Kdo na nás vždy čeká u dveří domova? Věšák.

Datum: 28.11.2012
Komentáře: 0
obrázek
Možná jste se nad takovou maličkostí nikdy nezamýšleli. Ale pokud budujeme a zařizujeme nový dům či byt, zcela automaticky počítáme s tím, že u vchodových dveří v chodbě musí zůstat prostor, kde bude možné odložit kabáty, bundy, čepice, šály, šátky, klíče, deštníky, zkrátka vše, co chceme my, ostatní obyvatelé či návštěvy u vchodu odložit. Někdy mokré od deště, zapadané sněhem nebo pořádně vymrzlé. A právě pro tyto účely slouží věšák.

Věšák ale nemusí být nutně jen záležitostí předsíně. Najdeme je v mnoha kancelářích, kde slouží pro odkládání svrchního oblečení návštěvníků, stejně tak v restauracích či kavárnách, v čekárnách u lékaře, na úřadech. Stejně tak doma můžeme mít věšák v ložnici či šatně, kde na něj odkládáme župan či sako, v dětském pokojíku na mnoho různých dětských drobností, v kuchyni, kde slouží na odložení utěrek či zavěšení kuchyňského nářadí, v koupelně na ručníky – ale také samozřejmě v obývacím pokoji, kde může sloužit jako unikátní designový prvek.

Na zdi nebo na stojanu?

Také podoba věšáku je rozmanitá. Ať se jedná o nástěnný závěsný věšák, anebo stojanový, věšák v podobě „němého sluhy“, zhotovený ze dřeva, dýhy, plastu či kovu, vždy je hlavním záměrem, aby plnil svoji funkci a současně vhodně zapadnul do interiéru. V dětském pokoji vynikne barevný věšák atypických tvarů (může mít i podobu zvířátka nebo pastelky), v moderním obývacím pokoji zase avantgardně pojatý věšák z metalických materiálů laděný do barvy kovu či černé, kdo má rád klasiku, bude hledat masivní dřevo. Němý (či také nazývaný domácí) sluha má pak podobu a tvar, na nějž můžeme rovnou zavěsit kabát, sako a kalhoty i sukni od kostýmu a neřešit tak problém, jak je rychle uklidit do skříně a nepomačkat. Dokonce i klobouk a šála se vejdou.

Kuchyň, koupelna i předsíň se bez věšáku neobejdou

Kuchyňské věšáky potom nemusí být robustní, ale pro změnu praktické. Ideální je kombinace závěsné poličky s háčky a úchyty, kam lze jednak uložit například roli papírové utěrky či ubrousky, ale současně také pověsit naběračky, vařečky, metly či jiné nezbytnosti, bez nichž se při vaření neobejdeme a je dobré je mít po ruce. A z boku skříňky, aby nepřekážela, se vždy pověsí látková utěrka a chňapka na horké hrnce, která potřebuje také vlastní věšáček či háček. A na masivnější věšáky lze pověsit také hrnky či misky, což působí efektivně zejména v kuchyních v retro stylu.

Podobné to je v koupelně. Věšák se sem hodí jednak stojanový, pokud je v místnosti dost prostoru, anebo přidělaný na dveřích či stěně vedle vany, aby bylo kam pověsit župan, do kterého vklouzneme hned po vykoupání. Také bychom neměli zapomenout na věšák na ručník u umyvadla či háček na žínku. Kromě věšáků je pochopitelně v koupelně třeba také dalších úložných prostorů – ale třeba takový koš na prádlo může být originálně pověšený rovněž na závěsných tyčích či háčcích jako látkový obal, který potom i s prádlem rovnou vložíme do pračky bez nutného přebírání. Pochopitelně jen tehdy, pokud máme prádlo stejné barvy.

Nejvýraznější a nejnápaditější potom bývají věšáky v předsíni. Zde můžete volit věšákovou stěnu s háčky různých velikostí, kde se kombinuje věšák na oblečení s botníkem umístěným pod stěnou, anebo stojanový věšák, který vynikne zejména ve velkorysém prostoru. Součástí stojanového věšáku bývá také stojan na deštníky a je-li vhodně zvolený design, materiál a barva ladící s okolím, jedná se často o skutečně působivý prvek a originální ozdobu vstupní haly.

Ostatně – věšáky nemusíte nutně používat jen na oblečení. Na šikovně rozmístěné věšáky či háčky v prostorách bytu či na stěnách můžete zavěsit sušené květiny či ozdobné klobouky jako dekoraci, korále a náhrdelníky, které se vám tak nezamotají do sebe, anebo obrázky vašich dětí. Teď před Vánocemi se právě zde najde prostor pro nápaditou adventní dekoraci – například ledabyle pověšený adventní věneček nebo svazek jmelí.

Fotografie použity z:
www.anglickasezona.cz

 

 

 

 

 

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl