Jak lépe zpřehlednit veškeré půjčky a nespadnout do dluhové pasti

Datum: 29.11.2012
Komentáře: 0
obrázek
Každý to zná, mnohdy se kvůli tomu i pohádáme. Vést rodinný rozpočet není jednoduché a někdy máme hluboko do kapsy. A právě v ten nejnevhodnější okamžik přijde nečekaný výdaj jako oprava auta, nebo rozbitá pračka. Jak si počínat, aby nás naše půjčky „nesežraly za živa“?

Mějte rezervu

Vytvořte si finanční polštář. „Ideální úspory se pohybují mezi třemi až šesti měsíčními platy,“ radí tisková mluvčí ČSOB Pavla Hávová. Může se zdát, že je to mnoho peněz, ale nevykolejí vás pak ani delší marodění nebo jiné neočekávané okolnosti. Každá koruna se počítá, a tak klidně spořte po malých částkách, ale začněte s tím co nejdříve.

Nepřeceňujte své síly

Je potřeba dobře odhadnout, co si můžeme dovolit, aby nad námi naše dluhy „nevyhrály“. Ve světě plném lákadel je to o to těžší, protože si vždycky budeme muset něco odepřít. Věřte ale, že se vám to vyplatí. Pomůckou může být jednoduchá tabulka. Napište si tam všechny příjmy modrou barvou a výdaje červenou. Výdaje by měly zahrnovat nejen položky, které platíte každý měsíc jako nájem, jídlo a jízdné, ale také roční vyúčtování vody, povinné ručení apod. Výdaje odečtěte od nákladů a dostanete přesnou částku, se kterou můžete libovolně nakládat.

Vybírejte dobře, na co si půjčíte

Dobře zvažte každou novou půjčku. Ač se to možná na první pohled nezdá, splácení vás může zatížit více, než kolik radosti vám získaná věc přinese. „Půjčujte si peníze na to, co bude mít hodnotu i  v době, kdy úvěr splatíte,“ doporučuje Pavla Hávová z ČSOB a dodává: „Není dobré si půjčovat například na dovolenou nebo na domácí kino.“ Přijatelné jsou půjčky na bydlení, na vzdělání a při rozvážném rozhodování také na rozjezd podnikání.

Pozor na nesolidní půjčky

Trh nabízí spoustu možností, kde získat peníze. Mnohé jsou až nápadně výhodné. Rozvaha je na místě, a tak si v každém případě dobře prostudujte všechny podmínky. Určitě se podívejte, o kolik smluvenou půjčku přeplatíte a jestli vám hrozí pokuta za opožděnou platbu. Některé firmy si účtují každý den prodlení a pokuta se pak může vyšplhat na astronomickou částku.

Případné problémy řešte hned

Některé problémy v životě neradi řešíme a odkládáme je. Jisté problémy ovšem mohou „vyhnít“ a jejich odklad je může vyřešit. To se ovšem nikdy netýká půjček. Pokud splácíte více, než si můžete dovolit, situaci řešte. Není dobrým krokem uvázat se do dalšího závazku a vzít si rychlou půjčku. Např. ČSOB umožňuje tzv. konsolidaci půjček. Jde o sloučení všech závazků do jednoho. „Jednou z největších výhod konsolidace půjček je snížení měsíční splátky, poplatků, a zároveň zpřehlednění výdajů. Pro své klienty také vyřídíme veškerou administrativu spojenou s konsolidací,“ říká Ivana Bohatcová, výkonná manažerka segmentu Bydlení a úvěry ČSOB. Vašemu rodinnému rozpočtu se tak může ulevit nižší měsíční splátkou, nicméně všech vašich závazků stejně budete muset dostát. Proto je důležité půjčovat si s rozvahou vašich finančních možností.

Zdroj: ČSOB

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl