Fenomén jménem severský design

Datum: 26.12.2012
Komentáře: 0
obrázek
Severský design je pojem, který je již po mnoho desetiletí velkým zdrojem inspirace, synonymem kvality i předmětem obdivu. Severský design, jehož původ je spjat s územím Norska, Švédska, Dánska a Finska, je typický jednoduchostí, moderní elegancí a čistou, vytříbenou formou. Charakteristickými znaky, díky nimž si získal své nezaměnitelné kouzlo, jsou důraz na kvalitu, pohodlí, krásu a funkčnost.

V Česku je průkopníkem severské architektury finská společnost YIT, v oblasti inteligentních technologií do domácnosti zase dánská značka Bang & Olufsen. Severské doplňky a ikony designu nabízí studio Designor. A pro ty, kdo si bez severské kvality neumí představit ani minutu, je tu firma HEEX s originální módou NÖR Denmark.

Při zařizování svého domova dnes mnozí lidé volí jako smysluplné pojítko inspiraci jedním stylem bydlení, často vycházejícím z konkrétní země nebo kultury – od venkovského inspirovaného francouzskou Provence, přes zdobný Versace styl typický pro domy ruských oligarchů, až po interiér v severském duchu, který je jedním z nejvyhledávanějších stylů vůbec. Severští designéři totiž objevili minimalismus, jejž přeměnili v lidem přístupný, užitečný a v celém světě žádaný trend. Lehkost, jednoduchost, důraz na vynikající řemeslné zpracování, tvar, detail a funkčnost se projevuje jak v architektuře, technologiích, nábytku a designu věcí každodenní potřeby, tak i v módním průmyslu.

Není překvapením, že tradičním materiálem v severském interiéru je dřevo. Nejběžnější je nábytek vyrobenýu světla, kterého se v zimních měsících nedostává, a lidé proto podvědomě tmavé tóny v interiéru nevyhledávají. Seveřané milují bílou barvu, takže většina interiérů je vymalována na bílo. V některých případech i dřevěný nábytek (pokud nezůstává v přírodním tónu) nejčastěji natírají právě bílou barvou. Místnosti však nesmí působit sterilně, o to se starají nejen doplňky, ale i příjemné textilie a tapety s výraznými vzory, barevné květiny a abstraktní obrazy.

Další inspiraci představuje vzorový byt v projektu Tarjanne Dúbravka v Bratislavě, kde společnost YIT použila světlé podlahy, na stěnách typické tapety a solitéry finského designového nábytku. I koupelna vychází z finských standardních bytů a zahrnuje dřevěný obklad niky a kombinaci šedých a bílých dlaždiček, které jsou ve Finsku preferovány.Oblíbenými barevnými kombinacemi je bílá s modrou nebo bílá s odstíny hnědé. Nezbytnými jsou také vhodně zvolené doplňky. Polštářky, plédy, svíčky, vázy, zkrátka vše, co podpoří útulnost prostoru. Evergreenem, populárním i u nás, je například květovaný dekor Unikko. „Snad v každé finské domácnosti je k nalezení alespoň jeden artefakt zdobený těmito výraznými červeno-oranžovými květy z dílny firmy Marimekko. Značka se zrodila v roce 1951 a je v zemi skutečným fenoménem. Ženy a dívky se po ulicích procházejí ve stejných tričkách Marimekko, třímají v ruce stejnou tašku Marimekko a vůbec je nenapadne, že je na tom třeba něco divného,“ popisuje roztomilou finskou posedlost Miloš Vilner z Designoru.    

To, co ale nakonec dělá severský styl skutečně jedinečným, je schopnost designérů dát praktickým výrobkům elegantní podobu, která si získá oblibu i mezi těmi, pro něž je nejdůležitějším kritériem právě estetika. Je mu blízká filozofie věcí s mnohostranným využitím v každodenním životě, kterých se není třeba zbavovat, protože je nahradí nové a modernější. Výrobky totiž mají nadčasový design, neztrácejí styl a perfektně fungují dlouhá léta. Stejná základní filozofie platí i v oblasti nábytku, kde je důraz na uživatelské pohodlí maximálně vyzdvihnut. Jednoduché tvary nábytku, ne nutně minimalistické, ale zároveň bez zbytečných ozdob, zaručují lehkost a funkčnost. Typická je také kvalita, která nahrává nadčasovému vzhledu.

Hitem posledních let jsou také inteligentní domácnosti poskytující maximální uživatelský komfort. „Díky propracovanému systému je možné snadno obsluhovat a ovládat všechna automatizovaná zařízení, která se v domě či bytě nacházejí. Jediným zmáčknutím tlačítka na programovatelném dálkovém ovladači se tak například zapne televize, ztlumí světla, zatáhnou rolety a obývací pokoj se rázem promění v domácí kino. Pomocí systémů lze také nastavovat teplotu v bytě, ovládat klimatizaci a další technologie v domě. Protože jsme pochopili interakci mezi lidmi a technikou, kterou doma používají, nemusejí se uživatelé přizpůsobovat technice, ale technika se přizpůsobuje jim,“ vysvětluje Vladimír Dzurenda z Bang & Olufsen.

Seveřané si potrpí nejen na dokonalost věcí, jimiž se obklopují. Velkou péči věnují také zdravému životnímu stylu a péči o svou tělesnou schránku. „Nedílnou součástí zdravého způsobu života ve Finsku je sauna. Ta je nejen symbolem a neodmyslitelným prvkem národní kultury, ale i běžným zařízením bytu či domu. Nachází se dokonce i v budově parlamentu v Helsinkách. Ve Finsku je zhruba 1,8 milionu saun na 5,3 milionu lidí a průměrný Fin se saunuje 2 – 3x týdně. Sauna bývá součástí koupelny, a to i v mnohapodlažních domech. Nemůže proto chybět ani v českých projektech YIT Stavo, kde je ve vybraných bytech ve standardním vybavení,“ doplňuje Zuzana Martínková z YIT.

Více informací na:
www.yitstavo.cz
www.designor.cz
www.bangolufsen.cz

 


 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl