Purpura na plotně

Datum: 4.12.2014
Komentáře: 0
obrázek
Purpura patří k českým Vánocům stejně neodmyslitelně jako kapr nebo bramborový salát. Tento typický produkt, který v minulosti provoněl všechna obydlí, a spolu s jeho vůní se do místností pomalu vloudila ta typická vánoční atmosféra, se pojí s neméně typickou vánoční písní, která právě tuto atmosféru dokresluje.

Díky purpuře si každý představí především teplo, klid a pohodu, možná Vánoce svého dětství, možná stará litinová kamna, díky jejichž sálání se z purpury uvolňovala právě její typická vůně. Proč vlastně tak krásně voní? Purpura je směs koření a bylinek a různých vonných esencí, které se uvolňují právě při pozvolném zahřívání či doutnání na plátech kamen (či na plotně, chcete-li). Není problém si ji vyrobit doma, směs by se měla ale nechat jeden či dva týdny uležet, proto je nejvyšší čas ji připravit.badyán

Udělejte si purpuru sami

Základních surovin pro výrobu purpury je mnoho. Použít lze především další typické vánoční koření, jako je hřebíček, skořice, badyán či muškátový oříšek, ale přidat lze také levanduli, meduňku, mátu či mateřídoušku, tymián, rozmarýn, šalvěj, oregano (tedy vesměs koření, které míváte doma na vaření), také sušené jehličí, listy maliníku či ostružiníku, vřesu, sušené květy růží či měsíčku nebo chrpy. Přidat je možné také třísky či piliny smolného dřeva (například borovice), do směsi se naopak nehodí ovoce, a to ani sušené. Ve většině případů obsahuje ovocný cukr, který by se mohl při pálení připékat. Všechny bylinky ve směsi rozdrtíme ve hmoždíři nebo v mixéru, aby se směs promíchala a zjemnila.

Směs bylinek potom nasypeme do sáčku či sklenice, přidáme pár kapek vonného olejíčku a pečlivě uzavřeme a necháme odležet, aby se aroma rozložilo do všech bylin. Olej je možné vybrat takový, jehož vůně se nám nejvíc líbí – hřebíčkový, lesní vůni, pomeranč, mandli, skořici či vanilku. Je lepší vůně nemíchat, maximálně přidat dvě podobné, aby byla celková vůně příjemná a vhodně vyladěná. A pak už si jen počkáme, až budeme moci purpuru nechat vonět na kamnech.

Podle tradic prý prapůvod pálení purpury sahá do keltského období, kdy se na otevřených ohních při slavnostech zimního slunovratu pálilo voňavé jehličí. Otevřený oheň či typická litinová kamna asi doma každý nemá, ale purpuru lze opatrně nasypat i na sporák, tedy pochopitelně na ten s litinovou nebo sklokeramickou plotýnkou. Je pak ale nutné nastavit mírnou teplotu a purpuru každopádně hlídat, aby nevzplála. Pro větší bezpečnost je možné vložit purpuru do nádobky aromalampy, anebo ji položit na podložku na radiátor. Čím více tepla na purpuru působí, tím více se její aroma uvolňuje, ale rozhodně nesmí hořet, jen mírně doutnat.

Tiše a ochotně…

Pohodová vůně dokáže vyladit naše smysly a přinést k nám skutečně sváteční a uvolněnou atmosféru, klid a spokojenost. Proto také purpura pomáhá zahnat stres či nervozitu a naopak vnáší do našich domovů to skutečné „kouzlo Vánoc“. Kromě purpury existují další možnosti, jak přinést domů příjemnou vůni – sem patří různé druhy vonných tyčinek nebo vánočních františků, jichž dnes na trzích či v drogeriích koupíme skutečně velké množství. A pokud nemusíte nutně pálit a vystačíte si s vůní, která se odpařuje sama o sobě, potom je ideální pořídit si domů poutpourri.pomeranč a hřebíček

Tato aromatická směs prý má původ ve staré Anglii, kdy měla pomáhat v šlechtických palácích a měšťanských domech potlačit nelibé vůně. Kromě toho vypadá esteticky. Opět můžete koupit hotovou směs, anebo použít sušené ovoce – citrusy či jejich slupky, křížaly, kolečka banánu, přidat lze jehličí a samozřejmě koření - kousky skořice, badyán a hřebíček. Rovněž tuto směs lze pokapat vonným olejem a hotová se nasype na dekorativní misku a umístí do prostoru. Další, zcela jednoduchou variantou zejména pro tvořivé děti, je aranžmá z celých jablek a pomerančů, do nichž mohou děti napíchat plody hřebíčků a proložit je na míse celými lusky vanilky či kusy skořice.

Ať už vyberete jakoukoliv kombinaci, důležité je, aby se vám její vůně líbila a aby do vašich domovů přinesla právě tu typickou vánoční pohodu…

Krásný advent

Šárka Kunická

 

 

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl