Proměna podkroví podle Feng Shui

Datum: 23.12.2012
Komentáře: 0
obrázek
Podkroví patří ve Feng Shui mezi nejproblematičtější prostory. Je to především z důvodu šikmin a trámů, které jsou zdrojem negativní energie v prostoru. Trámy fungují jako nůž – „krájejí“ vše co je pod nimi, šikminy narušují harmonii pravidelného půdorysu, vytvářejí klesající energii a „mrtvé“ kouty, kde se kumuluje stagnující energie. Vytvořit v prostoru podkroví plnohodnotné a zdravé bydlení vypadá tedy zdánlivě jako neřešitelný úkol. Podívejte se s námi na jednu proměnu podkroví, kde se s pomocí Feng Shui podařilo vše vyřešit k úplné spokojenosti majitelů.

Původní stav:

Prostorné podkroví rodinného domu bylo vyčleněno pro tři dětské pokoje, do kterých se vstupovalo ze společné chodbičky, kde byla zároveň umístěná toaleta. Všechny místnosti kromě šikmin a trámů měly další velký hendikep – chyběl z nich výhled, protože okna zde byla řešena pouze jako střešní. Důsledkem toho byl v celém podkroví nedostatek denního světla. Většina nábytku byla umístěna pod šikminami, malby ve dvou pokojích byly příliš syté a jeden z pokojů byl prostorově malý. Celý prostor postrádal jakýkoliv řád, žádné z dětí si v podkroví nechtělo hrát a spát chodily do ložnice rodičů v přízemí.

Hodnocení prostoru z pohledu Feng Shui:

Dětské pokoje v podkroví jsou v současné době nejproblematičtějším místem v domě. Chybí zde funkčnost po stránce praktické, energetické i estetické. Pro rozvoj osobnosti jsou takto řešené dětské pokoje nevhodné, protože neumožňují kvalitní spánek, vytvoření harmonického prostředí a neposkytují inspiraci. Díky nepřehlednosti, přeplněnosti a chaosu, který v pokojích vládne, se v těchto prostorách nemohou děti soustředit ani na hru, ani na učení. Postele i stoly svým umístění nesplňují školu formy ani školu kompasu. Pokoj není inspirativní, nerozvíjí dětského ducha a nevede k řádu. Naopak podporuje stagnaci, chaotičnost, nesoustředěnost a špatný spánek.  Zároveň zde chybí zohlednění individuality – konkrétní potřeby a přání pro každé dítě, které by jejich prostor měly naplňovat.

Řešení:

Základem pro jakoukoliv změnu byla nová úprava střechy, která umožnila ve dvou pokojích vsadit do štítů prosklené plochy, jejichž součástí byly i dveře na malý balkón. Tím došlo nejen k prosvětlení prostoru, ale také k jeho zvětšení a úbytku snížených částí místností. Pro nejmenší z místností byla navržena společná dětská šatna. Nejstarší sourozenec se přesunul do přízemí, kde pro něho vznikl studentský pokoj.

Bylo navrženo nové řešení interiérů včetně podlahové krytiny z masivního dřeva. Z hlediska Feng Shui bylo třeba eliminovat nepříznivé působení šikmin a trámů. Řešením bylo pod snížené části podkroví umístit úložné prostory a postel i stůl postavit více ke středu místnosti tak, aby byla dodržena škola formy (opora za zády) i škola kompasu (nasměrování do příznivého směru). Tím došlo k větší, alespoň optické, pravidelnosti půdorysu obou místností. Pro všechny sourozence byl zpracován rozbor energií, na základě kterých byly posíleny potřebné energie v souvislosti s energiemi světových stran dle Bagua (rozčlenění prostoru na 9 výsečí). Dále bylo nutné zbavit se nepotřebných věcí a pro zbylé věci vymezit jasné místo. Pro tyto účely byl navržen dostatek úložných prostor.  

Výsledek návrhu a realizace interiéru:

Pokoj na téma „Moře“

Prostřední sourozenec patří dle data narození do východní životní skupiny, jeho pokoj je umístěný v sektorech, které patří k východu (východ, jihovýchod). Jeho potřebným prvkem je především Voda, která je zároveň vhodná i pro oba zastoupené sektory z hlediska Bagua pro posílení prosperity a minulosti ve vztahu k předkům.

Tématem místnosti bylo zvolené „Moře“ – je vymalovaná převážně modrou malbou doplněnou o dekorace a doplňky v námořnickém a vodním stylu – například akvárium, maják nakreslený přímo na stěnu, který slouží jako věšák, záchranný kruh, sak na ryby, modrobílé hodiny nebo obrazy s motivem mušlí. Postel je řešena pomocí zvýšeného podia a samostatné matrace, nad postelí je stříška z rybářských sítí s lucernou. Aby místnost nepůsobila příliš chladně, doplňkovou malbou je zde světle žlutá, nábytek je převážně ze světlého dřeva azároveň jsou zde kontrastní oranžové prvky - houpačka, květináč, osvětlení - které místnost zateplí a oživí.

Pokoj na téma „Savana“

Nejmladší z dětí patří do západní životní skupiny, jeho pokoj je umístěný v sektorech, které patří k západu (západ, severozápad). Jeho potřebnými prvky jsou především Země, dále Oheň, přičemž zemní energie tyto sektory posiluje, což je vhodné. Dle Bagua se jedná o oblasti dětí, kreativity a nápomocných přátel.

Pro tento pokoj bylo zvolené téma „Savana“, kde bylo možné uplatnit především zemní odstíny a zájem o zvířata, která malý majitel místnosti projevil. Místnost jsme řešili podobným způsobem jako u staršího sourozence.  Stejně jsme se snažili umístit především postel mimo trámy a šikminy co nejvíce do prostoru, přičemž hluchý prostor jsme využili pro systém poliček na knihy a hračky atd. Oporu poskytuje příčka za hlavou, která může také sloužit pro ukládání věcí a zároveň odděluje kout pro pracovní stůl. Malba je v kombinaci oranžová a písková, doplněná o samolepky s motivem žirafy, stromu, mravence a šneka. Ohnivou energii, která je druhou potřebnou energií, dodává malované slunce na stropě v rámci centrálního osvětlení.  Malý obyvatel pokoje si může připadat jako dobrodruh – atmosféru mu dokreslí sítě nad postelí, provazová houpačka nebo živá palma.

Příběh se šťastným koncem

Podkroví bylo vyřešeno funkčně, energeticky i esteticky zcela dle potřeb a přání velkých i malých majitelů.  Díky nové šatně ubylo z dětských pokojů oblečení, sportovní potřeby a objemnější hračky. V průběhu řešení podkroví, se děti živě zajímaly o to, jak budou jejich nové pokoje vypadat, samy přicházely s novými podněty a pečlivě vybíraly z možností pro zařízení a vybavení místností. Ze zařizování se pro ně stala hra a moc se těšily, až budou moci nové věci vyzkoušet. Samy určily, které věci budou kam ukládat a pro všechny našly své místo. Postupně se měnily na námořníka a dobrodruha. Pokojíčky se pro ně staly místnostmi, kde tráví většinu svého času a večer se těší do postele, kde se jim na stropě po setmění objeví hvězdné nebe.

Více informací najdete na:
www.vitr-voda.cz

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl