti tehdejším zvyklostem výjimečně otevřeny obchody, a tak lidé místo rozjímání či adventní bohoslužby uháněli do obchodů pro výhodné nákupy dárků. Tento zvyk s příchodem tržního hospodářství ještě více zmohutněl, takže dnes je období adventu mnohem více spojováno s komercí, přemrštěnými nákupy, reklamní masáží ze všech dostupných médií, shonem a stresem. 

Advent své kouzlo neztratí 

Záleží ale na každém z nás, nakolik se chce nechat vláčet komercí, anebo se raději vrátit k původním tradicím. Divadla i koncertní sály pořádají v tomto období mnoho krásných adventních koncertů. Svátečně ozdobené kostely otevírají své brány nejen věřícím. Na náměstích v českých městech a často také na nádvořích hradů či zámků se konají typické adventní trhy, které přinášejí staré zvyky – prodej perníčků a výrobků ze dřeva a slámy, ochutnávku svařeného vína či medoviny, koncerty či zpěv vánočních koled a adventních písní, mnohde najdeme improvizovaný betlém se živými zvířátky i Marií s nemluvnětem, řemeslníci (například kováři či řezbáři) předvádějí původní řemesla. Koupit si zde můžeme vánoční stromeček i adventní věnec. 

Adventní věnec je ostatně jeden ze symbolů adventního období. Spletený z větví jehličnanů či stálezelených keřů a ozdobený čtyřmi svíčkami ve tvaru kříže. Každá svíce představuje jednu adventní neděli a o každé neděli by měla hořet právě jedna. Této tradici bývají uzpůsobené i některé sady svíček, z nichž každá je o něco kratší než předchozí, takže se postupně zapalují a na konci adventu o poslední neděli hoří všechny čtyři stejně dlouhé. adventní věnec

Na trhu i v květinářství můžeme koupit mnoho různých druhů adventních věnců, od těch nejjednodušších ozdobených jen svíčkami až po složitě zdobené vazby. V dnešní době ale není vůbec složité udělat si tuto adventní výzdobu vlastní výroby. Pokud to chcete zkusit, tip na výrobu najdete v příštím článku věnovaném právě adventním věncům a předvánoční výzdobě. 

Šárka Kunická

Foto: Pixmac

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl